Pozvánky na víkend – od kočárů po šermíře

8. 9. 2009 EQCH redakce

Druhý zářijový víkend se nám lepí na paty, aniž bychom se stačili otočit. Avšak přicházejí doslova tradiční akce. Historický festival Táborská setkání, Mistrovství Evropy chladnokrevných koní, AQHA Show, ale i pro hobby závody zůstal prostor. Ti, kdo ale raději kočáry, jsou nejspíš na roztrhání. Tak kam vyrazíte tentokrát?

Tábor ožije středověkou zábavou včetně rytířského turnaje na koních

Gotika v sedleFestival plný historie, šermu, hudby a dobové zábavy, ke které pochopitelně neodmyslitelně patří i rytířští koně, s názvem Táborská setkání, bude zahájen tento pátek 11. září a potrvá do neděle 13. září v Táboře.

Po slavnostním zahájení, které proběhne v pátek na Žižkově náměstí v 19:30, se půjde tradiční pochodňový průvod městem, a to ve 20:45 z nám. T. G. Masarika před VOŠ a SZeŠ Tábor. Hned po příchodu na Žižkovo náměstí vypukne ohňostroj a následně koncert Mňaga a Žďorp. Poté bude otevřeno také středověké tržiště. V sobotu je v Holečkových sadech připraven program pro děti (hry, soutěže, pohádky a další pořady pro děti a celou rodinu). Kromě několika koncertů a středověkého řemeslného trhu s programem proběhne v sobotu, ve třináct hodin, kostýmový průvod, zahajující na Husově náměstí. V 16 hodin v areálu Housův mlýn Údolí středověku začně jedna z nejočekávanější show, rytířský turnaj na koních. Chybět nebude ani vystoupení profesionálních šermířů, velká noční ohňová show, kejklíři a další. Sobotní večer plný hudby otevře Lucie Bílá na Žižkově náměstí. Festival pokračuje i nedělí. To se můžeme těšit například na koncert houslového virtuóza Jaroslava Svěceného, středověký řemeslný trh, průjezd motorkářů městem, bitvu pro děti i dospělé - křižáci versus husité či táborskou hudební skupinu Klika Ven, ale také na památky. V neděli je totiž Den otevřených dveří památek, kterých je v husitském městě, v Táboře více než dost.
Podrobnosti o festivalu včetně podrobného programu naleznete na WWW: http://www.tabor.cz/cs/obcan/kultura/mesto-tabor-porada/taborska-setkani-2009.html

Mistrovství Evropy chladnokrevných koní Mistrovství Evropy chladnokrevných koní 2009

Konečně i chladnokrevní koně se dočkají tento víkend „vrcholu" své sportovní sezóny a v sobotu, 12.9.2009, se sejdou opět po dvou letech v areálu hřebčína Francův dvůr v Klokočově u Vítkova (OPA). Mistrovství Evropy je párová soutěž, takže uvidíte klasicky formanskou jízdu a těžký tah i ovladatelnost v kládě v páru. Přesto, že se v posledním roce objevilo více soutěží, kdy jsou chladnokrevníci sepřaženi, stále ještě nejde o věc tak běžnou a mistrovství Evropy by mělo být vrcholem těch nejlepších z nejlepších ;o) Proto vám rozhodně doporučujeme se jednou do roka do Klokočova dopravit.

Thomas Müller - NěmeckoEquichannel vás již o všech kvalifikačních kolech podrobně informoval, zbývá zveřejnit seznam startujících a program. Jelikož se této události budeme věnovat zítra podrobně v samostatném článku, uvádíme zatím tyto základní údaje, abyste si mohli naplánovat cestu. Podívejte se také do starších článků, ze kterých si můžete udělat představu.

Nahlášení kvalifikovaní účastníci ME 2009:
Jan Blizňák z Podlesí - obhájce titulu z r. 2007
Vladimír Hajtmar z Rovenska
Václav Mišák z Otrokovic
Pavel Reichl z Dolního Benešova
Mojmír Kubíček ze Staměřic
Pavel Kaluža z Klokočova
Oskar Sněhota ze Žarošic - úřadující mistr Evropy

Slovenská republika vyšle 3 zástupce, budou jimi Luboš Dobrotka z Chrenovce, Jozef Matejík z Chocholné a Jozef Halás z Nového Mesta nad Váhom.
Polsko budou reprezentovat pánové Krzystof Gorzol a Ján Urbaczka.
Německo pan Thomas Müller a Babtist Faltr a Maďarsko pan Gábor Drexler.
Účast předběžně přislíbil, avšak nepotvrdil, pan Klemens Jungman z Itálie.

