Nejkrásnější kůň ČR 2014: teplokrevná a sportovní domácí plemena - 1558 Galandro ZH

6. 7. 2014 Jiří Křepelka Autor fotek: archiv ankety Nejkrásnější kůň 2014

Šestým vítězem je 1558 Galandro ZH // Hlasujte do dnešní půlnoci! // Kinského isabela 26/555 Brigit nastupuje v dalším kole ankety Nejkrásnější kůň ČR 2014 ve velmi těžkém souboji proti čtyřem hřebcům. Pikantní je, že každý z nich by mohl být jejím synem. Osmnáctiletá klisna ovšem patří k plemeni, které se líbí - a to už 170 let.

Pohodovou procházku znamenala účast hřebce českého teplokrevníka 1558 Galandro ZH v divizi určené teplokrevným a sportovním domácím plemenům. Jediným ze soupeřů, který mu alespoň trochu vzdoroval, byla Kinského klisna 26/555 Brigit. I ta ovšem dostala jen o trochu víc než třetinu vítězových hlasů. Příznivci dalších tří nominovaných nebyli prakticky nalezeni a konkrétně 39 hlasů pro moravského teplokrevníka vypadá téměř neuvěřitelně.

Ryzák 1558 Galandro ZH (Zemský hřebčinec Písek) získal 53,6 % všech odevzdaných hlasů, a to je nad všechny komentáře.
Do finále před ním už postoupili shetlandský pony, fjordský kůň, slezský norik, starokladrubský bělouš a achaltekinský podílový kůň.


Oficiální výsledek hlasování divize F teplokrevná a sportovní domácí plemena: Odevzdáno bylo celkem 645 hlasů.

Konečné pořadí:

  • Český teplokrevník 1558 GALANDRO ZH 346
  • Kinského kůň 26/555 BRIGIT 119
  • Slovenský teplokrevník v ČR 1984 COSTLY FRIEND 72
  • Český trakén 79/154 QUINTAR 69
  • Moravský teplokrevník 81/76 GIDRAN I MT - 2 / FILIPO G 39

O udělení hlasu v anketě rozhodují většinou exteriér a barva koně, sportovní nebo chovná kariéra jsou tedy až dalšími faktory.
Zmíněná 26/555 Brigit nikdy neměla, na rozdíl od svých soupeřů, ambice excelovat před rozhodčími na kolbištích. Jejími hlavními zbraněmi tedy budou barva a sympatický vzhled. Zda to bude na čtyři skutečně silné konkurenty stačit, to se uvidí za týden, při konečném bilancování.

Lze totiž konstatovat, že tak kvalitní sestava reprezentantů plemen český, moravský a slovenský teplokrevník se v této divizi ještě nesešla. A pozor - český trakén jde s tímto triem na stejné úrovni, vyrovnaně - „hlava - hlava"!
Závěr proto zní: Tohle by mohla být velká bitva.
Vyhrát může každý: 1558 Galandro ZH, 1984 Costly Friend, 79/154 Quintar nebo ryzák s nejdelším jménem, 81/76 Gidran I MT - 2/ Filipo G.
A nezapomínejte na 26/555 Brigit.

logo anketyHlasování začíná v pondělí 7. července a končí úderem nedělní půlnoci 13. července, hlasuje se pouze na www.nejkuncr.cz.

Vítěz divize postupuje do finále ankety a jeho majitel má už za tento výsledek jistých 1 000 Kč. Podrobnosti k anketě a pravidla naleznete na www.nejkuncr.cz.

Do půlnoci 13. července se hlasuje pro teplokrevná a sportovní domácí plemena.

V této kategorii se vám představují tito koně:

Český teplokrevník
1558 GALANDRO ZH

Hřebec, ryzák, nar. 2007
Otec: 1053 Guidam Sohn
Matka: 21/417 Palomina Princes (po 536 Lopez - 17)
Chovatel: Radomír Fischer, Kdyně
Majitel: Zemský hřebčinec Písek

Český teplokrevník - 1558 GALANDRO ZH

Rámcový, vysoký a mohutný, přitom ušlechtilý ryzák s požadovanou kostnatostí, s kvalitní mechanikou pohybu ve všech chodech.
Narodil se v chovu Radomíra Fischera z Kdyně a jako odstávče byl Zemským hřebčincem Písek zakoupen do testační odchovny hříbárna Nový Dvůr. Zde absolvoval celý odchovný a výcvikový cyklus a v základních zkouškách výkonnosti TO s přehledem zvítězil. Předtím absolvoval s úspěchem předvýběry českého teplokrevníka v Hradišťku u Sadské. Ve stodenním testu svého ročníku se umístil jako první s celkovým výsledkem 8,04 b.

