Světově nejsledovanější český projekt posledních let zvládl bez kanceláře a bez zaměstnanců. Jen s notebookem a chytrým telefonem

27. 9. 2021 Tisková informace Autor fotek: Michal Köpping

Přestože rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice patří k největším projektům v rámci tuzemské ochrany přírody, od začátku vyrůstá ve velmi skromných podmínkách. Ochranářská společnost Česká krajina ani čtrnáct let od svého založení nemá žádnou vlastní nebo pronajatou kancelář, rezervace nemá žádné zaměstnance a prvních dvanáct let neměla organizace ani vlastní automobil. A to přesto, že má celostátní působnost a kromě milovické rezervace založila ještě další na opačném konci republiky v Národním parku Podyjí.

Přes nízkonákladové fungování se milovická rezervace stala ve své době světově nejsledovanějším českým projektem. Opakovaně o ní psala světová média na pěti kontinentech, jen prestižní list The Washington Post o projektu referoval již třikrát. Rezervace tak ukazuje, že je možné se ve světě prosadit především díky chytrému nápadu a bez rozpočtu v řádech desítek nebo stovek milionů korun.

„Od začátku jsem se snažil, aby ochranářská organizace fungovala maximálně efektivně. Proto od začátku působí v úzké spolupráci s vědci z předních akademických a univerzitních pracovišť. Máme tak přístup k těm nejnovějším vědeckým poznatkům, aniž bychom museli mít vlastní odborné garanty pro jednotlivé oblasti jako placené zaměstnance,“ uvedl Dalibor Dostál, zakladatel společnosti Česká krajina.

Protože vznik a rozjezd organizace financoval ze svých vlastních prostředků, snažil se o maximálně levný provoz. Pro ochranářskou společnost tak od začátku funguje v rámci home office, který se v Česku jinak stal populárnější až v posledních dvou letech kvůli pandemii koronaviru, aby nemusel utrácet za pronájem kanceláře. Ale ani home office není jediným místem, kde zakladatel rezervace „úřaduje“. Kvůli tomu, že organizace realizuje svoje projekty v přírodě, tráví mnoho času na cestách. „Administrativa a byrokracie spojená s projektem mi bohužel zabírá patnáct až šestnáct hodin denně. A tak musím k práci využívat skutečně každou vhodnou chvíli. Cestou do terénu ve vlaku, v čekárnách na nádražích, na nástupištích, na chodbách úřadů při čekání na schůzku… Všechno důležité musím mít v notebooku a mobilním telefonu, abych mohl pracovat opravdu odkudkoliv,“ dodává Dalibor Dostál.

Milovická rezervace ani šest let od založení nemá žádného zaměstnance, každodenní chovatelský dohled zajišťuje dodavatelsky některá z místních firem. „Vždycky se mi líbila kultura startupů, které dokážou díky nápadu a maximálnímu nasazení uvést v život nové myšlenky a inovace. Jsem rád, že se nám něco podobného podařilo nastartovat v rámci tuzemské ochrany přírody,“ zmínil Dalibor Dostál.

Kromě maximální efektivity pomáhá udržovat nízkonákladové pojetí projektu i nadšení. „Řadu výzkumů, především v prvních letech, prováděli vědci bez toho, aby měli v lokalitě důstojné zázemí. Přespávali často pod širým nebem, ve stanu, v zimě pak v automobilu. Mnoho úklidových akcí na odstraňování černých skládek nebo nebezpečných pozůstatků po činnosti armády se uskutečnilo díky dobrovolníkům, ať už šlo o místní obyvatele, členy vojenských klubů, příznivců off-roadů nebo studentů středních škol. Všem, kteří rezervaci pomohli, patří obrovské poděkování,“ doplnil Dalibor Dostál.

Prvních dvanáct let neměla organizace ani vlastní automobil. „Velmi se mi líbí prvky sdílené ekonomiky, takže jsme si automobil půjčovali jen v případě potřeby od spřátelené neziskovky. Pokračovali bychom v tom i nadále, ale vůz byl velmi poruchový, často jsme byli i šest měsíců během roku bez možnosti dojet na místo v případě potřeby automobilem. Což u organizace pracující v terénu není úplně ideální. Snahy půjčovat si vůz v pražských půjčovnách nebyl vhodnou alternativou. Spoustu času zabraly cesty do Prahy a z Prahy, navíc půjčovny mají k dispozici nablýskané krasavce, zatímco my potřebujeme spíše terénního pracanta,“ doplnil Dalibor Dostál.

I když se organizaci daří fungovat bez kanceláře čtrnáct let, v poslední době už tento superlevný přístup naráží na své limity. „Bohužel, kvůli přebujelé byrokracii neustále přibývá různých tiskopisů, formulářů, dokumentů. Ty u nás doma postupně zaplňují všechny volné prostory,“ zmínil Dalibor Dostál. A tak přibývající šanony postupně vytlačily knihy z knihovny. Knihy se musely přesunout do šatní skříně a oblečení na podlahu pod postel. „Situace, kdy se každé ráno při oblékání plazíte po břiše na podlaze, na skříni máte pilu a na chodbách společných prostor sousedi zakopávají o kůly pro výsadbu stromků, asi není dlouhodobě udržitelná,“ přiznává Dalibor Dostál.

Na druhou stranu je pro organizaci získání zázemí komplikované kvůli tomu, že úsporně přistupuje i k ochraně přírody. Každý rok šetří různým veřejným institucím na patnáct milionů korun za údržbu krajiny. „Všechny finance, které získáme, se snažíme v maximální míře vracet zpátky do péče o přírodu. Proto neustále tlačíme provozní náklady co nejníže. Bez zázemí to asi do budoucna nepůjde, ale pořád ještě zkoušíme vydržet to bez nutnosti platit kancelář další měsíc, dva, tři…“ uzavírá Dalibor Dostál.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Podobné články

Přímý přenos udílení cen Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro z Nové scény Národního divadla v Praze vysílá stanice ČT Art dne 28.11…

Nová rezervace divokých koní vznikla u obce Krásná, v lokalitě Štítary, nedaleko Aše. Tři klisny divokých koní do těchto míst odjely z milovické…