Tip na výlet: do ctěnického muzea na kočáry!

27. 12. 2009 Lucie Hladová Autor fotek: Lucie Hladová

Konec roku si lze zpříjemnit zajímavým výletem, a to například do Zámeckého areálu Ctěnice, ve kterém se nachází muzeum kočárů. To má letos v zimě v termínech 26. – 30. prosince a 2. - 3. ledna otevřeno. Vstupné se neplatí a zároveň lze využít nabídky místní Jezdecké stáje Ctěnice – jízdy na koni v sedle. /více../

Ve Ctěnicích je sbírka 19 kočárůV muzeu je k vidění 19 historických kočárů a saní různých časových období ze sbírek Arcibiskupství pražského, Muzea hlavního města Prahy, Poštovního muzea, Národního technického muzea a Národního zemědělského muzea.

Do sbírky patří i nejstarší a zároveň nejcennější kočár - arcibiskupský zlacený kočár, který byl vyroben přibližně roku 1720. Tento slavnostní kočár pražských arcibiskupů je mimořádnou historickou a řemeslnou památkou. Představuje vrcholně barokní umělecké dílo středoevropského původu. Byl užíván při korunovacích českých králů, intronizacích arcibiskupů a při dalších významných slavnostních příležitostech. Zápřež tvořilo vždy vícespřeží černých koní, kteří barvou odpovídali církevnímu stavu.

 

Slavnostní karosaZa zmínku stojí i obrovský poštovní kočár žlutočerné barvy, vyrobený kolem roku 1930 v Německu. Ten typově vycházel z konstrukce velkých poštovních dostavníků 19. století, pro poštovní dopravu osob však nikdy nesloužil. Používal se ke kratším jízdám po lázeňských městech. Má čelisťové brzdy na zadních kolech a také eletrifikované osvětlení.

Ochutnávku dalších exponátů jsme připravili do galerie pod článek.

Výstavu jistě ocení i ti, kteří nejsou znalci kočárového světa, protože zde nechybí ani zajímavé popisky a také například nákresy způsobů, jak lze koně zapřáhnout. Své znalosti si tak rozšíří každý. K vidění jsou také různé postroje koní, ale i dobové livreje. Výstava nabízí ucelený pohled na vývoj tohoto druhu dopravy od 18. do první poloviny 20. století.

CtěniceCelý výlet do Ctěnic, které se vyskytují nedaleko Letňan, si můžete zpříjemnit nejen procházkou po místním zámeckém parku, ale třeba i přestávkou v místní restauraci. Ta vznikla z původně gotické tvrze.

Zámek bude možné kromě uvedených termínů v běžném režimu navštívit opět až v dubnu, a to pouze o víkendech, kdy bude zahájena turistická sezona.

Kočárovna je nyní otevřena od 10 do 16 hodin, a to ve dnech 26. až 30. prosince a 2. a 3. ledna 2010. Poté až v turistické sezóně (od dubna do začátku listopadu) převážně o víkendech. Podrobná otevírací doba viz na stránkách areálu: http://www.zamekctenice.cz/cs/zamecky-areal/index.shtml

A. Neumanová vzala malou návštěvnici Nelu na procházku...
DOPRAVA
Do Ctěnic jezdí přímo od metra C - Letňany linka 302, přímo k zámku (Zastávka Ctěnice). Jiná varianta je autobus + pěškobus: linka 259, 375, 302 - od metra C Letňany do zastávky Vinořský hřbitov a dále pěšky po žluté turistické značce přes lesopark do zámku Ctěnice.

Zámek Ctěnice
190 17 Praha 9 - Vinoř
Telefon: +420 286 853 385
E-mail: recepce@zamekctenice.cz
WWW: http://www.zamekctenice.cz/

Podobné články

V dnešní době je zakořeněné pojmenovávat děti i zvířata hned po narození. Ale nebylo tomu tak vždy. Jména se udělovala až podle zásluh či význačných…

Talentovaná parkurová jezdkyně Anna Helebrantová v posledních letech nepřehlédnutelně dominuje českým kolbištím a úspěšně reprezentuje Českou…