Připomínáme 70. výročí prvního vítězství jediného Pardubáka ve Velké pardubické

21. 10. 2016 Tisková informace

Čtrnáct let a čtyři dny po Rudolfu Poplerovi, kterého jsme si připomněli nedávno, zvítězil poprvé ve své kariéře ve Velké pardubické mjr. MILOŠ SVOBODA. V dostihu za svou kariéru startoval jedenáctkrát, dvakrát zvítězil, dvakrát byl druhý a jednou pátý a sedmý. Své úplně první vítězství vybojoval 20. října 1946, tedy před dlouhými 70 lety. Partnerem mjr. Miloše Svobody byl kůň jménem Titan.

Mjr. Miloš Svoboda je často označován za jediného Pardubáka, který ve Velké pardubické zvítězil. A to přesto, že se narodil 5. prosince 1913 v Přelouči. Byl všestranným sportovcem. K jezdectví se ale dostal náhodou, když se v roce 1931 přihlásil jako dobrovolník do vojenské služby. V Pardubicích absolvoval v letech 1935 - 1936 speciální jezdecký kurz a sám tu zůstal jako asistent jezdeckého výcviku. Závodit začal v military a v překážkových dostizích. Poprvé se na pardubické dráze představil v roce 1937 v den vítězství Laty Brandisové ve Velké pardubické. O devět let později přišlo jeho vlastní vítězství v tomto legendárním dostihu, které dne 19. října 1952 zopakoval v sedle Vítěze II.

TitanVelká pardubická se v roce 1946 konala v nadšené atmosféře, po devítileté přestávce způsobené druhou světovou válkou. Závodiště nebylo v průběhu války udržováno, koncem války bylo zničeno bombardováním sousedící rafinerie. Bylo třeba zasypat desítky kráterů, nově postavit Irskou lavici a opravit všechny překážky. Z kurzu zmizel celý Popkovický oblouk, neboť tuto část dráhy zabrala armáda a byly zde postaveny vojenské budovy.
V předvečer dostihů byl uspořádán společenský večer v hotelu Grand a obchody ve městě byly slavnostně vyzdobeny. Na dostihy přišlo asi 60 tisíc diváků. Na tribuně byli četní hosté v čele s armádním generálem Ludvíkem Svobodou.

Na start prvního poválečného ročníku se postavilo osm koní a jezdců. Favoritem byl polokrevný Nurmi ze stájí Zdenko Radslava Kinského. Nurmi byl synem vítězky poslední předválečné Velké pardubické klisny Normy a v jeho sedle byla Lata Brandisová, taktéž poslední předválečný vítězný jezdec. Dobré šance se přisuzovaly také Svatoplukovi, který měl velmi dobrou rovinovou třídu, a Vítězovi. Nurmi skončil na Taxisově příkopu, Svatopluk zastavil na Hadím příkopu, upadl i Vítěz. Svatopluk a Vítěz ale pokračovali, Svatopluk přebrodil Velký vodní příkop a dostihl vedoucího Titana. Jenže jezdec udělal chybu a popletl kurz a musel se vracet. Přestože i tak dokázal náskok Titana stáhnout, na vítězství to nestačilo. Titan s mjr. Svobodou zvítězili o polovinu délky.

Jméno mjr. Miloše Svobodu už dvacet let nese červnová kvalifikace na Velkou pardubickou. Běhá se jako Memoriál mjr. Miloše Svobody.

Podobné články

Přímý přenos udílení cen Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro z Nové scény Národního divadla v Praze vysílá stanice ČT Art dne 28.11…

Nová rezervace divokých koní vznikla u obce Krásná, v lokalitě Štítary, nedaleko Aše. Tři klisny divokých koní do těchto míst odjely z milovické…