Nejkrásnější kůň ČR 2014: westernová plemena - Rusty Lil Dry Doc

13. 7. 2014 Jiří Křepelka Autor fotek: archiv ankety Nejkrásnější kůň 2014

Sedmý do finále: Rusty Lil Dry Doc // Sedmá a tedy předposlední divize ankety Nejkrásnější kůň ČR 2014 je neuvěřitelně vyrovnaná - každý ze tří reprezentantů westernových plemen je totiž osobností a každý může vyhrát. A samozřejmě také postoupit do finále třeba z druhého místa...

Desetiletý valach plemene appaloosa Rusty Lil Dry Doc vyhrál trochu nečekaně divizi westernových plemen. Dostal 378 hlasů, tedy 43,1 % ze všech hlasů odevzdaných a jistě porazil druhého Lil Smokin Gun. Třetí Taris Quo Vadis do boje o první pozici nezasáhl.

Vítězný kůň německého chovu a zbarvení označovaného jako leopard sorrel patří studentce Kristině Klímové z moravské obce Troubsko.

Do finále před ním už postoupili shetlandský pony, fjordský kůň, slezský norik, starokladrubský bělouš, achaltekinský podílový kůň a český teplokrevník.

Oficiální výsledek hlasování divize G westernová plemena: Odevzdáno bylo celkem 878 hlasů.

Konečné pořadí:
 • Appaloosa RUSTY LIL DRY DOC 378
 • American paint horse LIL SMOKIN GUN 316
 • Quarter Horse TARIS QUO VADIS 184

Dva hřebci proti jednomu valachovi, každý v originální barvě (sorrel overo, leopard sorrel a buckskin), dva produkty německého chovu a jeden Američan, dva otcové s potomstvem a jeden „v očekávání" - a tak by se dalo pokračovat.

Poslední dva ročníky ovládli koně, které vyslal Paint Horse Club ČR. Byli to Maximum Blues Master a Im Ideal. V roce 2011 skončil třetí Besanson Behistom, toho delegoval Appaloosa Horse Club CZ. Hřebci členů Czech Quarter Horse Association soutěžili třikrát (Great Little Step, A Jac O Rima, Skip A Revolution) - a vždy se dostali do finálové sestavy.
logoA tato poslední informace by mohla k odstartování velkého „závodu" už stačit.

Hlasování začíná v pondělí 14. července a končí úderem nedělní půlnoci 20. července, hlasuje se pouze na www.nejkuncr.cz.

Vítěz divize postupuje do finále ankety a jeho majitel má už za tento výsledek jistých 1 000 Kč. Podrobnosti k anketě a pravidla naleznete na www.nejkuncr.cz.

Do půlnoci 20. července se hlasuje pro westernová plemena.

V této kategorii se vám představují tito koně:

American paint horse
LIL SMOKIN GUN

Hřebec, sorrel overo, nar. 2007
Otec: Colonels Lil Gun
Matka: Hollywood Baby Dunnit (po Hollywood Jac 86)
Chovatel: Double PR Ranch, Texas, USA
Majitel: Stanislav Nikl, Smiling Horse Ranch, Knínice u Libouchce (Ústí nad Labem)

American paint horse - LIL SMOKIN GUN

Hřebec Lil Smokin Gun (Gunny, jak mu doma říkají) je velmi kvalitním zástupcem plemen American Paint Horse a American Quarter Horse. Jako jeden z mála hřebců má Gunny double register, tzn. že je registrovaný u obou asociací (APHA a AQHA).

Hřebec je věrnou kopií svého děda, legendárního Gunnera. Zdědil po něm bílou lucernu, typickou pro představitele linie Gunner, a modré oči. Narodil se v dubnu 2007 v Texasu.

Jeho děd, Colonels Smoking Gun - Gunner ze stáje Tim McQuay, je jedním z nejlepších, ne-li nejlepší, kůň světa (mimo jiné: NRHA Hall of Fame 5 Million Dollar Sire).
Matka Hollywood Baby Dunit je po slavném Hollywood Jac 86, kterého není jistě třeba dlouze představovat (NRHA Hall of Fame, NRHA Million Dollar Sire, Offspring Lifetime NRHA Earnings exceeding: 1,7 M Dollar, a další).

