Nejkrásnější kůň ČR 2014: finále

3. 8. 2014 Jiří Křepelka Autor fotek: archiv ankety Nejkrásnější kůň 2014

Finále internetové ankety Nejkrásnější kůň České republiky 2014 začalo první minutou pondělí 4. srpna. Hlasovat na www.nejkuncr.cz je možné do poslední minuty neděle 17. srpna a vybrat si lze z 10 kandidátů. Jsou to vítězové osmi divizí, další dva koně se nominovali vysokým počtem získaných hlasů. A kteří to jsou?

Největší přízeň dostal „v kvalifikaci" starokladrubský bělouš Generale Pastorela VII, reprezentant Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Vítěze divize historických plemen doprovodí do finále dva koně, kteří s ním už soupeřili: teprezentant plemene pura raza espaňola (P. R. E.) Fusilero III a fríský vraník Pieter van Diphoorn v majetku Venduly Šponarové. Šestnáctiletý bílý hřebec Fusilero III je vůbec největším překvapením V. ročníku ankety a nejen jeho majitele (Mgr. Vanda Bělinová a MUDr. David Grunthal) musí zajímat, zda dokáže zopakovat svůj výsledek z divizního souboje.

Čest achaltekinců zatím skvěle hájil mladý Myshmysh (Sabina Němcová) a mezi pět finalistů s nejvyšším počtem hlasů na kontě se dostali ještě appaloosa Rusty Lil Dry Doc (Kristina Klímová) a shetlandský pony Locksley Permoník (Jana Vrkoslavová).

Tím samozřejmě není řečeno, že titul nemůže získat někdo ze zatím nejmenovaných, tedy fjordský kůň Balony I - 88 (v držení Žanety Pfefrové), český teplokrevník 1558 Galandro ZH (Zemský hřebčinec Písek), slezský norický kůň 1589 Baramis (v držení Vítkovské zemědělské) nebo holandský teplokrevník (KWPN) 1346 Esprit Royal (Klára Boháčková).

Výsledky ankety Nejkrásnější kůň ČR 2014

 

logoPořadateli ankety jsou jako vždy dosud Asociace svazů chovatelů koní ČR a vydavatelská společnost Profi Press, záštitu jí letos poprvé poskytla Asociace soukromého zemědělství ČR.

Hlasujte na www.nejkuncr.cz do půlnoci 17. srpna.

Do finále postupují tito koně:

Shetlandský pony - mini typ
1813 LOCKSLEY PERMONÍK

Hřebec, ryzák, nar. 2008
Otec: Lector van de Nijkamphoeve
Matka: Nancy v.stal de Hestert (po Goldwin v.Wegdam)
Chovatel: Magda Skalická, Hřebčín Permoník, Vráž u Berouna
Majitel: Jana Vrkoslavová, Ranč V - Zehuby (Kutná Hora)

Shetlandský pony – mini typ - 1813 LOCKSLEY PERMONÍK

Hřebec byl importován ještě v těle matky, jeho otcem je velice kvalitní hřebec Lector van de Nijkamphoeve.

Locksley Permoník sám je velice charakterní líbivý hřebec, vyniká prostornými chody a korektním postavením jak předních, tak zadních končetin.

Byl vyhlášen vicešampiónem už v kategorii juniorů. V roce 2012 získal na Národním šampionátu v Pardubicích titul vicešampióna a titul Nejlepšího koně českého chovu. V roce 2013 v Lysé nad Labem byl vyhlášen Národním šampiónem plemene a odvezl si domů i Pohár Anne a Kennetha Scottových jako nejlepší reprezentant českého chovu.
Stal se dvojnásobným šampiónem ve „své" kategorii shetland pony - mini typ (mezi seniory i celkově) a kromě toho byl vyhlášen šampiónem celé výstavy Mountain & Moorland pony.

