Nejkrásnější kůň ČR 2014: teplokrevná a sportovní zahraniční plemena - 1346 Esprit Royal

20. 7. 2014 Jiří Křepelka Autor fotek: archiv ankety Nejkrásnější kůň 2014

Posledním vítězem je 1346 Esprit Royal // Reprezentanti tří světově proslulých plemen se utkají v poslední z osmi divizí ankety Nejkrásnější kůň České republiky (2014). Hannoverský, holandský (KWPN) a holštýnský teplokrevník mají v soutěži sympatií premiéru - a lze očekávat, že bude stát za to.

Nečekaně slabý zájem hlasujících o poslední divizi ankety byl zatím jejím největším letošním překvapením - a to soutěžili tři exteriérově a výkonnostně nadprůměrní koně. Na stejné úrovni byly i jejich profesionální portréty. O to zajímavější tedy bude porovnání názoru veřejnosti s názorem odborníků.

Vítězem divize teplokrevných a sportovních zahraničních plemen se po boji stal hřebec z Královské plemenné knihy holandského teplokrevníky (KWPN) 1346 Esprit Royal, který porazil hannoverána 1574 Commodor o pouhých 7 hlasů. Tento náskok a zisk 44,7 % všech v divizi odevzdaných hlasů stačily k zařazení do týmu 10 finalistů.

V tom už čekali vítězové divizí shetlandský pony, fjordský kůň, slezský norik, starokladrubský bělouš, achaltekinský podílový kůň, český teplokrevník a appaloosa.

O posledních dvou účastnících finále pak rozhodl podle pravidel ankety počet obdržených hlasů, a tak postoupili zástupci plemen pura raza espaňola (P. R. E,) a fríský kůň. Oba startovali v divizi historických plemen, kde obsadili druhé, resp. třetí místo.

Nejkrásnějšího koně ČR roku 2014, pořadí na dalších devíti finálových místech a vítěze Poháru odborníků budeme znát první minutu pondělí 18. srpna.

Oficiální výsledek hlasování divize F teplokrevná a sportovní zahraniční plemena: Odevzdáno bylo celkem 360 hlasů.

• KWPN (Holandský teplokrevník) 1346 ESPRIT ROYAL 161
  • Hannoverský teplokrevník 1574 COMMODOR 154
  • Holštýnský teplokrevník 1001 CASSINI'S SON - T 45

Představují se tři hřebci prověření sportem a působící v chovu, tři atraktivní koně - vraník 1346 Esprit Royal, bělouš 1001 Cassini´s Son - T a hnědák 1574 Commodor.

Zastupují populace, jejichž početní stavy v České republice zcela jistě „rostou". Podle Ústřední evidence koní bylo u nás k 1. lednu 2014 evidováno 677 holštýnů, 665 příslušníků KWPN (Koninklijk Warmbloed Paardenstamboek Nederland, tedy Královské plemenné knihy holandského teplokrevníka) a 508 hannoveránů. Ve srovnání se stádem 18 994 hřebců, klisen a valachů plemene český teplokrevník to samozřejmě není téměř nic.

O titulu ovšem nerozhodují počty chovaných koní, ale hlasy jejich příznivců. A proto má dnes startující trio stejné teoretické šance, s jakými šlo do ankety jejich 29 soupeřů. V každém případě jeden z těchto tří teplokrevných hřebců do finále postoupí.

logoAle pozor: Může se také stát, že členy elitní desítky budou nakonec všichni tři - pokud tedy dostanou pořádný „balík" hlasů.

Hlasování začíná v pondělí 21. července a končí úderem nedělní půlnoci 27. července, hlasuje se pouze na www.nejkuncr.cz.

Vítěz divize postupuje do finále ankety a jeho majitel má už za tento výsledek jistých 1 000 Kč. Podrobnosti k anketě a pravidla naleznete na www.nejkuncr.cz.

Do půlnoci 27. července se hlasuje pro teplokrevná a sportovní zahraniční plemena.

V této kategorii se vám představují tito koně:

Hannoveraner VerbandHannoverský teplokrevník
1574 COMMODOR

Hřebec, hnědák, nar. 2005
Otec: Cranach
Matka: Denna Mc Loy (po 1360 Drosselklang II)
Chovatel: Wolfgang Pliefke, Wagenfeld (Německo)
Majitel: Stáj Mustang, s. r. o., Lučina

Hannoverský teplokrevník - 1574 COMMODOR

Výkonnostní zkoušky /HLP/: Adelheidsdorf 2008
Celkový index: 113,87/7.místo
Skokový index: 115,93/6.místo
Drezurní index: 105,21/8.místo

Zapsán v I. Plemenné knize hannoverského teplokrevníka, Plemenné knize českého teplokrevníka a Plemenné knize slovenského teplokrevníka v ČR.

Commodor je velmi působivý hřebec atletické postavy, s dobrým rámcem a vynikajícím pohybem, který zdědil po svém otci. Vyniká skvělou jezditelností a výborným charakterem. Má velmi dobrý skokový styl a vystupování.

Jako čtyřletý se probojoval do finále na hannoverském šampionátu ve Verdenu. V roce 2010 s jezdcem Johanesem Ehningem startoval v chovatelských skokových soutěžích, několikrát se umístil a úspěšný byl i v kvalifikacích na Spolkový šampionát (Bundeschampionat), v Balve obsadil se známkou 8,6 druhé místo. Stejnou známku obdržel i v prvním kole Spolkového šampionátu ve Warendorfu (kde obsadil druhé místo ve II. oddílu koní).

