Nejkrásnější kůň ČR 2015: westernová plemena - vyhrál quarter horse AP Royal Bar

31. 5. 2015 Jiří Křepelka Autor fotek: archiv ankety Nejkrásnější kůň ČR 2015

Vítězem divize westernových plemen se stává Quarter horse AP Royal Bar // Trojice reprezentantů westernových plemenen (předposlední divize G ankety Nejkrásnější kůň) asi nemohla být „pestřejší". Představeni budou samozřejmě pod oficiálními jmény - tedy Ima Legal Impack, Meddy Shining Bar a AP Royal Bar, ve stájích jim ovšem říkají víc „česky“.

Pokus o „westernový" podvod

Pohoda ve westernové divizi VI. ročníku internetové ankety Nejkrásnější kůň ČR (2015) vydržela téměř celý týden. Quarter horse AP Royal Bar (zvaný Šikula) si udělal hned první den hlasování slušný náskok a ten si zcela lehce udržoval - a udržel až do poslední hodiny.

Na druhém místě v té chvíli byla se ztrátou více než 50 hlasů ještě ne tříletá Meddy Shining Bar, zatímco z USA importovaný appaloosa Ima Legal Impack na třetí pozici byl jen pasivním účastníkem.
Během posledních 45 minut neděle 7. června se pohoda změnila v drama, když na konto Medddy Shining Bar (REGA Ranch Čeladná) přišlo 499 hlasů (čili více než 3x tolik, kolik získala za celý týden). Nadšený příznivec hlasoval přes německou IP adresu a je tak více než pravděpodobné, že si podvod zároveň uvědomoval. Anketa má ovšem svůj ochranný systém a pracují pro ní renomovaní programátoři.

Pokus radikálně změnit pořadí byl prokazatelně označen za podvod a tak je oficiální pořadí následující:

 • Quarter Horse AP ROYAL BAR - hlasů: 200
 • Paint Horse MEDDY SHINING BAR - hlasů: 146
 • Appaloosa IMA LEGAL IMPACK - hlasů: 74
 • Quarter horse AP Royal Bar

  Vinnie, Jednoočko modré a Šikula

  Appaloosa Rusty Lil Dry DocČtyřletý Ima Legal Impack slyší na jméno Vinnie, narodil se v americkém státě Mississippi a pořádná hora získané slávy za mořem teď dělá reklamu appalooské farmě Gabriely Horáčkové z Dolních Habartic u Benešova nad Ploučnou.

  Juniorka Meddy Shining Bar (letos jí budou teprve tři roky) jde do boje za svou chovatelku a majitelku Karlu Gabrielovou (REGA Ranch Čeladná) a samozřejmě plemeno paint horse. Jedno oko má modré a druhé hnědé...

  Třetím do hry je jedenáctiletý quarter horse AP Royal Bar, jinak „normální" hnědák zvaný Šikulka. Pochází z Valašska, ale teď ho má pod sedlem Mgr. Tereza Třeštíková ze Strakonic.

  Dobrá rada zní - vyberte si sami, tady žádné doporučení nenajdete!

  Hlasování začíná v pondělí 1. června a končí úderem nedělní půlnoci 7. června, hlasuje se pouze na www.nejkuncr.cz.

  *Pouze na této adrese lze také odeslat váš hlas: Zadejte prosím svou e-mailovou adresu. Bude vám zaslán e-mail s potvrzením vašeho hlasu. Až po potvrzení e-mailu bude tento hlas započítán! Z každé adresy bude, stejně jako v loňském roce, započítán pouze jeden hlas. Veškeré další potřebné informace o anketě získáte na www.nejkuncr.cz.

  Do půlnoci 7. června se hlasuje pro westernová plemena.