Časový rozvrh:
09.00 Slavnostní zahájení
09.30 Vozatajský parkur
11.00 Ovladatelnost v kládě
14.00 Těžký tah
17.00 Vyhlášení výsledků

Soutěžemi se bude samozřejmě prolínat také doprovodný program, organizátoři chystají program pro děti, živou hudbu, k dispozici budou výstavní a prodejní stánky a chybět nebudou ani speciality ze zvěřiny. Pokud vše klapne, bude na místě k zakoupení i nový nástěnný kalendář CHLADNOKREVNÍCI 2010 z dílny „naší" Heleny Görnerové. Ta také představí v Klokočově svou (po krádeži obnovenou) kolekci velkoformátových fotografií chladnokrevných koní v práci.

Další informace přineseme zítra.

Předchozí reportáže:
http://www.equichannel.cz/kvalifikace-na-me-2009-uzavreny
http://www.equichannel.cz/mistrovstvi-evropy-chladnokrevnych-koni-dobsina-2008
http://www.equichannel.cz/oskar-snehota-novym-mistrem-evropy
http://www.equichannel.cz/evropske-zlato-pro-cesky-chov-me-chladnokrevniku-klokocov-zari-2007

Poslední letošní závody spřežení...

Lipiny...pořádá Jezdecký klub Bohuslavice nad Metují právě o nadcházejícím víkendu, tedy 11.-13. září. V Bolehošti-Lipinách budou jezdci spřežení bojovat o poslední body do Českého poháru v jízdě spřežení 2009 i o mistrovský titul východočeské oblasti. Ve třech klasických disciplínách, tedy v pátečních drezurách, sobotním maratonu a nedělním parkuru se představí podle posledních informací pořadatele celkem 34 kočárů. Zastoupeny budou všechny kategorie, tedy jedno a dvojspřeží pony (1 + 7 účastníků), jedno (13 závodníků), dvoj (9 účastníků) a 4 čtyřspřeží velkých koní. V pátek drezurní zkoušky započnou podle původního časového rozvrhu, tedy už v 9 hodin ráno. Na travnatém obdélníku se objeví jako první jednospřeží pony, po něm budou pokračovat ostatní kategorie. Závěr dne bude patřit již tradičně čtyřkám velkých koní. Sobotní maraton bude zahájen v 10 hodin dopoledne. To se do části A (tzv. klusovky) vydá první závodník kategorie pony. Na účastníky v tento den čeká trať dlouhá více než 12 km (tj. suma části A, D a E) a v úseku E 6 maratonových překážek.Poslední disciplínou je na neděli plánovaný vozatajský parkur. Mezi 18 překážek závodníci vjednou po 11. hodině dopoledne. JK Bohuslavice nad Metují zvou na skvělé sportovní zážitky a vynikající kuchyni. Parkovacích míst je v blízkosti jezdeckého areálu dostatek, celodenní parkování vyjde na 20 korun. Vstupné vyjma pátku, kdy je vstup do areálu volný pro všechny, činí 50 korun na dospělého a 20 korun za dítě.

Těšit se po delší pauze může i ten, kdo chce výsledky sledovat průběžně. Na stránkách České jezdecké federace bude totiž možné sledovat online přenos. Z maratonu budou výsledky jednotlivých závodníků k dispozici průběžně.

Bližší informace i online přenos můžete sledovat na www.sprezeni-cjf.cz.

PlakatAQHA Show bude - na novém místě

I přes určité problémy při organizaci AQHA show kvůli uzavřenému areálu El Paso, které mělo být původním dějištěm show, se letošní AQHA show odehraje. V původním termínu 12. - 13. září, ale na náhradním místě, v Koryčanech.

Show nabídne vedle halterů i 31 jezdeckých disciplín v kategoriích open, amateur, novice amateur, youth a novice youth. Také opět nabídne netradiční skokovou disciplínu „Hunter Hack" - a doufáme, že se najde dostatek odvážlivců pro její absolvování!

Více informací o akci v článku: http://www.equichannel.cz/aqha-show-bude-na-novem-miste

 

Mezinárodní závody spřežení CAI*-A kategorie 1,2,4 - Mistrovství Slovenské republiky dvojspřeží

Mistrovství Slovenské republikyNárodní hřebčín Topolčianky pořádá ve svém areálu o víkendu 11.- 13. září mezinárodní závody spřežení, v nichž se utkají s řadou účastníků nedávného Mistrovství světa dvojspřeží v maďarském Kecskemétu i někteří naši reprezentanti. Závody jsou tentokrát spojené s mistrovstvím Slovenské republiky v kategorii dvojspřeží a v téže kategorii jde v Topolčiankách do finále i mezinárodní pohár Golden Wheel Cup.