Jeho otcem je dodnes vzpomínaný 1053 Guidam Sohn (KWPN), hřebec s vynikajícím, pružným pohybem, obrovskou potencí a stylem skoku, který působil v plemenitbě v ČR pouze jednu sezonu. Tu korunoval impozantním vítězstvím ve finále Kritéria mladých koní pětiletých (KMK) 2006. Pod jménem Induparts Guidam Sohn startoval později pod mistrem světa Jos Lansinkem (Belgie) v mezinárodních soutěžích. V roce 2009 se stal vítězem výběrů hřebců pro plemennou knihu BWP.

Za zvláštní zmínku stojí děd 1558 Galandro ZH, holandský hřebec Guidam. Ten byl sám úspěšný v mezinárodním skokovém sportu, ale brzy se začal prosazovat jako význačný otec skokovými potomky (Lebon, Leron, Armani, Nidam a Cow Boy) i zařazenými syny (Luidam, Madison, Guidam de Henry a Quidarc). Naprostou slávu mu získali Authentic (stříbrná medaile - družstva OH Atény 2004 a MS Cáchy 2006, bronz OH Hong Kong 2008) a rovněž v Hong Kongu stříbrný Ninja la Silla, který úspěšně pokračoval v kariéře včetně vítězství na ME Madrid 2011. OH 2008 v Hong Kongu byly neoficiálně nazývány „Guidamovými hrami" a hřebec byl v Nizozemsku vyhlášen plemeníkem roku.

Matka hřebce 1558 Galandro ZH je po 536 Lopez-17, který již zařadil do hlavní plemenné knihy a plemenné knihy českého teplokrevníka více než 50 svých dcer. Bába Perleť v sobě nese nejosvědčenější tuzemskou skokovou krev (prochována II-III na Przedswit X, přítomnost krve anglického plnokrevníka Diadém).

Hřebec 1558 Galandro ZH absolvoval cyklus soutěží KMK, kde několikrát zvítězil. V plemenitbě působí od roku 2012, a v roce 2013 byl jeho syn Gucci (z matky po Action Hero) nejlepší na celostátní přehlídce hříbat ve Zduchovicích.

1558 Galandro působí v plemenné knize českého teplokrevníka a od roku 2014 nově i v plemenné knize slovenského teplokrevníka v ČR.
Poznámka:
Kůň reprezentuje plemeno po dohodě pořadatelů ankety s jeho majitelem. Svaz chovatelů českého teplokrevníka na výzvu k nominaci svého zástupce do ankety nereagoval.

Český teplokrevník - 1558 GALANDRO ZH

Foto Šárka Votavová a Jitka Kreidlová

Český trakén
79/154 QUINTAR

Hřebec, tmavý hnědák, nar. 2009
Otec: Quintet
Matka: Stella (po Saint Tropez)
Chovatel i majitel: Hřebčín Amona, Borová (Bolatice)

Český trakén - 79/154 QUINTAR

Quintar je mohutný trakénský hřebec s výraznou mechanikou pohybu, skokovými schopnostmi a vynikajícím charakterem.

Jeho otec Quintet absolvoval nejtěžší parkury na mezinárodní úrovni od osmi do 17 let a do chovu odešel zcela zdráv. V roce 2002 se stal nejlepším českým skokanem na GP CSIO Poděbrady. Je synem čtrnáctinásobného národního šampióna, plemeníka Quoniam III. Děd Quoniam II byl nejlepším československým poválečným plemeníkem a do chovu dal 29 synů.

Quintetova matka, kirovská 637 Orbita, je dcerou vynikajícího ruského Almanacha a matkou GP skokanky Thalie (Karneol). Quintarova matka Stella (nositelka Zlaté plakety vestfálského svazu) je dcerou premiovaného hřebce Saint Tropez, syna vítěze německého körungu Tolstoie. A Tolstoi je synem legendy trakénského chovu Kostolanyho (děd hřebce století Totilase). Původ na straně matky pak oživují angloarabský Cacir a plnokrevný Bandoliero.

Quintar jako čtyřletý zvítězil ve všech základních kolech Moravského šampionátu mladých koní a následně i v jeho náročném dvoukolovém finále.
Jako pětiletý absolvoval ihned čistě parkur stupně L a v současnosti je v Německu, kde se s Barborou Tomanovou chystá na Spolkový šampionát.
Hřebec má míry 170/180, 202 a 22,2 a vyniká charakterem, jezditelností a skokovým předvedením, stejně jako mechanikou pohybu.
Je licentován pro plemenné knihy českého trakéna a slovenského teplokrevníka v ČR.

