Výsledkový servis: VC Ostravy - neděle

20. 5. 2011 Tisková informace

Aktulizace: neděle 22.5. // sobota 21.5. // pátek 20.5. // Extraligová soutěž v parkurovém skákání Skokový pohár České pojišťovny se z Brna přesouvá do Ostravy, kde ve dnech 20. – 22. května proběhne již třetí kvalifikační kolo. Závodit se bude na kolbišti Jezdeckého klubu Baník Ostrava ve Staré Bělé a opět nebude chybět absolutní jezdecká špička.

Neděle 22.5.2011

Napínavý průběh měl 47. ročník Velké ceny Ostravy, která byla současně třetím kvalifikačním kolem desátého ročníku Skokového poháru České pojišťovny. Do soutěže s výškou překážek 140 centimetrů nastoupilo 27 dvojic, z nichž 10 nejlepších postoupilo do finále na zvýšených překážkách. Jediným jezdcem, který dokázal překonat obě části soutěže bez zaváhání byl Jiří Hruška. Podařilo se mu to navíc s oběma jeho koňmi.

V základním parkuru chyboval jak favorizovaný Jan Zwinger, tak vedoucí jezdec v žebříčku Skokového poháru, Aleš Opatrný. Opatrný dokonce se svým „nepohárovým" koněm Timpex Centem po jedné chybě a následném zastavení před vodním příkopem vzdal pokračování v soutěži a raději absolvoval skok mimo pořadí. S klisnou Eileen 1 postupoval do finále se 4 trestnými body za jedno shození, avšak v něm Eileen napoprvé odmítla skočit úvodní překážku, což tuto dvojici připravilo o šanci na umístění mezi nejlepšími. Jan Zwinger, který zvítězil v obou předcházejících nedělních soutěžích, sice postoupil do finále s Limitem 5 i Lordanou, ani tentokrát ovšem nedokončil bez penalizace a musel se spokojit s pátým a osmým místem. Vedle Jiřího Hrušky se základní část soutěže podařilo překonat bezchybně pouze Jiřímu Skřivanovi, a to jak s „pohárovou" klisnou Kallisto, tak s jeho druhou svěřenkyní Mercedes 1. S tou měl však jedno zaváhání ve dvojskoku a s Kallisto po špatném nájezdu překonal až napodruhé triplebar s číslem 4. Jiří Hruška se tak mohl radovat po precizních jízdách hned z dvojnásobného úspěchu. „Mám ohromnou radost, že se mi ve Velké ceně Ostravy podařilo po dvou letech opět zvítězit. Že z toho budou dokonce hned první dvě příčky, to jsem vůbec nečekal," prozradil Jiří Hruška.

Záznam Velké ceny Ostravy odvysílá Česká televize na programu ČT4 premiérově v sobotu 28. května od 9.05 hodin, v repríze pak v pondělí 30. května od 23.35 hodin. To již bude po čtvrtém kole Skokového poháru České pojišťovny, jenž se uskuteční ve dnech 27. - 29. května v Ptýrově na Mladoboleslavsku.

Sobota 21.5.2011

Neuvěřitelnou formu předvádí Jan Zwinger v rámci ostravského kola Skokového poháru České pojišťovny. Po pátečním vítězství na výšce 130 centimetrů kraloval ostravskému kolbišti i v sobotu na úrovni o 10 centimetrů vyšší. Nejen, že opět zvítězil s Limitem 5, ale vybojoval také druhou příčku v sedle klisny Lordany 1. Navíc si stihl v průběhu dne odskočit napsat přijímací test na Ostravskou univerzitu.

Oproti původním plánům se dokonce zúčastnil všech třech sobotních otevřených soutěží. V té druhé s výškou 130 centimetrů startoval jako první a ihned poté spěchal na zkoušky. „Chtěl jsem si v této soutěži s Lordanou skočit alespoň tréninkově, aby se rozskákala před ‚stočtyřicítkou'. Pak jsem poměrně dlouho čekal ve škole, než to všechno vypuklo. Za dvacet minut jsem měl sice test napsaný, ale dalších dvacet minut jsem tam musel čekat, než dopíše test poslední - až pak jsem mohl vyrazit zpět na závodiště. Když jsem vyjížděl, již byl na startu sedmý jezdec. Přiznám se, že jsem porušil snad všechny předpisy, co šlo, ale nakonec jsem to stihl. V rychlosti jsem se podíval, jaký je kurz parkuru a hned jsem šel na start. A výsledek? Není co dodat! Opravdu jsem něco takového nečekal," spokojeně konstatoval jezdec, který je tak hlavním favoritem i pro nedělní Velkou cenu, v níž se pokusí obhájit loňské vítězství. Jan Zwinger může být spokojen nejen po hlavní sobotní soutěži. Již v té úvodní na výšce 120 centimetrů obsadil v s Casperem 3 třetí místo za Ladislavem Vachutkou s Dárkem a druhým umístěným Martinem Řezníčkem v sedle Lavinie. Takzvaně ‚tréninkový' start s Lordanou 1 v druhé soutěži dokončil jako jedenáctý. Vítězem se stal domácí jezdec z JK Baník Ostrava Marek Hentšel s Rodrigem-B.