Gunny pochází ze skvělého spojení dvou nejúspěšnějších reiningových linií v Americe. Hřebec působí jako plemeník a v roce 2015 očekáváme první ročník hříbat. Mimo atraktivního zbarvení je linie Gunner ceněna pro svoji výkonnost a přesnost a především pro výbornou a klidnou povahu, kterou předává na své potomky.

Lil Smokin Gun je velmi milý, laskavý, mazlivý, ochotný, příjemně temperamentní kůň, vhodný do sportu, chovu i na rekreaci a toulání se přírodou.

American paint horse - LIL SMOKIN GUN

Foto Lenka Šnáblová a Monika Špendlíková (Foto Špendla)

Appaloosa
RUSTY LIL DRY DOC

Valach, leopard sorrel, nar. 2004
Otec: Rustys Lil Nugget
Matka: Ima Poco Lena (po Ima Dazzelena)
Chovatel: Brita Hoffner, Seeheim - Jugenheim (Německo)
Majitel: Kristina Klímová, Troubsko

Appaloosa - RUSTY LIL DRY DOC

Rusty má na svém kontě více než 4 000 USD vyhraných v pouhých dvou reiningových závodech. Mimo jiné je evropským šampionem, ApHCG Reining Futurity šampionem a Americana 2008 - ERAA Co-Reserve Futurity šampionem.

Jeho otec Rustys Lil Nugget je dvojnásobným světovým šampiónem v disciplíně working cowhorse. Rustyho matka dala několik evropských šampiónů.

Sám Rusty je kůň neobyčejných kvalit, které spolehlivě předává na své potomstvo. Úspěšně se prezentoval na evropské scéně zejména v reiningu a halteru, ale i v dobytkářských disciplínách.

Výsledky:

 • 2008 CFJ Reining Open Champion
 • 2008 ERAA Futurity Co-Reserve Champion - AMERICANA 2008
 • 2008 ApHCG Reining Futurity Open Champion - Aachen, German
 • 2008 ApHC Reserve European Champion Snafflebit/Hackamore Reining
 • 2008 ApHC European Champion Heritage Class Open
 • 2008 ApHCCZ Reining Horse of the Year
 • 2008 ApHCZ Team Penning Champion
 • 2007 ApHCCZ Most Colorful Open Champion
 • 2009 ApHCZ Team Penning Open Champion

Pro zájemce jsou stále k dispozici inseminační dávky z doby působení koně v chovu.

Appaloosa - RUSTY LIL DRY DOC

Foto Magdaléna Straková a Tristan Dark

Quarter Horse
TARIS QUO VADIS

Hřebec, buckskin, nar. 2006
Otec: Quo Vadis Bogal
Matka: Miss O Rima De Lynx (po Jac O Rima)
Chovatel: Irmgard Charlotte Peschelová (Německo)
Majitel: Anna Folaufová, Nord ranč, Bohatice (Česká Lípa)

Quarter Horse - TARIS QUO VADIS

Tohoto hřebce jsme zakoupili ve stáří dvou měsíců od úspěšné německé chovatelky, s cílem získat budoucího plemenného hřebce.

Zatím se mu narodilo na 40 potomků převážně plemene QH a také několik APH hříbat. Dnes je známým a vyhledávaným plemeníkem zejména pro lehkou jezditelnost, povahu a krásný exteriér jeho hříbat.

Taris Quo Vadis je atraktivně zbarvený hřebec působící na našem ranči v severních Čechách. V jeho původu jsou legendy jako Jac O Rima, Hollywood Dun It, Peppy San Badger, Easter King, Doc Bar, Docs Lynx, Peppy San, Kaliman, Poco Bueno a další.

Neobyčejně milá a pracovitá povaha a mohutnější, perfektně vyvážené tělo z něj dělá atraktivního plemeníka s očekáváním all around zajímavě vybarvených hříbat, s velkým předpokladem dobré povahy a výbornou spoluprací s člověkem.
Jeho potomstvo hovoří za všechny další komentáře.

Quarter Horse - TARIS QUO VADIS

Foto Anna Folaufová

Pro nejkrásnějšího koně divize G - westernová plemena hlasujte do 20. července na www.nejkuncr.cz.

Podobné články

Narodila se v Mimoni, tedy v místě, kde stál známý hřebčín a kde se ještě nedávno pořádaly dostihy. Koně jí učarovali už v dětství, které trávila…

Přímý přenos udílení cen Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro z Nové scény Národního divadla v Praze vysílá stanice ČT Art dne 28.11…