Pozvánky na víkend: finále pohárů plus mistrovství krát dva

25. 9. 2012 Alena Pětrošová Autor fotek: archiv Equichannel, Renata Rudolecká

Nervózně a zároveň s nedočkavým vzrušením jsou nejspíš vyhlíženy nadcházející víkendové dny mezi většinou jezdecké populace. Ať už se zajímáte o parkur, drezuru, holdujete voltiži nebo koňským kulturistům, tento víkend přináší mnohé vrcholy sportovní sezony roku 2012. Kterému odvětví jezdeckého sportu fandíte vy a na kterou z významných koňských akcí se tedy chystáte?

Finále Skokového poháru České pojišťovny

1V rámci pětidenních závodů se ve dnech 26. - 30. září v Hořovicích v areálu JS Opatrný uskuteční finále skokové extraligy - Českého skokového poháru. O víkendu můžete sledovat také další vrcholy skokových seriálů, konkrétně v sobotu 29. září finále Styl šampionátu dětí a juniorů a v neděli 30. září kromě zmíněného finále XI. ročníku Českého skokového poháru také finále Equiservis Amateur Tour 2012 a finále Kolowrat Czech Junior Cupu 2012. V doprovodném programu, který vyplní místa mezi nedělními soutěžemi, budete mít možnost vidět zlatého medailistu v pětiboji Davida Svobodu: utká se s vítězem minulého ročníku ČSP Jiřím Skřivanem v přátelském dvojboji, zahrnujícím parkurové skákání a běh. Zajímavostí bude jistě i to, že koně pro toto zápolení si budou jezdci losovat.


Samotné finále ČSP je na programu v neděli od 15.00 hodin. Utkají se v něm čtyři nejlepší jezdci seriálu a již klasicky si prostřídají koně mezi sebou. Zároveň bude v rámci finále prezentován projekt spolupráce Skokového poháru České pojišťovny, Českého národního registru dárců kostní dřeně a Nadace pro transplantaci kostní dřeně.

Oficiální web Skokového poháru České pojišťovny.

2Finále Českého drezurního poháru

Na své si přijdou nejenom skokoví jezdci, ale i příznivci drezurního ježdění. Od pátku 28. září do neděle 30. září se ti nejlepší jezdci a koně poměří ve finále seriálu Český drezurní pohár, jehož letošní, v pořadí již sedmý ročník probíhá pod patronátem TJ Equus Kinsky.

Právě v jejich zázemí v Hradišťku u Sadské bude vyvrcholení celého seriálu probíhat. Těšit se můžete na soutěže od stupně Z do stupně T, v nichž budou jezdci hodnoceni sborem rozhodčích z České republiky, Německa a Holandska. Soutěže startují všechny tři dny od 8.00 hodin.


Oficiální web Českého drezurního poháru.

3Mistrovství České republiky ve voltiži

Pokud chcete vidět na vlastní oči ty nejlepší z voltižních cvičenců u nás, účastníky finále Mistrovství Evropy a Mistrovství světa, dorazte ve dnech 29. - 30. září do areálu TJ Slovan ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Koná se zde totiž Mistrovství České republiky ve voltiži. O titul se utkají cvičenci v kategoriích dětí, juniorů a seniorů, a to jak jednotlivců, tak dvojic a skupin. Spojení gymnastiky, hudby a krásných zvířat si můžete vychutnat v programu, který bude začínat v 9.30 hodin povinnými sestavami.

Portál české voltiže: http://www.ceskavoltiz.cz/

Mistrovství České republiky v orbě koňmi

I chladnokrevníci se o víkendu dočkají svého mistrovství - v rámci 39. ročníku Mistrovství České republiky v orbě proběhne v sobotu 29. září v Klatovech i Mistrovství ČR v orbě koňmi.

Jedná se již o desátý ročník této soutěže, které v sobotu 8.30 předchází nástup koní před tribunu, a následně, po slavnostním zahájení, začíná v 11.00 hodin soutěž samotná. K vidění bude i bohatý doprovodný program - výstava zemědělské techniky, soutěž v jízdě zručnosti traktorem a další.


