Policejní koně města Houston přecházejí naboso (2.)

5. 2. 2014 Greg Sokoloski Autor fotek: archiv autora

Minule jste si mohli přečíst o historii houstonské jízdní policie a o tom, jak strážníci přišli na to, že jejich koně mohou pracovat bez problémů i bez podkov. Zašli tam však ještě dál... zajímá vás, jaký život má policejní kůň v Houstonu?

Měl jsem tu čest potkat se s Jaimem a Jill v srpnu v Kalifornii. Žijí v krásném městě Lompoc, které se nachází asi 3 hodiny jízdy od okolí Los Angeles. Setkal jsem se s nimi již několikrát předtím, naposledy, když navštívili před pár lety houstonskou jízdní policii. Tentokrát jsme měli možnost dát si společný oběd a skvěle se pobavit o koních, péči o ně a o koních naboso všeobecně. Vášeň, kterou oba dva pro koně mají, je úžasná a díky ní se neustále vzdělávají v péči o ně. Také se stále snaží opravovat špatné informace, které se šíří ve světě koní a které tzv. experti stále tvrdí lidem, speciálně pak v péči o kopyta.

U Jaimeho a JillPředstavili mi také novou knihu, kterou Jaime napsal - Přirozený trim, principy a praxe. Jaime s Jill dali dohromady velmi praktickou knihu s hodnotnými informacemi týkajícími se péče o koně. Není to jen kniha, která do hloubky popisuje úpravy kopyt, ale také celkový přístup v péči o koně. Lidé pochopí, že proto, aby měli zdravé a prosperující koně pracující a pohybující se bez železných podkov, musejí mít velmi zásadový celkový přístup v péči o koně.

Po obědě jsme jeli na místo, kde chová Jill své koně. U brány, která je pod kopcem, nás přivítali všichni její čtyři koně. Je to místo, kde jim Jill a Jaime vytvořili paddock paradise. Vyšli jsme nahoru do kopce po cestě, aby mi ukázali prostředí, kde se jejich koně pohybují; terén je zde spíš tvrdší, kamenitější. „Stanice" se senem se nacházely okolo celého prostoru tak, aby koně chodili od jedné k druhé okolo a pak dolů k bráně se napít. Jejich koně se pohybují opravdu dostatečně a jejich těla, kopyta i mysl to dokazují.

V dolní části pastvy si všichni čtyři koně užívali naší přítomnosti. Své koně zde krmí pár hrstkami ovsa s minerálně-vitamínovým doplňkem. Občas Jamie a Jill pohází po treku oves s bojínkovými peletami tak, aby opět pomohli napodobit přirozené pasoucí chování koní, jaké mají divocí koně v domovině. Oba dva se také věnují přirozenému horsemanshipu při manipulaci se svými koňmi.

Kopyta nebyla několik měsíců upravovánaJaime upravil kopyta tří z jejich koní; všichni byli hotoví do deseti minut, stáli bez uvázání perfektně klidně. Jaime vždy nastavil stojan a nářadí tak, aby to bylo pro koně dostatečně pohodlné. Zmínil také, že koně nebyli upravováni již 5 měsíců, což demonstruje, že celkový přístup je úspěšný.


Rád bych porovnal, co a jak děláme s našimi 33 policejními koňmi. V minulém článku jsem popisoval, jak jsme se k úpravám u policejních koní dostali - začali jsme jedním bosým policejním koněm roku 2004 a nyní všech 33 koní je bez železných podkov. Máme 15 různých plemen koní, valachy i klisny, ve věku od 3 do 18 let. Pro všechny koně máme botičky; většina chodí na své pravidelné směny bez nich. Jezdíme 5 až 6 hodin denně, někdy déle.

Jsem policistou od roku 1981. Byl jsem vybrán jedním ze zakládajících členů jízdní policie roku 1984 bez jakékoliv předchozí zkušenosti s koňmi. Začínali jsme se 14 koňmi, malé zařízení s velmi tradičním způsobem péče o policejní koně. V devadesátých letech jsem začal mít spoustu otázek ohledně péče o ně, a tak jsem se dostal k přirozenému horsemanshipu. Moje cesta „naboso" začala roku 2002, když jsem jezdil koně jménem Shadow. Roku 2004 jsem na něm jel naboso při zápasu Super-bowl a po tom týdnu jsem věděl, že nutně potřebujeme změnu. Shadow je zde pořád jako policejní kůň, ale i jako životní přítel.

První pilíř - přirozené ustájeníPo přečtení Jaimeho knihy jsem zjistil, že následujeme principy a praxi jeho čtyř základních pilířů PKP (přirozené kopytní péče). Všechny je nyní vysvětlím a povím, jak se snažíme je dodržovat bez výhod, které nabízí kopcovitá a kamenitá Kalifornie.

