Tento víkend ovládnou Liberec arabi

14. 7. 2009 Jaroslav Lacina Autor fotek: Mgr. Renáta Kolářová

Dovolujeme si vás pozvat na VIII. národní šampionát plnokrevných arabských koní, který se bude konat dne 18.7.2009 od 10 hod. v Liberci, v areálu Jezdeckého klubu Junior v Pavlovicích.

Plnokrevný arabský kůň je považován za nejstarší a nejčistší plemeno koní na světě. Prvopočátek chovu tohoto plemene sahá až do roku 2500 př.n.l. a je opředen mnoha bájemi a mýty. Díky fanatické víře Beduinských kmenů v čistotu tohoto plemene koní zůstal arabský plnokrevník uchován v jeho původní podobě a s jeho unikátními schopnostmi, mezi které patří vytrvalost, nenáročnost a životnost, až do dnešní doby. Stal se dokonce i zakladatelem chovu anglického plnokrevníka, který dnes dominuje na dostihových dráhách.

Kapitol - Valach ACHPAK ČR 2008.Další charakteristickou vlastností plnokrevného araba je i jeho unikátní vzhled a stavba těla. Ty dávají tomuto koni možnost pohybovat se ojedinělým způsobem, který uchvátí nejednoho milovníka koní. Právě tyto vlastnosti vedly ke vzniku šampionátů arabských plnokrevníků, kde se koně posuzují v různých věkových kategoriích na základě exteriéru a mechaniky pohybu.

V sobotu 18.7. budete v Liberci moci shlédnout mezinárodní porotu, ve které v minulosti již dvakrát zasedla i Její královská výsost jordánská princezna Alia Al Hussein, jak hodnotí koně 20ti bodovou stupnicí v pěti kritériích: typ, hlava a krk, tělo a jeho linie, končetiny, pohyb.

Letošními porotci národního šampionátu jsou Helen H.-van Nes (BE), Joanne Lowe (UK) a Pierluigi Rota (IT).

Kromě tohoto hodnocení je pro vás připraven i bohatý doprovodný program:

  • drezurní ukázka arabského koně,
  • skokovou soutěž tohoto plemene,
  • ukázky výcviku a lovu dravých ptáků,
  • břišní tanečnice - a další.

Milovníci koní pod kapotou si přijdou na své při prezentaci vozů zn. Audi a malé děti se mohou svézt o přestávce na koni či vyhrát věcné ceny v soutěži dětských orientálních kostýmů.

Jednou z nejatraktivnějších tříd bude určitě tzv. Volná kategorie, kde jsou koně předvedeni ve volnosti a o vítězi poté rozhodují samotní diváci. Ti si mohou na závěr dne, díky hlasovacím lístkům z katalogu, odnést i věcné ceny, kde je hlavní výhrou zapůjčení vozu zn. Audi na jeden den zcela zdarma.

Pevně věříme, že si letošní ročník nenecháte ujít a vydáte se do Liberce. Určitě se vám to vyplatí!!
Více na stránkách Asociace chovatelů plnokrevných arabských koní ČR.


ACHPAK

Podobné články

Ještě před pár lety byla fyzioterapie pro psy v České republice považována za zbytečnost, rozmar majitele a moderní výstřelek. Dnes je pro mnoho lidí…

Drbna

Profesionální i dobrovolní hasiči vyjížděli na Šlovický vrch u Dobřan, kde je rezervace divokých koní. Jeden exmoorský pony tam uvízl a nedokázal se…