Shetlandský pony – mini typ - 1813 LOCKSLEY PERMONÍK

Foto: Věra Zinková

Fjordský kůň
BALONY I-88

Hřebec, plavák (brunblakk), nar. 1989
Otec: Ullo U - 67
Matka: Ony des Pres (po Jorgen)
Chovatel: J. Ernwein, Oberahausbergen (Francie)
Majitel: St. Het Hengstenfonds - Hoenderloo (Nizozemsko)
Pronájem: Žaneta Pfefrová, Fjordský hřebčín Stará Paka

Fjordský kůň - BALONY I - 88

Tento energický atlet byl do České republiky přivezen manžely Pfefrovými v roce 2010 jako první fjordský hřebec zapůjčený Het Nederlandse Fjordenpaarden Stamboek za účelem zlepšení úrovně chovu sportovních fjordů u nás.
Balony I-88 je hřebec nového sportovního typu fjordského koně, s kohoutkovou výškou hůlkovou 150 cm. Vyniká velice prostorným a lehkým pohybem a výborným skokovým stylem.

Hřebec získal titul KEUR za výbornou plodnost a titul MODEL za výborný exteriér a složil zkoušku pod sedlem s nejlepší známkou AA se ziskem 109 bodů. Je držitelem diplomu LL (drezúra) a B (skoky) ve Fjordsport - nizozemském systému hodnocení sportovní kariéry koní.

Balony I-88 působí ve Fjordském hřebčíně Stará Paka. Celkově bylo po něm odchováno 169 hříbat, z nichž se většina projevila jako exteriérově i výkonnostně nadprůměrní koně. Svou výškou, jezditelností, úžasnými chody a výborným skokovým stylem hřebec výrazně zasáhl do vlastností populace fjordských koní u nás.

Fjordský kůň - BALONY I - 88

Foto: Renáta Kolářová

Slezský norický kůň
1589 BARAMIS

Hřebec, hnědák, nar. 2008
Otec: 2952 Brys Slezský
Matka: 72/484 Sasanka (po 2691 Streimur)
Chovatel: ZEFA Zbytiny s.r.o., Prachatice
Majitel: Robert Bambuch, Střed,Velké Karlovice
Držitel: Vítkovská zemědělská s. r. o., Vítkov - Klokočov

Slezský norický kůň - 1589 BARAMIS

Baramis je šestiletý plemenný hřebec, typický představitel linie 419 Bravo (1914). Genetický zdroj, podíl původních genů 49,4 %.
Do plemenitby byl zařazen v roce 2010 po úspěšném absolvování šedesátidenního testu v hřebčinci Tlumačov. Po něm byl odkoupen Robertem Bambuchem z Velkých Karlovic, na jehož stanici působil v sezónách 2011, 2012 a 2013. V letošní sezóně připouští na stanici v Klokočově.

Hřebec je velmi dobře hodnocen po pracovní stránce, soutěží chladnokrevných koní se ale prozatím nezúčastňoval.
Byl dobře hodnocen na výstavě v Prostřední Bečvě a letos na výstavě v Novém Jičíně. V současnosti již má 35 narozených hříbat, z toho dva hřebečci byli vybráni do testační odchovny. V příštím roce uvidíme jeho první dcery ve výkonnostních zkouškách.

Hřebec je ve velmi dobrém typu slezského norika, má atraktivní a momentálně žádanou barvu. Vyniká dobrým charakterem.

Slezský norický kůň - 1589 BARAMIS

Foto: Pepa Hloušek

Starokladrubský kůň
GENERALE PASTORELLA VII

Hřebec, bělouš, nar. 2004
Otec: 830 Generale Aversa XLIX
Matka: 257 Pastorella (po Sacramoso Aboca XL)
Chovatel: Národní hřebčín Kladruby nad Labem, s.p.
Majitel: Národní hřebčín Kladruby nad Labem, s.p.o.