V letech 2009 a 2010 působil jako plemeník v Německu. Od roku 2011 je již aktivní v České republice, a to jak v chovu, tak ve sportu.
V minulém roce dosáhl vlastní výkonnosti stupně T: Sbíral zkušenosti se svým mladým jezdcem Martinem Řezníčkem především po Velkých cenách v rámci Českého skokového poháru.
V roce 2012 při celostátní přehlídce hříbat ročníku 2012 (Zduchovice) zvítězil v kategorii hřebečků jeho syn 5/876 Carengo chovatelky Jany Burešové.

Otec hřebce, Cranach, je holštýnský teplokrevník narozený roku 1999. Absolvoval výkonnostní zkoušky v Adelheidsdorfu v roce 2002, kde skončil s šestým nejlepším výsledkem (CI: 124,14/6.místo, DI: 123,25/5.místo, SI: 114,41/10.místo) a ve všech kriteriích získal nadprůměrné hodnocení. Cranach s vlohami pro drezúru i skákání předává tyto schopnosti svým potomkům. V plemenné knize má zapsané dva syny s körungem a pět prémiovaných klisen.
Cranachův otec Contender, pocházející z vynikající krve Calypsa II a Ramira, založil vlastní linii mezinárodních skokových šampiónů.

Holsteiner VerbandHolštýnský teplokrevník
1001 CASSINI'S SON - T

Hřebec, bělouš, nar. 1997
Otec: 5039 Cassini I
Matka: Amica (po Lorenz)
Chovatel: Günther Brocksted, Langwedel (Německo)
Majitel: Vian Trade a.s., Blatná (kontaktní osoba: Rudolf Fiala)

Holštýnský teplokrevník - 1001 CASSINI’S SON - T

Hřebec Cassini's Son - T startoval od sedmi let v soutěžích stupně T, za svou kariéru získal celou řadu vítězství a umístění včetně soutěží Českého skokového poháru. V roce 2012 s ním jeho jezdec Rudolf Fiala ml. vybojoval stříbrnou medaili na Mistrovství ČR jednotlivců ve skocích. V letech 2011 a 2012 byl podle žebříčku sportovních koní nejlepším skokovým koněm České republiky.

V roce 2004 byl zařazen do chovu českého teplokrevníka, v němž působil prostřednictvím inseminace souběžně se sportovní kariérou. Zařazení do chovu si zaslouží nejen s ohledem na vynikající sportovní kariéru, ale i vzhledem ke špičkovému původu.

Jeho otec Cassini I patří k nejlepším světovým plemeníkům a matka Amica po Lorenz je příslušnicí vynikající holštýnské rodiny: Pravá sestra hřebce Cassini's Son-T, klisna Lagumera B, dala mezinárodně úspěšnou klisnu La Jolie (po Limbus), která je nyní matkou dalšího mezinárodního skokana jménem Casall 14.

Chovatel: W. Hoogeveen (Nizozemsko)
Majitel: Klára Boháčková, Vondrov (Hluboká nad Vltavou)

KWPN (Holandský teplokrevník) - 1346 ESPRIT ROYAL

Drezurní KWPN hřebec, výkonnost T, finalista Mistrovství ČR a Drezurního poháru, druhý v Mistrovství ČR družstev, třetí místo ve FEI Challenge Test.
Působí v Plemenné knize českého teplokrevníka, je otcem velmi kvalitních hříbat (první ročník se narodil loni).

Esprit Royal byl na jaře 2008 importován z Nizozemska. V tomtéž roce byl na základě vlastní výkonnosti uznán jako plemenný hřebec pro PK ČT.
Přestože v Nizozemsku startoval nevýše do stupně ST, vlastní výkonnost stupně T v drezúře si v České republice „vychodil" během čtyř měsíců.
Jeho první sportovní sezóna v ČR byla velmi úspěšná, s několika vítězstvími a umístění v drezurních soutěžích stupně ST a T a stříbrnou medailí na Mistrovství ČR v soutěži družstev.

Esprit Royal zaujme nejen nadprůměrným exteriérem a výbornými chody, ale také svou milou a přátelskou povahou. V práci se vyznačuje klidným a vyrovnaným temperamentem a velmi dobrou jezditelností.

Otec Elcaro má ve svém rodokmenu známá a zvučná jména (Zeoliet, G. Ramiro Z., Abgar XX, Lucky Boy XX), mísí v sobě starou krev, která sahá až do původních groningenských linií - jde tedy o čistý, staronizozemský původ. Elcaro byl jedním z nejlepších a nejžádanějších hřebců svého ročníku a jeho potomstvo je velmi oblíbené pro vranou či tmavě hnědou barvu, výraznou hlavu, kombinaci síly a elasticity v pohybu a silný pohyb od zádě.
Matka Rubana, hnědka po polokrevném hřebci Palatin, se pyšní predikátem „keur". Ten se uděluje výhradně klisnám, které se úspěšně prezentovaly ve sportu.

Esprit Royal u nás závodil pod sportovním jménem Kodex Royal. V současné době již ukončil svoji závodní kariéru a jako plemeník působí na Dvoře Vondrov, v Hluboké nad Vltavou.

Pro nejkrásnějšího koně divize H - teplokrevná a sportovní zahraniční plemena hlasujte do 27. července na www.nejkuncr.cz.