  V této kategorii se vám představují tito koně:

  Appaloosa
  IMA LEGAL IMPACK

  Hřebec, Near Leopard, nar. 2011
  Otec: Impack
  Matka: Ima Legal Blonde (po Exclusive Gunner)
  Chovatelka koně: Dianna O' Rourke Anderson, Mississippi, USA
  Majitelka koně: Gabriela Horáčková, Appalooosa Farm G. H., Dolní Habartice (Benešov nad Ploučnicí)

  Appaloosa - IMA LEGAL IMPACK

  Velmi nápadně zbarvený hřebec (u nás mu říkají „Vinnie") se narodil ve státě Mississippi a za svou krátkou kariéru na americké půdě už stačil získat celou řadu titulů, a to v disciplínách Halter a Most Colorful at Halter. Navíc je díky vysokému počtu appaloosa předků v rodokmenu zapsán v programu FPD (Foundation Pedigree Designation) se 77 % krve appaloos.

  Vinnie je velmi hodný, vstřícný a nekonfliktní hřebec a i přes jeho převážně halterovou krev má vynikající prostorné chody a chuť pracovat pod sedlem. Je nejen velmi zajímavý svým zbarvením a je charakterově neobvykle vyrovnaný, ale také má na svém kontě řadu světových titulů. Do soutěžní arény vstoupil jako roční v roce 2012, zúčastnil se celkem čtyř různých show v kategoriích non-pro i open a nikdy se neumístil hůře než třetí.

  Nejzářivějšími výsledky z jeho první soutěžní sezony však byl titul národního šampiona mezi FPD hřebci a v této třídě dokonce titul světového šampiona.
  V sezoně roku 2013 se zúčastnil sedmi show s 26 starty v kategorii non-pro a 36 v open. Z těchto úctyhodných 62 startů byl pouze 1x šestý, 6x druhý a ve všech ostatních případech první, s mnoha tituly Grand či Reserve Champion!

  A opět se stal mistrem světa, tentokrát hned třikrát, a to ve třídách Open Most Colorful at Halter, Non-Pro Most Colorful at Halter a FPD Stallions.
  V roce 2014 „stihl" už jenom jednu show a národní mistrovství, ze kterého si odvezl titul National Champion FPD Halter Stallions a Reserve National Champion Most Colorful at Halter.
  V září toho roku tak měl na kontě celkem 104 bodů ApHC.

  2014 - National Champion FPD Halter Stallions
  2014 - Reserve National Champion Most Colorful at Halter
  2013 - World Champion Most Colorful at Halter
  2013 - World Champion FPD Stallions
  2013 - World Champion NP Most Colorful at Halter
  2012 - World Champion FPD Stallions
  2012 - National Champion FPD Stallions

  Appaloosa - IMA LEGAL IMPACK

  Foto: Renáta Kolářová

  PAINT HORSE
  MEDDY SHINING BAR

  Klisna, sorrel/overo, nar. 2012
  Otec: SR Hollywood Shiner
  Matka: Dowen Breeze Bar (po Skips Diablo Bar)
  Linie: Hollywood Dun It a Shining Spark
  Chovatel a majitel koně: Karla Gabrielová, REGA Ranch, Čeladná

  PAINT HORSE - MEDDY SHINING BAR

  Otec klisny, SR Hollywood Shiner - QH all around hřebec je několikanásobný Mistr ČR, Polska a Slovenska v různých westernových disciplínách, několikanásobný vítěz Middle European Cupu atd., hřebec s největším procentem overo hříbat ve své produkci a jeden z mála testovaných hřebců s negativním panelem pěti testovaných nemocí.

  Klisna Dowen Breeze Bar - PH klisna ve zbarvení black/tobiano je matkou několika kvalitních chovných klisen v ČR a plemeníků na Slovensku. Její potomci úspěšně soutěží na českých i mezinárodních kolbištích.

  Meddy Shining Bar už od svého prvního roku úspěšně startuje na Paint Horse show, Čeladná Cup a na soutěžích pořádaných REGA Ranch Clubem, a to v disciplínách Halter, Showmanship at Halter, Longe line, Trail in Hand, Color class.

  Její povaha je natolik vyrovnaná a přátelská, že většinu těchto disciplín absolvovala s naším synem (od devíti let jeho věku). Klisna prezentuje plemeno American Paint Horse v atraktivním zbarvení sorrel/overo na různých chovatelských výstavách a promo akcích.