Míry: 167/178, 198, 22,5 cm

Starokladrubský kůň - GENERALE PASTORELLA VII

Starokladrubský plemenný hřebec 1428 Generale Pastorella VII je v současné době kmenovým plemeníkem Národního hřebčína Kladruby nad Labem, s.p.o., tedy hlavním zástupcem klasického kmene Generale založeného již v roce 1787. Hřebec se vzácným původem přísluší k rodině Almerina-Aluta (1769).

Zajímavostí je, že Generale Pastorella VII měl prapředka stejného jména, plemenného hřebce Generale Pastorella V. Ten se narodil v roce 1813, tedy před více než 200 lety. Jeho dědem byl zakladatel kmene hřebec General (*1787), syn plemeníka Imperatore a vnuk slavného hřebce Pepoli, od kterého odvozujeme celou historii současného chovu starokladrubských koní.

Otcem hřebce Generale Pastorella VII je zasloužilý starokladrubský plemeník a úspěšný reprezentant Národního hřebčína Kladruby nad Labem ve sportu (soutěžích přežení) Generale Aversa XLIX. Ve věku 18 let se těší výborné kondici a stále je aktivní v reprezentativní službě a v chovu, což svědčí o jeho vynikající konstituci. Hřebec vyniká výbornou mechanikou pohybu. Narodilo se po něm celkem 26 potomků, z toho 3 hřebci a 6 klisen byli zapsáni do chovu.

Matkou je klisna 257 Pastorella, která dala během života 13 hříbat a tím se řadí k nejproduktivnějším klisnám kladrubského základního stáda.

Generale Pastorella VII absolvoval výkonnostní zkoušky pro starokladrubské hřebce jako čtyřletý v Kladrubech nad Labem, s vysokým hodnocením za typ (7,80), výkonnost (8,96) a mechaniku pohybu (8,77). Díky těmto vlastnostem a výbornému charakteru je jedním z nejúspěšnějších koní ve spřežení Jiřího Nesvačila jun. - společně reprezentují Národní hřebčín Kladruby nad Labem, s.p.o., ale i Českou republiku na mezinárodních závodech.

V loňském roce byla vrcholem jejich spolupráce účast na Mistrovství světa dvojspřeží v Topolčiankách, kde obsadili 7. místo v maratónu. V sezóně 2014 je zapřahán do závodního čtyřspřeží Jiřího Nesvačila a společným cílem je nominace na Světové jezdecké hry. Zatím se jim v cestě za tímto cílem daří velmi dobře. Čtyřspřeží, ve kterém je Generale Pastorella VII zapřahán, zvítězilo letos v dubnu v Rudolfově poháru v Kladrubech nad Labem a obsadilo skvělou druhou příčku na mezinárodních závodech spřežení v Němčicích.

Po Generale Pastorella VII, který působí v plemenitbě od roku 2010, je v hřebčíně narozeno 18 hříbat (7 hřebců a 11 klisen). Potomstvo je zatím v odchovu.

Starokladrubský kůň - GENERALE PASTORELLA VII

Foto: Vladimír Valenta

Achaltekinský podílový kůň
MYSHMYSH

Hřebec, plavák, 2011
Otec: 1261 Mignart
Matka: Alemgoshar (po Polotlize)
Chovatel: Vlasta a Petr Gálovi, Farma GG, Stránka (Mšeno u Mělníka)
Majitel: Sabina Němcová, Zbyny (Doksy)

Achaltekinský podílový kůň - MYSHMYSH

Myshmysh je mladý nadějný hřebec, v současné době v základním výcviku. V brzké budoucnosti ho čeká licentace a sportovní příprava - prezentován by měl být jak na drezurních obdélnících, tak parkurových kolbištích a vytrvalostní trati - zkrátka tak, aby demonstroval všestranný talent achaltekinců.
Myshmysh je charakterově vyrovnaný, spíše klidného temperamentu.

