První ročník benefiční akce Fríští koně pro Kapku naděje je za námi

21. 8. 2013 Pavlína Vacátková Autor fotek: Blanka Satranová, Dalibor Gregor, Martina Burianová, Karel Soldát, Michal Kverka

Na začátku s velkou radostí musím upřesnit sumu celkového výtěžku, který byl předán paní ředitelce nadačního fondu, paní Elen Švarcové, a to s částkou 34 911 Kč. Velký dík patří vám, divákům a návštěvníkům, že jste přišli obdivovat krásu fríských koní a tím skutečně pomoci. Získané finanční prostředky budou použity pro Kliniku dětské hematologie a onkologie FN Motol.

Ale pěkně popořádku...

 Příjezd v kočáře taženém 4 frískými hřebciSpolečně jsme přivítali hlavní hrdiny celého dne, léčené děti z motolské hematoonkologie a děti z Dětského domova v Solenicích. Slavnostního zahájení se pak ujal svým projevem velvyslanec Nizozemského království pan Ed Hoeks, dále jsme vyslechli krásná a dojemná slova pana přednosty Kliniky dětské hematologie a onkologie ve FN Motol Prof. MUDr. Jana Starého, DrSc., a prezidentky NF Kapka naděje paní Venduly Svobodové.

Atmosféru umocnil jejich příjezd v kočáře taženém čtyřspřežím překrásných fríských hřebců pod vedením pana Josefa Iše. Hřebci Rindert, Bento, Bente a Arke byli zapřaženi do nádherného kočáru zvaného Glaslandaur, který nám pro tuto příležitost zapůjčila a dovezla jeho majitelka Vanda Trojanová. Ta má podobných skvostů doma hned několik a tímto znovu velmi děkujeme!

Scénář programu byl plný koňské krásy, ale i napětí a elegance. Svým zpěvem a nádherným „duetem" s hřebcem Pieter Van Diphoorn ve volnosti a písní Lullaby otevřela dopolední program moderátorka celé akce, báječná Dana Kusebauchová. Musím prozradit, že ona společně s panem Gabem Micovským je autorkou této písně, která dojala nejednoho návštěvníka. Jejich vystoupení bylo opravdu působivé, Pieter doslova tančil a užíval si zaslouženého obdivu diváků...

Dáma v sedle paní Sandra Doležalová s lipickou klisnouNásledovala překrásná vystoupení... Dáma v sedle paní Sandra Doležalová se svým týmem Equidance sklidila obrovský úspěch, její doslova ohnivé vystoupení diváci sledovali s napětím a obdivem. Dále kolbiště patřilo dvěma jednospřežím, pod taktovkou pana Josefa Iše a jeho kolegy Michala Žáka.

Pieter van Diphoorn s majitelkou Vendulkou Šponarovou si přišel znovu vychutnat potlesk diváků, a to zaslouženě za předvedení klasické drezurní ukázky, s lehkostí a obrovskou elegancí předvedl složité drezurní prvky.

Anastasja VištalováNa kolbišti se poté ukázala paradrezurní jezdkyně Anastasja Vištalová, která předvedla s klisnou Orange Nynke manželů Pickových ukázku z paradrezurního küru za asistence trenérky paní Andrey Beránkové. Znovu jí patří náš obdiv za to, jak zvládá svůj handicap a jaké má za sebou úspěchy.

Dopolední část programu zakončil opět mistr opratí, kdo jiný než pan Josef Iš, s hřebci Rindert a Bento v netradiční zápřeži zvané tandem.

V polední pauze se mohly děti zabavit v úžasně připraveném doprovodném programu, za který děkujeme společnosti Vojenské lesy a statky, s.p. Děti byly doslova nadšené zábavnou formou lesní pedagogiky, s velikým soustředěním se vrhly na obří skládačky a radovaly se z krásných reklamních předmětů, naučného pexesa a jiných neméně krásných dárků, jež jim společnost VLS, s.p. věnovala - znovu děkujeme!

Dále byla polední pauza vhodná na návštěvu zámecké kavárny a restaurace, děti mohly před kavárnou vyzkoušet, kam až doskočí ve skákacím hradu, který zapůjčil kdo jiný, než opět VLS, s.p. Hrad byl plný dětí ještě skoro v podvečer, kdy překrásné prostory zámeckého areálu opouštěli poslední návštěvníci. A další velmi oblíbenou kratochvílí v polední pauze bylo vožení se v sedle fríských klisen Oranje Nynke a Sijke manželů Petry a Romana Pickových, kterým také patří velký dík, protože díky jejich krásným, černým dámám mohly děti obdivovat krásu zámeckého parku z koňského hřbetu, mohly zjistit, jak jemná je hříva fríských koní, byl to pro děti jistě nezapomenutelný zážitek.