Český trakén - 79/154 QUINTAR

Foto Ivana Maršálková

Kinského kůň
26/555 BRIGIT

Klisna, isabela, nar. 1996
Otec: 250 Burbon
Matka: SČ 1034 Bajka (po 142 Quoniam II - 201
Chovatel i majitel: Irena a Jiří Eretovi, Pláně (Plasy)

Kinského kůň - 26/555 BRIGIT

Klisna je atraktivní žlutozlaté barvy, má klidnou a vyrovnanou povahu, je vynikající učitelkou pro začínající jezdce, ve stádě je dominantní a temperamentní.
V jejím rodokmenu najdeme ze strany otce i matky známé plnokrevné hřebce Drop, Diadém a Havel.

Klisna působí v chovu - v roce 2003 se jí narodil syn 26/919 Benjamin po 556 DAF Ondráš. Pravidelně se zúčastňovala Národních přehlídek Koní Kinských, kde získala řadu ohodnocení a pohárů. Mezi nejvýznamnější z nich patří vítězství v Chlumci nad Cidlinou z roku 1999.

Klisna byla vedena v duchu Natural horsemanship. Mohli jste ji vidět na výstavách a jezdeckých show v Manětíně, Plasích, Hadačce, Hradišťku u Sadské, Chlumci nad Cidlinou a jiných, kde se svojí stájovou kolegyní Baby předváděly divákům ukázku přirozené komunikace s koňmi - pas de deux (jízda bez sedla a uzdy s hudebním doprovodem).

Kinského kůň - 26/555 BRIGIT

Foto Zuzana Čížová

Moravský teplokrevník
81/76 GIDRAN I MT - 2 / FILIPO G

Hřebec, ryzák, nar. 2009
Otec: Gidran I MT/2698 Gidran XVI - 6 (Gordon)
Matka: 52/543 Forma (po 2815 Catalin IV - 33)
Chovatel i majitel: Ing. Petr Galatík, Velké Těšany (Kroměříž)

Moravský teplokrevník - 81/76 GIDRAN I MT - 2 / FILIPO G

Jedná se o typického představitele kmene Gidran. Ten byl založen originálním arabským hřebcem Siglavy Gidran (někdy uváděného i jako Gidran senior), narozeným roku 1810 u arabského kmene Nedžed. V roce 1816 byl dovezen do uherského vojenského hřebčína v Bábolně.

Filipo disponuje vysokým podílem původních genů (71,21 %). Je to kůň s velmi vstřícnou povahou. Zúčastnil se několika výstav, kde byl vysoce hodnocen již jako hříbě.

V letošním roce zvítězil v předvýběru hřebců do plemenitby moravského teplokrevníka a v současné době je v přípravě na výkonnostní zkoušky. Filipo vyniká charakterem, který na své potomky věrně přenáší jeho otec Gidran I MT.

Moravský teplokrevník - 81/76 GIDRAN I MT - 2 / FILIPO G

Foto Dalibor Gregor

Slovenský teplokrevník v ČR
1984 COSTLY FRIEND

Hřebec, hnědák, nar. 2004
Otec: 856 Silvio II
Matka: 45/ 476 Čemeřice (po Časpal)
Chovatel: Iva Hájková, Nemošice
Majitel: Roman Kmínek, Hradec Králové

Slovenský teplokrevník v ČR - 1984 COSTLY FRIEND

Se svým majitelem a jezdcem Romanem Kmínkem má za sebou intenzivní sportovní kariéru. Jako pětiletý a šestiletý několikrát zvítězil v soutěžích Kritéria mladých koní a byl účastníkem jeho finále. V letech 2012 a 2013 absolvoval mimo jiné pět „čistých" skokových soutěží stupně ST (140 cm) v Hořovicích, Strakonicích a Frenštátě pod Radhoštěm a čistě šel i ve Velké ceně Strakonic 2013 (stupeň T, 145 cm).

Je to exteriérově velmi vyrovnaný hřebec, velkého rámce, ušlechtilý a přiměřeně mohutný, s výraznou mechanikou pohybu.

V roce 2012 byl vybrán do plemenitby pro plemennou knihu slovenského teplokrevníka v ČR. Přináší potřebnou krev plnokrevných rodin i hřebců, v minulosti výrazně osvědčených v českém překážkovém sportu a chovu překážkových koní.

Slovenský teplokrevník v ČR - 1984 COSTLY FRIEND

Foto Šárka Votavová

Pro nejkrásnějšího koně divize F - teplokrevná a sportovní domácí plemena hlasujte do 13. července na www.nejkuncr.cz.

Podobné články

Co má společného kůň Jana Žižky na Vítkově a ten u zámku ve Slatiňanech?

Ještě před několika lety byly v těchto místech nevábné porosty starých, suchých trav. Pastva velkých kopytníků však proměnila stovky hektarů bývalého…