Chovatelské akce na tři způsoby

6Také chovatelé koní si přijdou na své. Jsou pro ně na tento víkend připraveny hned tři akce.


První z nich je Svod irských cobů pořádaný občanským sdružením Irish cob the Czech Republic ve spolupráci s holandskou plemennou knihou ICS. Uskuteční se v sobotu 29. září v ERC Mnětice. Bude se jednat o historicky největší svod irských cobů u nás, jelikož je přihlášeno již 38 koní! Začátek svodu, na kterém budete moci zhlédnout i ukázky využití tohoto populárního plemene, je v 11.00 hodin.


7Milovníci černých barokních perel z Holandska si nenechají ujít další svod organizovaný ve stejném termínu, tedy 29. září. Tentokrát se jedná o svod koní plemene fríský kůň, který se odehraje na půdě Prosper Ranche v Čeladné. Součástí svodu budou také výkonnostní zkoušky fríských koní. Program začíná v 9.00 hodin.


A do třetice, ve čtvrtek 27. září se v hřebčíně Napajedla můžete těšit na Chovatelskou přehlídku českého chovu anglického plnokrevníka, pořádanou Českým svazem chovatelů plnokrevníka a majitelů dostihových koní. 8Předváděni budou plemeníci pro sezonu 2013, odstávčata, ročci, dvouletí a starší koně narození v České republice a chovné klisny. V sobotu 28. září bude následovat v Napajedlích Den otevřených dveří. K vidění bude prezentace plemenných hřebců a chovných klisen s hříbaty a také ukázky skokového a drezurního ježdění. Program začíná oba dva dny v 10.00 hodin.

Na dostihy rovnou třikrát

DostihySváteční páteční dostihové odpoledne se koná na závodišti v Karlových Varech, poběží se zde jeden z nejdelších tuzemských rovinových dostihů - Svatováclavská Karlovarská dvojnásobná míle. Odpolední program, jehož součástí bude pieta za nedávno zesnulého legendárního žokeje Karla Havelku, začne ve 13.30 hodin. Kromě Karlovarské dvojnásobné míle ho vyplní dalších pět rovinových a jeden překážkový dostih.

Více informací v článku Marcely Klingorové: Státní svátek ve znamení Karlovarské dvojnásobné míle

Již 16. sezonu je také otevřeno dostihové závodiště v Brně - Dvorska. Závodiště přivítá návětěvníky v sobotu 29. září 2012 ve 13.30 hodin. Velkou atrakci slibuje hlavní závod steeplechase neboli překážkový dostih na 4100 metrů - Podzimní brněnská steeplechase a dále hlavní rovinový dostih Podzimní moravská míle na 1600 metrů. Dostihového dne se zúčastní nejlepší jezdci a trenéři z České republiky. V doprovodném programu na diváky čekají dostihy poníků, seskok parašutistů na cíl, pro děti jízda na ponících a projížďky v kočáře.

Přihlášení koně

Milovníci dostihů se tradičně mohou vypravit do Conseq Parku Velká Chuchle na nedělní dostihové odpoledne, jehož vrcholem budou dva dostihy nejvyšší kategorie. Nastupující generace se utká v tradičním Gerschově memoriálu (1400 m, 130 tis. Kč), tříletí a starší koně, kteří byli uvedeni v katalozích baden-badenských dražeb, nastoupí do Velké ceny BBAG (1600 m, 200 tis. Kč).

Dostihový den začíná ve 14 hodin, více informací zde - XVII. den metropolitní sezóny: 76. Gerschův memoriál, 4. Velká cena BBAG

Podobné články

Martinu Slukovou Niederlovou jste ve společnosti jejích shagya arabů už v rámci doprovodných programů různých akcí a výstav určitě viděli. Proč dala…

Léto je v posledních letech teplotně nevypočitatelné a velká část tohoto období bývá nesnesitelná pro lidi i pro zvířata. Ale nejen horké počasí je…