Výstava Dalibora GregoraPři projížďkách v sedle po kruhové jízdárně a odpoledne při procházkách v zámeckém parku děti fotografovala Martina Burianová, jejíž krásné fotografie naleznete i v tomto článku. Brzy zveřejníme galerii a rodiče si budou moci napsat o fotografie svých ratolestí. V prostorách kočárovny mohli návštěvníci zhlédnout výstavu známého fotografa pana Dalibora Gregora s názvem Black and White.

Polední přestávka tedy mnohým utekla doslova jako voda a diváci již očekávali, co pěkného jsme pro ně připravili v odpolední části programu.
Tu slavnostně zahájila poslankyně PČR paní Mgr. Dana Váhalová, které za její milá slova patří velký dík.

Hned jako první vykouzlila dětem a nejen jim úsměv Sandra Doležalová a představení Kašpárek. Kousky opravdu nevídané, parádní choreografie a děti jásaly... Sandru a její lipickou klisnu Arwen vystřídala další dáma, tentokrát černá, chovná fríská klisna majitelky Moniky Novotné, krásná Tsjerry fan Henswoude, kterou její majitelka předvedla v ukázce pod sedlem.

Sandra Doležalová a představení Kašpárek

A u předvedení pod sedlem zůstalo i nadále. Na kolbiště za aplausu nadšených diváků doslova vletěli řehtající, impozantní, temperamentní hřebci manželů Sekotových. V sedle Raina Alice Sekotová, Michal Kleil měl pevně v rukou otěže hřebce Elca R. Drezurní pas-de-deux diváci ohodnotili zasloužilým potleskem.

Vanda Trojanová a její děti v trikovém sedle španělského koněDalší číslo, takzvaná „trikovka", při kterém tuhla krev v žilách a chvílemi se tajil dech, bylo pod taktovkou Vandy Trojanové a jejích odvážných, úžasných dcer Nikolky a Libušky. Holky vzhledem k svému věku bravurně předvedly kaskadérské kousky, naprostou důvěru a souhru s hřebcem Diegem, sklidily obrovský aplaus a mají můj hluboký obdiv!

Trigu nebo také antické trojspřeží najdete v Praze pouze na budově Národního divadla, ta sobotní triga v zámeckém areálu však neměla a nemá kromě Národního žádnou konkurenci. Zvláštní druh zápřahu, tři koně jdoucí vedle sebe, notnou dávku fyzické zdatnosti a osobní obratnosti předvedl s hřebci Rindert, Bento a Bente pan Josef Iš.

Vendulka Šponarová a hřebec Pieter van Diphoorn sladěni do oranžovéSpřežení za velkého potlesku opustilo kolbiště a taneční parket patřil opět Pietru van Diphoornovi a Vendulce Šponarové. Sladěni do oranžové barvy opět upoutali pozornost všech diváků a jejich ukázka práce ze země na dlouhých opratích byla dokonalou souhrou vzájemného porozumění, citu a obrovského přátelství.

A dlouhé opratě byly hlavní doménou i při dalším neméně krásném vystoupení. Své hřebce přivedl do kolbiště majitel pan Ladislav Fiala. Syn Petr Fiala a hřebec Ritze, Sitze pod vedením pana Branislava Dubovana. Pánové, klobouk dolů...

Tajemná hudba linoucí se z reprobeden uváděla diváky v napětí... Kolbiště ovládla divoká Xena, princezna bojovnice v podání Sandry Doležalové a jejího týmu Equidance. Bojovnice vládla mečem jak na koni, tak bez něj a my děkujeme celému týmu za krásné divadelní představení s perfektními prvky, celé vystoupení mělo neuvěřitelný šmrnc...

Tým Vandy Trojanové - dcery Libuška a NikolkaA v dobách antických bojovníků jsme spolu s diváky zůstali i nadále. Kolbiště se zaplnilo dalším početným týmem. Týmem Vandy Trojanové - Stáj Trojan a hlavními hrdinkami byly kdo jiný než Libuška a Nikolka, které vládly v sedlech svých hřebců i s kopím v ruce, předvedly nevídané jezdecké umění a hlavně to, že mají pro strach uděláno. Svým turnajem ohromily myslím všechny diváky a zasloužily si aplaus jako opravdové hvězdy ... úžasné vystoupení!