Tím prvním pilířem je přirozené ustájení. Houstonská jízdní policie a její zázemí bylo postaveno a otevřeno v dubnu 2009. Celý prostor byl vytvořen tak, aby nejlépe posloužil koním, zejména aby mohli být co nejvíce venku. Máme k dispozici zhruba 7 hektarů, čímž zajišťujeme pohyb a možnost koní být pohromadě. Máme 46 stájí s měkkým podestláním a napojených 50 menších výběhů se štěrkem pro zpevňování jejich kopyt. Takto mohou být venku či vevnitř kdykoliv se jim zachce. V každé stáji mají zpomalovače na seno, které umožňují přijímat seno pomalu. Na pastvinách jsou koně společně a mají možnost si vyřešit své postavení ve stádě. Ano, naše koně mají občas nějaké kousance a kopance, ale my rozumíme, že mentálně a emocionálně je toto pro koně to nejlepší. Naše největší zdravotní problémy teď spočívají jen v ošetření drobných kousanců a kopanců, dříve to byly koliky a problémy s kulháním. Řešili jsme asi 24 kolik jen za poslední rok před touto celkovou změnou; nyní řešíme tak jednu ročně.

úměrně přirozená stravaDruhým pilířem je úměrně přirozená strava. Policejní koně mají přístup k senu nepřetržitě. Mají seno jak ve zpomalovačích, tak v sítích na pastvinách. Také na pastvě mohou spást jakoukoli trávu, co tam roste. Nesejeme pastviny, takže mají k dispozici jen to, co si tam mohou najít. Doplňujeme jejich stravu 50/50 mixem ovsa a ječmene, jednou denně minerálkou, jednou denně solí a když je potřeba, tak i jednou denně rýžové otruby. Ptám se lidí, speciálně majitelů koní, kteří nás přijdou navštívit, kolik si myslí, že zkrmíme denně doplňkového krmiva pro 33 policejních koní, některých vážících až 800 kg. Dostávám odpovědi jako 35-90 kg denně. Když jim řeknu, že krmíme 17 kg ovsa/ječmene, tak jsou v úžasu.

Dříve, ještě než jsme přešli naboso, jsme krmili našeho největšího koně 2 kg komerčního krmiva dvakrát denně. Trpěl na koliky, kulhání, otoky, obezitu a další... někteří z nás věděli, že něco musíme změnit. Ode dne, co jsme začali krmit celý den seno a přirozenější krmivo, se vše začalo zlepšovat. Největším problémem u nás je oční alergie - máme velmi prašný výběh. Náš největší percheron dostává 2 kg ovsa a ječmene denně, ostatní koně okolo 0,5 kg denně.

přirozené jezdectvíTřetím pilířem je přirozené jezdectví. Roky byl náš program založen na jízdním tréninku. Dosahovali jsme ale jen malého zlepšení u lidí i koní. Přešli jsme poté na Parelliho způsob ježdění a začali jsme se okamžitě zlepšovat. Přistupujeme ke koním ve třech fázích: poslušnost, učení a trénování. Většina lidí nejprve koně trénuje a chybí jim tak základy. Jakmile jsme se pustili do mnohem zásadovějšího přístupu, začali jsme pozorovat obrovské změny v důvěře koní a celkový vztah k lidem. S lidmi vedeme 8týdenní horsemanship kurz pro začínající strážníky. Tento kurz obsahuje mnoho pravidel včetně lekce o bosých koních. Děláme také 4týdenní kurz pro středně pokročilé a 4týdenní pro pokročilé strážníky. Vedle toho i jednou měsíčně obvyklé školení.

přirozená úprava kopytPosledním a čtvrtým pilířem je přirozená úprava kopyt. Máme čtyři strážníky, kteří se naučili trimovat kopyta. Upravujeme v intervalu 2-6 týdnů, v závislosti na individuálních potřebách našich koní. Následujeme pravidla trimu dle modelu divokých kopyt.

Nedávno jsem prošel veškeré naše veterinární záznamy, od ledna 2012 jsme neměli žádný problém s kulháním pocházejícím od kopyt. V roce 2011 jsme rentgenovali jednoho našeho koně a zjistili jsme nízký stupeň laminitidy, upravili jsme stravu, opatřili jsme mu boty po dobu, než se kopyta zotavila, a je bez problému. Ve stejném roce jsme měli jednoho koně s abscesem, tak jsme ho ponechali volně venku a počkali jsme, než absces vyjde ven, což se stalo, a tak jsme mohli koně vzít znovu do práce.

Myslím, že mnoho lidí zjistí, že to není pouze o tom být „naboso" a bez železných podkov. Jedním z úspěchů Jaimeho čtyř pilířů PKP je, že naši policejní koně pracují 5 dní v týdnu bez podkov. To je jeden z mnoha úspěchů, ale naši koně se zlepšili také po fyzické a psychické stránce.

Naši koně jsou, tak jak Parelli říká, bystřejší, klidnější a statečnější kvůli změnám v celém přístupu a ne proto, že jsme jim sundali podkovy.

Podobné články

Martinu Slukovou Niederlovou jste ve společnosti jejích shagya arabů už v rámci doprovodných programů různých akcí a výstav určitě viděli. Proč dala…

Léto je v posledních letech teplotně nevypočitatelné a velká část tohoto období bývá nesnesitelná pro lidi i pro zvířata. Ale nejen horké počasí je…