Seminář: Problematika využívání tažných koní v lesním hospodářství

23. 11. 2016 Tisková informace Autor fotek: Helena Görnerová, www.helenag.cz

Jaké jsou perspektivy chladnokrevných koní v lesích? Kolik jich vlastně v našich lesích pracuje? Jaká je - pro srovnání - situace v oblasti chovu a využití koní v rámci Lesů Slovenské republiky? O využívání koní v lesnictví a mnohém dalším bude seminář uvedeného názvu, který doporučujeme pozornosti především kočím(!). Koná se příští týden a na výběr máte dva termíny a dvě místa. Informace v článku.

Zaměření semináře: Problematika využívání tažných koní v lesním hospodářství

 Bezplatný seminář je určen pro vlastníky lesů a jejich zaměstnance, pro osoby, které poskytují služby pro lesnictví nebo myslivost, pro odborné lesní hospodáře a zaměstnance státní správy lesů.

Datum, místo:
  • 29. 11. 2016 - jednací sál LČR Silvia, Přemyslova 1106/19, Nový Hradec Králové, 500 08 Hradec Králové (začátek 9:30 hodin)
  • 30. 11. 2016 - budova Maštaliska, Horní náměstí 3, 755 01 Vsetín (začátek 8:30 hodin)

Program semináře je pro oba termíny stejný, ve Vsetíně začíná o hodinu dříve, prezence je tedy od 8:30.

Časový harmonogram semináře:

09:30 - 10:00 Prezence účastníků
10:00 - 11:00 Chov chladnokrevných koní v ČR
11:00 - 12:00 Dopady využití potahů na stav lesa, využívání pomůcek
12:00 - 12:40 Přestávka, oběd
12:40 - 14:00 Situace v oblasti chovu a využití koní v rámci Lesů Slovenské republiky
14:00 - 14:40 Současná situace využívání potahů v lesnictví, nákladovost a dotační podpory
14:40 - 15:00 Diskuse, Zakončení semináře

Lektoři:

doc. Ing. Miroslav Maršálek, CSc., Ing. Jiří Kadlec, Ph.D., Ing. Igor Viszlai, Ing. Ludvík Pavlíček

Program semináře:

Téma Chov chladnokrevných koní v ČR se zabývá vznikem, vývojem a šlechtěním plemen chladnokrevných koní, trendy početních stavů koní za poslední dekády. Dále seznamuje s problematikou testace a posuzování kvality koní, rozdíly mezi plemeny, vhodností nasazení do konkrétních pracovních podmínek, výživou a péčí o koně.
Autor příspěvku předkládá pohled na perspektivy chovu chladnokrevných plemen koní.

 Téma Dopady využití potahů na stav lesa, využívání pomůcek se zabývá používáním pomůcek pro zvýšení efektivity práce potahů v ČR dříve a dnes a srovnáním se situací v zahraničí. Dále pojednává o vlivech soustřeďování dříví potahy na les a jeho složky, srovnává škody na porostech způsobených různými technologiemi a zabývá se odhadem přínosů a vícenákladů při využití těchto šetrných technologií.

Téma Situace v oblasti chovu a využití koní v rámci Lesů Slovenské republiky se zabývá historií a vyšlechtěním norika muráňského typu, aktuálními stavy koní a provozem a ekonomikou Střediska chovu koní Dobšiná na Slovensku. Uvádí argumentaci, priority a základní podmínky pro projekty chovu a výcviku koní.

Téma Současná situace využívání potahů v lesnictví, nákladovost a dotační podpory seznamuje s obsahem a závěry dotazníkového šetření prováděného v roce 2016, uvádí odhady reálného a potenciálního objemu roční zakázky soustřeďování dříví potahy. Dále se zabývá modelovou kalkulací ekonomiky provozu koňských potahů a přehledem veřejných podpor na jejich využívání v lesním hospodářství.

Náklady účastníka:

Seminář je bezplatný. Informační materiály v místě konání budou poskytnuty zdarma.

Seminář je pořádán z finančních prostředků Ministerstva zemědělství, Sekce lesního hospodářství.

Přihlášky:

V případě zájmu si rezervujte místo e-mailem na info@foresta.cz.
V přihlášce uveďte termín semináře, příjmení a jméno, název organizace, telefon, e-mail.

Organizační garant:

Foresta SG, a.s., e-mail: info@foresta.cz, tel. 571 487 111

Pozvánky v PDF ke stažení pod článkem.

Podobné články

Martina Drásalová a vytrvalost. Nerozlučná dvojice. Co Martinu čeká v letošní sezoně? Kam míří a zamíří? A jaké byly její jezdecké začátky?

Arabská klisna Echoquette, kterou Guinessova kniha rekordů oficiálně uznala jako nejstaršího koně na světě, uhynula ve věku 36 let a 222 dní.