Po tomto emočně náročném představení nechali účastníci diváky malinko vydechnout, ne však úplně, protože i další aktéři předvedli své přednosti v tempu, tak aby vynikly chody, jimiž se pyšní fríský kůň. Osmiletý valach s titulem Ster a druhou prémií se představil na opratích. Majitelka Monika Novotná, fyzické zdatnosti předvedl její manžel, pan Leoš Novotný a Steven fan Wiekes Hiem.

Leoš Novotný a Steven Fan Wiekes HiemPosledním vystoupením byla opět ukázka spřežení a to kdo jiný než Josef Iš s jednospřežím a Michal Žák s párem krásných hřebců.

Pak už byli pozváni všichni účinkující k závěrečnému slavnostnímu defilé. Diváci potleskem odměňovali zaslouženě každého účastníka. Před nastoupenou koňskou krásou došlo k předání symbolického šeku ředitelce NF Kapka naděje paní Elen Švarcové a ta na oplátku jako poděkování odekorovala symbolickou kokardou s motivem celé akce všechny zúčastněné.

Pak jsme si všichni společně užili závěrečné čestné kolo všech účinkujících a bylo opravdu veselo. Po skončení programu se pokračovalo v plnění zážitků, a to v sedlech v zámeckém parku nebo projížďkách v kočáře kouzelnou cestou kolem rybníka. Sitze a Ritze s panem Fialou udělali radost nejedné dětské duši a nejen té dětské... vozili se s velkou radostí a nadšením i maminky a tatínkové. Tímto moc děkuji panu Fialovi a jeho krasavcům!

Předání symbolického šeku ředitelce NF Kapka naděje paní Elen Švarcové

Dovolte mi na závěr znovu poděkovat všem partnerům. Mediálním - za podporu, za propagaci a medializaci celé akce. Dále všem sponzorům - za to, že podpořili tento projekt a děkuji za projevenou důvěru. Samozřejmě obrovský dík patří všem účastníkům a jejich nádherným koním. Velký dík za úžasná vystoupení, za báječnou spolupráci, velice si vážím jejich přístupu, vstřícnosti a děkuji jim za krásný den plný dobrých skutků. Poděkování za nádhernou dokumentaci patří fotografům akce, jmenovitě pan Dalibor Gregor, pan Karel Soldát, slečna Blanka Satranová, slečna Martina Burianová a pan Michal Kverka.

Den plný milých úsměvůDále chci poděkovat moderátorce, zpěvačce a mojí velké opoře Daně Kusebauchové, která vás provázela celým dnem, panu Františku Štamfestovi a Vlaďce Odnohové za velkou pomoc s organizací, panu Miloši Harantovi, zvukaři panu Michalu Krausovi a hlavně paní ředitelce NF Kapka naděje, paní Elen Švarcové, že se spolu se mnou vrhli do tak nezvyklé akce, i jim děkuji za důvěru. Bylo mi potěšením smět použít logo nadačního fondu jako logo partnera a velice si toho vážím. Děkuji TV Metropol a štábu České televize, jmenovitě paní Heleně Cynkové, za dokumentaci a podporu.

Reportáž TV Metropol najdete pod tímto ODKAZEM.

Vám divákům, návštěvníkům děkuji moc za to, že jste přišli a že jste každý z vás přispěli tou svou kapkou... a společně jsme dokázali, že i koňská krása může a bude pomáhat tam, kde je skutečně třeba. Mým velkým přáním je zachovat toto krásné spojení „Koně a Kapka naděje", proto se díky milým reakcím od vás návštěvníků vrhneme s velkou radostí do dalšího ročníku a obrovskou motivací nám bude překonání letošní výše výtěžku. Sledujte tedy webové stránky, zasílejte případné náměty, nápady a těšíme se na další ročník benefiční akce Fríští koně pro Kapku naděje...

Děkuji, Pavlína Vacátková

Další krásné fotografie můžete najít v galeriích na Facebooku Koně pro Kapku.

První ročník benefiční akce Fríští koně pro Kapku naděje bude samozřejmě zdokumentovaný a připravujeme DVD z celého dne, které si můžete objednat e-mailem nebo na Facebooku. Cena DVD je 250 Kč včetně poštovného a balného.

Podobné články
100+1

Společnost Pony Express doručovala poštu jen 18 měsíců, pak musela zavřít krám. Proč zkrachovala jízdní pošta, když dokázala zdolat trasu od jednoho…

Idnes.cz

Stejně jako loni byla největší hvězdou mezi českými biatlonisty. Vyhrála vytrvalostní závod v Östersundu a ve stejné disciplíně získala malý glóbus.…