Začátky soutěží jsou plánovány po všechny tři dny na 9 hodin. V maratonu, tedy divácky nejatraktivnější části závodů kočárů, čeká na účastníky celkem 8 překážek, z čehož jedna je vodní. Z českých reprezentantů najdete v seznamu přihlášených kategorie jednospřeží Pavla Plcha, Jiřího Koníře a Markétu Jelínkovou. Mezi dvojspřežími najdete dva české zástupce, a to Erika Žuvače a Jaroslava Juráně. A konečně mezi sedmi čtyřspřežími v seznamu startujících figurují rovněž dvě jména. Prvním je Petr Vozáb, reprezentující barvy NH Kladruby nad Labem a Ladislava Jirgaly z hřebčína Albertovec.Podpořit našich "sedm statečných" vyráží na Slovensko poměrně početná skupina fanoušků kočárových závodů. Držme jim tedy palce s nimi.

WWW: http://www.equichannel.cz/mezinarodni-zavody-sprezeni-v-topolciankach-jiz-tento-vikend

parkurV Měšicích se bude opět závodit

Po třech letech se na kolbiště školního statku VOŠ a SZeŠ Tábor vrací parkurové a drezurní závody - tentokrát hobby. V neděli 13. září dostanou šanci sbírat zkušenosti ze závodů nejen studenti zemědělské školy.

Přichystáno je pět soutěží. Drezura Z1 - přístupná pro koně a jezdce bez omezení, jízda zručnosti, parkur do 50 cm, který bude hodnocen na limitovaný čas a zároveň se ohodnotí nejstylovější dvojice. Dále se pojede dvoufázové skákání 70- 80 cm (I. fáze 70 cm, II. fáze 80) a stupňovaná obtížnost do 100 cm (10 překážek poslední překážka alternativní skok - žolík). Všechny soutěže jsou přístupné pro koně a jezdce bez omezení. První soutěž odstartuje v 10 hodin. Divákům můžeme prozradit, že je opravena tribuna a tak to bude také pohodlná podívaná. Dle slov pořadatelů to letos nebudou polední závody, pod článkem naleznete přiložený rozpis.

WWW: http://www.szes.tabor.cz

XVIII. Chovatelský den
Tento víkend 12. až 13. září se v Jezdeckém areále Třebíč - Polanka (u koupaliště) uskuteční XVIII. chovatelský den. Vyšší odborná škola a Střední škola veterinární, zemědělská a zdravotnická Třebíč, Svaz chovatelů Českomoravského belgického koně - oblast Morava I, Okresní agrární komora Třebíč, TTS energo s.r.o. a Svaz jihomoravských chovatelů přichystali bohatý program.

V sobotu v 9 hodin projde městem průvod koní. Představí se koně sedloví, teplokrevní a chladnokrevní, dále bude k vidění jednospřeží, dvojspřeží a čtyřspřeží a také pony na ruce. V neděli od 9.30 jsou hodnoceny kolekce koní na ruce. Zároveň bude probíhat parkurová soutěž - postupná obtížnost do 100 cm a honební skákání do 110 cm. Slavnostní zahájení chovatelského dne proběhne ve 12. hodin. Pak následují sportovní soutěže zápřahové „Koňská show". Pro návštěvníky jsou zajištěny projížďky v sedle i v bryčkách během celého dne.

Další zajímavé akce (nejen) na tento víkend naleznete v našem Kalendáři akcí.

Už jste si určitě zvykli, že vám každý týden zpracováváme pozvánky na víkend, které nás zaujaly. Na zařazení není žádný nárok a opravdu jde o věci, které nám přijdou něčím vyjímečné nebo ne zas tak časté. Jak tedy se dostat do pozvánek na víkend?

Jak se dostat do pozvánek na víkend?

Zadejte svou akci do našeho Kalendáře (odkaz vpravo nahoře), dejte k ní co nejvíce informací a nebojte se nám k ní případně doposlat i podrobnější zprávu mailem (info@equichannel.cz). Děkujeme.

Podobné články
Deník

Zanedbané a podvyživené psy, koně a další zvířata odvezli koncem letošního srpna z Křižovatky na Chebsku od jejich majitelky Lenky Spáčilové zástupci…

Idnes.cz

Pomůcky pro strojírenství, stavebnictví i automobilový průmysl dnes už celkem běžně vznikají za pomoci 3D tisku. Jakub Ševčík na 3D tiskárně vyrábí…