Pozvánka na Horse Skijöring

3. 1. 2011 Lukáš Žemba Autor fotek: archiv autora

Dovolujeme si vás srdečně pozvat na závody v koňském lyžování, které se budou konat 16. 1. 2011 v Martinicích v Krkonoších. Závodit se bude dokonce ve dvou kategoriích!

1. kategorie: kůň s jezdcem táhne lyžaře

2. kategorie: kůň táhne sáně s kočím

PROGRAM:
9:30 PŘEJÍMKA ZÁVODNÍKŮ A KONÍ
11:00 ZÁVOD KŮŇ S JEZDCEM + LYŽAŘ
12:30 ZÁVOD KŮŇ + SÁNĚ S KOČÍM
14:00 VYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮ

Bude pro vás připraveno:
Vytápěný stan rozměrů 10x12 m
Občerstvení - zabijačkové hody, udírna, teplé nápoje

Pro koníky rovněž zajištěno pohoštění: seno - oves - mrkev

Technicky o Horse Skijöringu:
Lyžař je „přichycen" ke koni dvěma tažnými lonžemi o délce 6-9 m, které musí být bez kovových částí. Jejich konce jsou provlečeny pod horními bočnicemi sedla do řemenů zápinek podbřišníku, nebo jsou upevněny k poprsníku v místě tomu určeném.

Veškeré informace na telefonu: +420 607 503 078

www.enduromartinice.cz

Skijöring Martinice

 

Řád ochrany zvířat při veřejném vystoupení koní -
závody v Horse skijöringu organizované Enduro Martinice, převzato od pana Miroslava Puchera

Čl. 4
Způsob manipulace se zvířaty s popisem a charakteristikou činností
prováděných se zvířaty

(1) Závody v horse skijöringu
Jedná se o jízdu lyžaře taženého koněm s jezdcem po předem upravené závodní zasněžené trati bez překážek pro koně. Během koně před lyžařem dojde k napnutí tažné šňůry a ke zrychlení lyžaře.

Maximální délka absolvované trati je 450 m. Trať je na rovném upraveném zasněženém terénu.

Průběh horse skijöringu:
Pořadatel před zahájením závodů seznámí všechny lyžaře a jezdce se závodní trasou a bezpečném zacházení s tažnou šňůrou za koněm.

V průběhu závodů je na zasněžené závodní trati vždy pouze jeden kůň s jezdcem
a lyžařem.
Ostatní koně s lyžaři a jezdci se zdržují na přilehlém ovále, který je určený pro přípravu koní, tzv. opracoviště. Každý kůň s jezdcem a lyžařem absolvuje trať ve cvalu, klusu nebo v kroku v předem pořadatelem určeném směru.

Z každé absolvované jízdy na trati se započítává nejlepší dosažený čas.

Čl.5
Zařízení, vybavení, pomůcky pro manipulaci, předvádění nebo
jinou činnost se zvířaty

A) pro jízdu se sedlem, jezdcem a lyžařem
sedlo
sedlo anglického typu, westernového typu

poprsník
poprsník má tvar Y, kde levé a pravé rameno vedou od středu koňské hrudi k "kolečkům, déčkům" v přední části sedla a spodní propojovací řemen vede od středu koňského hrudníku k přednímu podbřišníku a je s ním mezi předníma nohama koně propojen rozepínací karabinou. Použity mohou být i poprsníky bez spodního propojovacího řemene(mezi poprsníkem a předním podbřišníkem) a tyto pak mají střih rovného, nebo lehce prohnutého pruhu kůže. Poprsník musí být vyroben z kůže nebo z elastického materiálu v kombinaci s kůží.

kšíry
vyrobené z kůže, nylonový popruh - na prsou vypodložen sympatexem, pobočnice jsou z nylonu dvojitého. Kůň je spojen s lyžařem dvěma tažnými lonžemi o délce 6-9 m bez kovových částí.

lonžovací šňůry
musí měřit minimálně 6-9 m a musí být bez kovových částí. Dva konce šňůry jsou provlečeny pod horními bočnicemi sedla do řemenů zápinek podbřišníku nebo jsou upevněny k poprsníku v místě tomu určeném.
Tažné šňůry a jejich uchycení ke koňskému postroji (kšírám, poprsníku) musí být v dobrém technickém stavu, aby nedošlo k jejich nečekanému uvolnění. Lyžař musí být řádně seznámen s tím, jak zacházet s tažnou šňůrou, aby během jízdy nedošlo k zachycení koně do této šňůry a případnému zranění koně či jezdce. K lonžovací šňůře se nesmí lyžař žádným způsobem pevně upevňovat, uvazovat apod.

Podobné články
Deník

Zanedbané a podvyživené psy, koně a další zvířata odvezli koncem letošního srpna z Křižovatky na Chebsku od jejich majitelky Lenky Spáčilové zástupci…

Idnes.cz

Pomůcky pro strojírenství, stavebnictví i automobilový průmysl dnes už celkem běžně vznikají za pomoci 3D tisku. Jakub Ševčík na 3D tiskárně vyrábí…