O závěr sobotního sportovního programu se postaralo finále druhého kvalifikačního kola Equiservis Amateur Tour. Do rozeskakování postoupily tři dvojice, z nichž se nejvíce dařilo Veronice Badalové s Elitou 4. Druhá skončila Nikola Huňová se Sheilou MM a třetí Jakub Repper, který měl sice nejrychlejší čas, avšak jednou chyboval.

Pátek 20.5.2011

Úvodní den vyšel nejlépe Janu Zwingerovi, který vybojoval nejen vítězství v hlavní soutěži dne stupně S** s výškou překážek 130 centimetrů, ale umístil se i na 3. a 4. místě v předešlých dvou soutěžích.

Sportovní program zahájila dvoufázová soutěž na výškách 110/115 centimetrů, do níž nastoupilo 51 dvojic. Více jak polovina postoupila do druhé fáze, kde již šlo nejen o bezchybný výsledek, ale také o čas. Ten měl nejlepší Jiří Hruška s Alonsem. V rozmezí jedné sekundy se za ním umístili ještě Dana Pinkasová s Lassy 2 a Jan Zwinger s Casperem 3.

Také následující soutěž byla dvoufázová, avšak s překážkami o 10 centimetrů vyššími. Na předvedených výkonech to ovšem nebylo vůbec znát, jelikož ze 77 startujících jich postoupilo do druhé fáze rovných čtyřicet. Tentokrát se nejvíce dařilo Janu Štětinovi s Ricem-S, za kterým jen o pár desetin sekundy skončili Rostislav Hlaušek s koněm Rubicell Son W a Jiří Luža s Elise S. Rovnou sekundu ztrácel na vítěze Jan Zwinger s Commodorem 1. Se stejným koněm startoval i v závěrečné soutěži dne na výšce 130 centimetrů, ale s 12 trestnými body skončil až na konci startovního pole. Vše si však vynahradil se svými dalšími dvěmi koňmi, s nimiž nezaváhal ani jednou a postoupil tak do rozeskakování. S Lordanou 1 po jedné chybě skončil celkově desátý, s Limitem 5 dokončil i v této části soutěže bez penalizace a navíc v nejkratším čase, což mu přineslo zasloužené vítězství. „Mám opravdu radost - parkury byly dobře postavené, povrch je o mnoho lepší jak v loňském roce a i počasí vydrželo pěkné," zhodnotil Jan Zwinger, který před dvěma dny úspěšně složil důležitou část maturitních zkoušek a zítra ho čekají přijímací testy na Ostravskou univerzitu. „Sobota pro mě bude trochu hektická, jelikož se budu účastnit úvodní soutěže, pak odjedu do města na přijímačky a musím se rychle vrátit, abych stihl Memoriál plukovníka Jana Havla, který se pojede na stejné úrovni, jako nedělní Velká cena," prozradil jezdec, který v loňském 46. ročníku Velké ceny Ostravy zvítězil a jistě bude chtít své prvenství obhájit.

Jan Zwinger - Limit

Mezi hlavní hvězdy budou patřit Jiří Luža a Aleš Opatrný, kteří o týden dříve startovali na prestižních mezinárodních závodech zařazených do Světového poháru v rakouském Linci. Dorazí také další úspěšní jezdci jako např. Jiří Hruška, Jiří Skřivan a další.

Pátek bude ve znamení nižších soutěží zařazených do Equiservis Amateur Tour, která vyvrcholí v sobotu vpodvečer. „Kvalifikačnímu finále této amatérské soutěže budou předcházet tři soutěže s výškou překážek od 120 do 140 centimetrů, přičemž ve dvou z nich se současně vyhodnotí oblastní mistrovství mužů a žen," uvedl ředitel závodů a současně stavitel parkurů Pavel Hudeček.

V neděli se diváci mohou těšit na tři soutěže. Zahajovat se bude na výšce 120 centimetrů, překážky následujících soutěží se pak zvýší vždy o 10 centimetrů. Velká cena Ostravy tradičně vyvrcholí finálovým parkurem pro nejlepší dvojice z úvodní části soutěže.

Pořadatelé nezapomněli ani na doprovodný program pro diváky. „V sobotu a v neděli se děti budou moci od 13.30 do 15.00 hodin povozit zdarma na koních, v neděli se navíc před Velkou cenou uskuteční ukázka speciálního výcviku policejních koní. Po slavnostním vyhlášení hlavní soutěže ještě proběhne slosování vstupenek o zajímavé věcné ceny," dodal Pavel Hudeček. Kromě toho jsou připraveny pro děti po celý den soutěže v kreslení nebo v házení podkovou na cíl a pořadatelé slavnostně oznámí jméno nového maskota Skokového poháru České pojišťovny, které vybírali v průběhu a mezidobí úvodních dvou pohárových kol v Martinicích a v Brně diváci, resp. čtenáři odborných periodik.