Nejkrásnějším koněm ČR 2011 je fríský vraník Baron fan Odingastate

22. 8. 2011 Ing. Jiří Křepelka Autor fotek: archiv autora a pořadatelů

V rámci 13. mezinárodní výstavy Koně v akci, která se na Dostihovém závodišti v Pardubicích bude konat 2.-4. září, bude opět vyhlášen vítěz ankety Nejkrásnější kůň České republiky 2011 – Ceny Pivovaru Dašice. Druhý ročník této soutěže už zná svého vítěze. Stal se jím fríský vraník 1341 Baron fan Odingastate. Spolu s koňmi, kteří se umístili na druhém až čtvrtém místě bude slavnostně dekorován v sobotu 3. září v rámci výstavy.

Fríský vraník 1341 Baron fan Odingastate vyhrál v pohodě internetovou anketu Nejkrásnější kůň České republiky 2011. Na serverech Jezdectví a EQUICHANNEL.cz bylo odevzdáno celkem 3760 hlasů a zmíněný jedenáctiletý hřebec jich získal 903, tedy 24 %.

Vítěz se narodil v Nizozemsku u chovatelky Hilde Schramové a patří MVDr. Gabriele Jašurkové Mikutové ze Střezova na Žatecku. Kromě mimořádného exteriéru disponuje i kvalitním původem a proto nepřekvapuje, že jako jediný u nás získal povolení k připouštění klisen v rámci fríské plemenné knihy.

Baron fan Odingastate

Druhé místo obsadil achaltekinský plnokrevný kůň 1086 Damask (588 hlasů, majitelka Zdenka Skopalová, Slapy nad Vltavou), třetí byl velmi překvapivě hřebec plemene appaloosa 1113 Besanson Behistom (548 hlasů, majitel Jindřich Volný, Karlovy Vary) a čtvrtý skončil hafling 1404 Aquavit I (505 hlasů, majitel Kateřina Kunstová, Ranč Koločava).

Z kvarteta „nejkrásnějších" reprezentuje jedině 1113 Besanson Behistom českou produkci - jeho chovatelkou je Alena Homolová z Hříměždic.
Pořadí na dalších místech ankety je následující: starokladrubský kůň (334), quarter horse (309), český teplokrevník (288), český sportovní pony (139), irský cob (121) a lipický kůň (25 hlasů).

koně v akci 2011 - plakátPivo a Miss Expat

Nejkrásnější kůň a umístění na 2. - 4. místě budou slavnostně vyhlášeni a dekorováni v sobotu 3. září na pardubickém závodišti, v programu XIII. ročníku mezinárodní výstavy Koně v akci (4 země - 1 vášeň).

Partnerem ankety pořádané Dostihovým spolkem s Asociací svazů chovatelů koní ČR a podporované servery Jezdectví a EQUICHANNEL.cz je společnost Pivovar Dašice.
Dekorování se zúčastní finalistky soutěže Miss Expat. Nový projekt má najít královnu krásy z cizinek žijících v České republice.

Vzhledem k mezinárodnímu původu nejúspěšnějších účastníků ankety je případné, že u jejich prezentace se sejdou dívky z Asie, Ameriky, Afriky a Evropy.

„4 země - 1 vášeň"

13. ročník mezinárodní výstavy Koně v akci se na pardubickém závodišti bude konat od pátku 2. září do neděle 4. září. Stejně jako v minulých letech má své ústřední téma. Tentokrát nese titul „4 země - 1 vášeň", protože jejím hlavním motivem je představit plemena koní ze zemí Visegrádské čtyřky v roce 20. výročí založení této aliance, kdy jí předsedá Česká republika.

Hlavním bodem programu bude představení reprezentantů stejných nebo příbuzných plemen chovaných současně v Maďarsku, Polsku, na Slovensku i u nás. Jsou to Shagya - arab, huculský kůň a Furioso, resp. moravský teplokrevník disponující touto krví.

Nedaleko od světoznámého Taxisova příkopu tak návštěvníci uvidí například hřebce z legendárního maďarského hřebčína Bábolna (jde o absolutní premiéru v České republice), polskou „kozáckou" jízdu v sedlech huculů nebo to nejlepší ze slovenského Národního hřebčína Topolčianky.

Atraktivní bude i vystoupení dalšího zahraničního hosta. Na závodišti se představí peruánští koně paso, které do Pardubic přiveze jejich německá chovatelka Isabel Steinerová. Diváci se mohou těšit na originální a vášnivou show Marinera, kterou si nenechá ujít ani velvyslankyně Peru.

Pestrý program výstavy nabídne i další zajímavé body - chovatelské přehlídky a šampionáty, sportovní soutěže, klání nejsilnějších a nejobratnějších chladnokrevníků v těžkém tahu, ovladatelnosti se zapřaženou kládou a samozřejmě v orbě. Součástí výstavy bude opět, tentokrát již 7. Krajská výstava ovcí a koz a V. ročník potravinářské soutěže Mls Pardubického kraje.

Oficiální záštitu nad Koni v akci převzal ministr zemědělství Ivan Fuksa a podporuje je jak Město Pardubice, tak Pardubický kraj.
Hlavním odborným mediálním partnerem výstavy je vydavatelství Profi Press a jeho tituly Zemědělec, Náš chov, Farmář a Veterinářství.

EQUICHANNEL.cz je hlavním mediálním a stálým partnerem ON-LINE zpravodajství z výstavy, můžete si spolu s námi zavzpomínat na ročníky předchozí. Stačí si postupně pročíst dole modře uvedené odkazy na starší reportáže. Pokud se chcete jen pokochat fotografiemi, podívejte se do naší bohaté fotogalerie z výstav a show tudy.

Podobné články

Když jsem dělala v roce 2019 první rozhovor s Kateřinou Jindrovou, tušila jsem, že si nepovídáme naposledy. Katčina pracovitost a zápal je totiž…

Blesk

Ve vybraných kinech je stále k vidění Buko, nejnovější film režisérky a scenáristky Alice Nellis. V roli autistky zde exceluje Martha Issová, Anna…