Rok 2010: Úplně nové veterinární semináře pro koňaře v Brně

23. 12. 2009 Dominika Švehlová

Již poslední lednový víkend pořádá MVDr. Dominika Švehlová v Brně-Žebětíně zcela nový veterinární dvoudenní seminář na téma "Výživa koní a související zdravotní problematika", za měsíc následuje seminář Trénink a výcvik jezdeckoho koně ze zdravotního hlediska.

Po loňském úspěchu čtyř "základních" víkendových seminářů, pojednávajících o první pomoci, končetinách, kopytech, hřbetu a prevenci u koní se začátkem roku 2010 na základě preferencí účastníků budou konat dva zcela nové semináře.

30.-31.1.2010: Výživa koní a související zdravotní problematika

Populární a nepostradatelné téma výživy koní a jejího vztahu k různým nemocem či zdravotním poruchám bude kromě MVDr. Dominiky Švehlové přednášet i zkušená výživářka MVDr. Marta Nevřivá.

výživa seminářV sobotu začneme seznámením s anatomií a fyziologií trávicího traktu koní, potravními zvyklostmi těchto býložravců a základními principy přirozeného příjmu potravy.

Odpoledne převezme slovo MVDr. Marta Nevřivá, které posluchače se známí s jednotlivými krmivy vhodnými pro koně a s tím, jak vůbec koně krmit, jaké jsou jejich požadavky na živiny a jak je dokážou různé kombinace krmiv splnit.

Nedělní den se bude věnovat zdravotním problémům souvisejícím s výživou (svalové problémy, růstové, ortopedické, koliky, průjmy, jaterní problémy, rezistence na inzulín a laminitida apod.).

27.-28.2.2010: Trénink a výcvik jezdeckého koně ze zdravotního hlediska

Hlavním tématem druhého premiérového semináře v Brně-Žebětíně budou principy trénování jezdeckých koní, podstata korektního tréninku a výcviku, fyziologické reakce těla koně na fyzickou zátěž a dopad dobré/špatné fyzické kondice na zdraví i psychiku koní.

výživa seminářV sobotu si řekneme, jak vlastně kůň pracuje, jaké jsou zdroje energie pro svalovou práci a jak je kůň využívá, jak trénink mění jeho tělo a jednotlivé funkce. Dalším velkým blokem bude praktičtější stránka tréninku: co to je trénink, co je to únava, jak může dojít k přetrénování, jak s tím souvisí termoregulace, hospodaření s vodou či imunita apod. Dále si řekneme, jaké jsou typy tréninku, jaké tréninkové postupy, podle čeho je hodnotit a jak a kdy provádět. Zmíníme i různé tipy pro trénink koní skokových, drezurních, vytrvalostních a westernových (samozřejmě i na hobby úrovni).

V praktické části bychom se vrátili k vyšetření koně, které je potřebné jednak pro zjištění toho, zda kůň není přetrénován nebo nějak tréninkem poškozen, a taky z hlediska zjišťování jeho kondice..

V neděli bychom se věnovali spíš výcviku koní. Teoreticky si řekneme o uvolňování, protahování, principech výcviku (bez ohledu na disciplínu či jezdecký styl) a učení koně. Zmíníme i problematiku udidel, sedel, působení jezdce, pomocných otěží apod.

V praktické části bychom si ukázali principy práce s koněm - uvolnění na ruce, pár cviků z oblasti fyzioterapie a pokud bude vhodný kůň, tak i lonžování či pomocné otěže.

Oba dva semináře jsou určené pro všechny kategorie koňáků - majitele, jezdce nejrůznějších disciplín i výkonnostních úrovní, studenty i starší dávno školou nepovinnné ročníky.

Začínáme vždy v sobotu v 10:00 hodin (prezentace bude ca od 9:00), a to v salonku penzionu Eliot v Brně-Žebětíně. V jednu hodinu si dáme v blízké restauraci oběd a pokračovat se bude do večera - ca do 19. hodiny. V neděli začínáme v 9:00 a končíme po obědě, okolo 14. hodiny. Po celou dobu přednášek se můžete těšit na občerstvení typu "samoobsluha", které se loni velmi osvědčilo.

U druhého semináře se bude konat i praktická část v blízké stáji.

Cena jednoho víkendového semináře je 1200,- Kč, zahrnuje také pracovní texty, dva obědy a celodenní občerstvení.

Bližší informace ohledně přihlášek a plateb najdete na stránce http://www.dominika-svehlova.cz/brno2.asp.

Podobné články

Přímý přenos udílení cen Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro z Nové scény Národního divadla v Praze vysílá stanice ČT Art dne 28.11…

Nová rezervace divokých koní vznikla u obce Krásná, v lokalitě Štítary, nedaleko Aše. Tři klisny divokých koní do těchto míst odjely z milovické…