  PAINT HORSE - MEDDY SHINING BAR

  Foto: Jana Kubíčková

  QUARTER HORSE
  AP ROYAL BAR

  Hřebec, bay, nar. 2004
  Otec: Kam Firsty Enterpriz
  Matka: Doctor Honey Bar (po Doctor Como)
  Chovatel koně: Iva Zezulková, Valašská Bystřice
  Majitel koně: Mgr. Tereza Třeštíková, Strakonice

  QUARTER HORSE - AP ROYAL BAR

  AP Royal Bar je sportovně úspěšný, perspektivní QH plemeník, který vyniká pohybovým nadáním, příkladným charakterem i vyváženým exteriérem.
  Klidnou, přátelskou a laskavou povahu, kvalitní stavbu těla a sportovní předpoklady předává AP i svým potomkům. Chovatelsky ceněný je také jeho rodokmen, ve kterém najdeme hned dvě slavné linie předků uvedených do síně slávy - linie Surprise Enterprise a Smart Little Lena.

  Jen málokterý český plemeník se může pochlubit tolika úspěchy jako „Šikula". Na výhrách pod mezinárodní reiningovou asociací NRHA získal více jak 9 200 USD, což z něho dělá jednoho z nejúspěšnějších hřebců české reiningové scény. Svou všestrannost prokazuje nejen v reiningu, ale také mnoha úspěšnými starty v all aroudových disciplínách, halterových třídách a dokonce i disciplínách dobytkářských. Zajímavostí je, že svoji sportovní dráhu začal až jako šestiletý, kdy byl zakoupen z rodinné stáje Iva Eisenhamera, kde do té doby působil jako plemeník. Hned v následujícím roce 2011 se stal mistrem republiky v reiningu a stal se Championem ve Freestyle reiningu v prestižním závodě Americana v Německu.

  Další úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat a Šikulu můžete vidět na závodních kolbištích i v letošní sezoně.

  Vybraná ocenění
  NRHA Lawson Bronze Trophy Winner (2014)
  NRHA 3x Morrison Bronze Trophy Winner (2011-2014)
  NRHA 7x Pewter Bronze Trophy Winner (2012-2014)
  NRHA Champion Freestyle Reining Non Pro Americana 2011 (Germany)
  NRHA 2x Non Pro Champion (2013, 2014)
  NRHA Open Reserve Champion (2012)
  NRHA Multiple Intermediate Open Champion
  NRHA Multiple Intermediate Non Pro Champion
  NRHA Silber Certifikate (2013)
  NRHA Certificate of Merit (2012)

  Circuit Champion Novice Non Pro 2014, Happy Hour IV show
  Circuit Champion Intermediate Non Pro Roleski 4spins 2013 (Poland)
  Circuit Non Pro Champion 2012, Happy Hour II show

  AQHA Performance and Halter Point earner
  AQHA World Show Qualifier
  CZQHA 2x Reining Senior Champion (2012, 2013)
  CZQHA Reining Amater Champion (2014)
  CZQHA Reserve Champion Stallions 2014

  Mistr ČR ČJF Reining Senior 2012
  Mistr ČR WRC Reining Amater 2011
  Kůň Roku 2012 Reining Senior
  Vicemistr ČR ČJF Reining Amater 2012
  Mistr ČR ČJF Reining družstev 2014

  Vicemistr ČR ČJF Reining družstev 2013
  Vítěz Middle European Cup 2014 (jako člen reprezentačního týmu ČR)
  2nd Middle European Cup 2014 - Reining Senior
  2nd Middle European Cup 2014 - Superhorse

  „Šikula" se věnuje se svojí majitelkou také přirozené komunikaci, jejich práci můžete zhlédnout např. na videu z prezentace hřebců amerických plemen (internet).

  QUARTER HORSE - AP ROYAL BAR

  Foto: Aneta Hnyková

  Pro nejkrásnějšího koně divize G - westernová plemena hlasujte do 7. června na www.nejkuncr.cz.

  Podobné články

  Co má společného kůň Jana Žižky na Vítkově a ten u zámku ve Slatiňanech?

  Ještě před několika lety byly v těchto místech nevábné porosty starých, suchých trav. Pastva velkých kopytníků však proměnila stovky hektarů bývalého…