Nejkrásnější z krásných čeká Kůň 2014

7. 9. 2014 Jiří Křepelka Autor fotek: Lucie Hladová

Večerní představení v hale C Výstaviště Lysá nad Labem bude jedním z atraktivních „čísel“ programu 21. ročníku výstavy Kůň. Čtyři nejúspěšnější aktéři z internetové ankety Nejkrásnější kůň České republiky (2014) se představí v jeho úvodu, v sobotu 20. září od 19 hodin. Společně s nimi uvidí diváci i vítěze premiérového Poháru odborníků.

Reprezentant čistokrevného španělského plemene (P. R. E) Fusilero III, shetlandský pony 1813 Locksley Permoník, slezský norický kůň 1589 Baramis a starokladrubský bělouš Generale Pastorella VII obsadili první čtyři místa ankety díky hlasům veřejnosti.

Fusilero IIIPatnáct odborníků - specialistů na chov koní mělo jiný názor a pro ně byl nejkrásnějším ze 32 nominovaných hřebců, klisen a valachů český teplokrevník 1558 Galandro ZH.

Uvedený kvintet si zopakuje slavnostní ceremoniál vyhlášení a dekorování z Písku 23. srpna. Změní se ovšem jeho režisér, vydavatelská společnost Profi Press bude vystřídána Asociací svazů chovatelů koní ČR (ASCHK).

Výměna na místě dirigenta představení bude podána symbolicky: Nejkrásnější kůň České republiky (2014) Fusilero III přijde před publikum se slavnostní přehlídkovou bílou dekou vítěze z Písku (tu mu nechal ušít Profi Press) - a odejde s její modrou variantou, věnovanou ASCHK.

Dobrá česká stopa

Kdo byl letos v anketě úspěšnější - domácí, nebo zahraniční chovatelé? Mezi deseti finalisty byla přesná polovina koní „Made in Czech Republic".
Je ale třeba upřesnit, že nakonec druhý minishetlandský 813 Locksley Permoník se k nám dostal z Nizozemska v těle své matky - a ta ryzáka porodila ve Vráži u Berouna, v Hřebčíně Permoník.

Galandro ZHJediným oficiálním importem mezi prvními pěti v konečném pořadí tak byl pouze vítěz ankety, hřebec Fusilero III. Narodil se ve Španělsku a jako čtyřletého ho koupil MUDr. David Grünthal za (v přepočtu) necelých 300 000 Kč. Nešlo o nějakou připravenou akci, svého koně si vybral z nabídky až na Pyrenejském poloostrově. Úspěch produktu z Yeguada Benito Rodríguez e Hijos ve Valladolidu potěšil kromě českých majitelů (druhým je Mgr. Vanda Bělinová) samozřejmě i manažera hřebčína. Enrique de Benito napsal do Čech, že je „velmi šťastný."

Další informace se týkají výhradně „domácích". Chovatelem slezského norického hnědáka 1589 Baramis (III. místo) je česká společnost ZEFA Zbytiny z prachatického regionu. Také koně na IV. a V. místě pocházejí z Čech. Starokladrubský Generale Pasttorella VII reprezentuje chov Národního hřebčína Kladruby nad Labem, zatímco český teplokrevník 1558 Galandro ZH se narodil u Radomíra Fischera v Chodské Lhotě - Výrově, tedy u Kdyně. Zemský hřebčinec Písek ho koupil hned po odstavu - a že udělal dobře, je jasné už dávno.

Podobné články

Atraktivní souboje hřebců divokých koní o klisny mohou v současné době vidět návštěvníci milovické rezervace velkých kopytníků. Po dokončení…

Hana Koubková je tvůrce české značky jezdeckého oblečení Hankie, která se specializuje na jezdecké legíny s gripem. Proč se Hana rozhodla navrhnout a…