Je delšího rámce, ušlechtilých forem, exteriérově jde o typického představitele své linie (Toporbai). Má lehký, elastický pohyb s dostatečným prostorem a velmi dobrou technikou skoku. Na slunci vyniká jeho zlatá barva s kovovým leskem.

Achaltekinský podílový kůň - MYSHMYSH

Foto: Kateřina Kuntošová a Eva Malá

Český teplokrevník
1558 GALANDRO ZH

Hřebec, ryzák, nar. 2007
Otec: 1053 Guidam Sohn
Matka: 21/417 Palomina Princes (po 536 Lopez - 17)
Chovatel: Radomír Fischer, Kdyně
Majitel: Zemský hřebčinec Písek

Český teplokrevník - 1558 GALANDRO ZH

Rámcový, vysoký a mohutný, přitom ušlechtilý ryzák s požadovanou kostnatostí, s kvalitní mechanikou pohybu ve všech chodech.
Narodil se v chovu Radomíra Fischera z Kdyně a jako odstávče byl Zemským hřebčincem Písek zakoupen do testační odchovny hříbárna Nový Dvůr. Zde absolvoval celý odchovný a výcvikový cyklus a v základních zkouškách výkonnosti TO s přehledem zvítězil. Předtím absolvoval s úspěchem předvýběry českého teplokrevníka v Hradišťku u Sadské. Ve stodenním testu svého ročníku se umístil jako první s celkovým výsledkem 8,04 b.

Jeho otcem je dodnes vzpomínaný 1053 Guidam Sohn (KWPN), hřebec s vynikajícím, pružným pohybem, obrovskou potencí a stylem skoku, který působil v plemenitbě v ČR pouze jednu sezonu. Tu korunoval impozantním vítězstvím ve finále Kritéria mladých koní pětiletých (KMK) 2006. Pod jménem Induparts Guidam Sohn startoval později pod mistrem světa Jos Lansinkem (Belgie) v mezinárodních soutěžích. V roce 2009 se stal vítězem výběrů hřebců pro plemennou knihu BWP.

Za zvláštní zmínku stojí děd 1558 Galandro ZH, holandský hřebec Guidam. Ten byl sám úspěšný v mezinárodním skokovém sportu, ale brzy se začal prosazovat jako význačný otec skokovými potomky (Lebon, Leron, Armani, Nidam a Cow Boy) i zařazenými syny (Luidam, Madison, Guidam de Henry a Quidarc). Naprostou slávu mu získali Authentic (stříbrná medaile - družstva OH Atény 2004 a MS Cáchy 2006, bronz OH Hong Kong 2008) a rovněž v Hong Kongu stříbrný Ninja la Silla, který úspěšně pokračoval v kariéře včetně vítězství na ME Madrid 2011. OH 2008 v Hong Kongu byly neoficiálně nazývány „Guidamovými hrami" a hřebec byl v Nizozemsku vyhlášen plemeníkem roku.

Matka hřebce 1558 Galandro ZH je po 536 Lopez-17, který již zařadil do hlavní plemenné knihy a plemenné knihy českého teplokrevníka více než 50 svých dcer. Bába Perleť v sobě nese nejosvědčenější tuzemskou skokovou krev (prochována II-III na Przedswit X, přítomnost krve anglického plnokrevníka Diadém).

Hřebec 1558 Galandro ZH absolvoval cyklus soutěží KMK, kde několikrát zvítězil. V plemenitbě působí od roku 2012, a v roce 2013 byl jeho syn Gucci (z matky po Action Hero) nejlepší na celostátní přehlídce hříbat ve Zduchovicích.

1558 Galandro působí v plemenné knize českého teplokrevníka a od roku 2014 nově i v plemenné knize slovenského teplokrevníka v ČR.
Poznámka:
Kůň reprezentuje plemeno po dohodě pořadatelů ankety s jeho majitelem. Svaz chovatelů českého teplokrevníka na výzvu k nominaci svého zástupce do ankety nereagoval.

Český teplokrevník - 1558 GALANDRO ZH

Foto Šárka Votavová a Jitka Kreidlová

Appaloosa
RUSTY LIL DRY DOC

Valach, leopard sorrel, nar. 2004
Otec: Rustys Lil Nugget
Matka: Ima Poco Lena (po Ima Dazzelena)
Chovatel: Brita Hoffner, Seeheim - Jugenheim (Německo)
Majitel: Kristina Klímová, Troubsko

Appaloosa - RUSTY LIL DRY DOC

Rusty má na svém kontě více než 4 000 USD vyhraných v pouhých dvou reiningových závodech. Mimo jiné je evropským šampionem, ApHCG Reining Futurity šampionem a Americana 2008 - ERAA Co-Reserve Futurity šampionem.

Jeho otec Rustys Lil Nugget je dvojnásobným světovým šampiónem v disciplíně working cowhorse. Rustyho matka dala několik evropských šampiónů.

Sám Rusty je kůň neobyčejných kvalit, které spolehlivě předává na své potomstvo. Úspěšně se prezentoval na evropské scéně zejména v reiningu a halteru, ale i v dobytkářských disciplínách.

Výsledky:

2008 CFJ Reining Open Champion
2008 ERAA Futurity Co-Reserve Champion - AMERICANA 2008
2008 ApHCG Reining Futurity Open Champion - Aachen, German
2008 ApHC Reserve European Champion Snafflebit/Hackamore Reining
2008 ApHC European Champion Heritage Class Open
2008 ApHCCZ Reining Horse of the Year
2008 ApHCZ Team Penning Champion
2007 ApHCCZ Most Colorful Open Champion
2009 ApHCZ Team Penning Open Champion

Pro zájemce jsou stále k dispozici inseminační dávky z doby působení koně v chovu.

Appaloosa - RUSTY LIL DRY DOC

Foto Magdaléna Straková a Tristan Dark

KWPN (Holandský teplokrevník)
1346 ESPRIT ROYAL

Hřebec, vraník, nar. 1992
Otec: Elcaro
Matka: Rubana (po Palatin)
Chovatel: W. Hoogeveen (Nizozemsko)
Majitel: Klára Boháčková, Vondrov (Hluboká nad Vltavou)

KWPN (Holandský teplokrevník) - 1346 ESPRIT ROYAL

Drezurní KWPN hřebec, výkonnost T, finalista Mistrovství ČR a Drezurního poháru, druhý v Mistrovství ČR družstev, třetí místo ve FEI Challenge Test.
Působí v Plemenné knize českého teplokrevníka, je otcem velmi kvalitních hříbat (první ročník se narodil loni).

Esprit Royal byl na jaře 2008 importován z Nizozemska. V tomtéž roce byl na základě vlastní výkonnosti uznán jako plemenný hřebec pro PK ČT.
Přestože v Nizozemsku startoval nevýše do stupně ST, vlastní výkonnost stupně T v drezúře si v České republice „vychodil" během čtyř měsíců.
Jeho první sportovní sezóna v ČR byla velmi úspěšná, s několika vítězstvími a umístění v drezurních soutěžích stupně ST a T a stříbrnou medailí na Mistrovství ČR v soutěži družstev.

Esprit Royal zaujme nejen nadprůměrným exteriérem a výbornými chody, ale také svou milou a přátelskou povahou. V práci se vyznačuje klidným a vyrovnaným temperamentem a velmi dobrou jezditelností.

Otec Elcaro má ve svém rodokmenu známá a zvučná jména (Zeoliet, G. Ramiro Z., Abgar XX, Lucky Boy XX), mísí v sobě starou krev, která sahá až do původních groningenských linií - jde tedy o čistý, staronizozemský původ. Elcaro byl jedním z nejlepších a nejžádanějších hřebců svého ročníku a jeho potomstvo je velmi oblíbené pro vranou či tmavě hnědou barvu, výraznou hlavu, kombinaci síly a elasticity v pohybu a silný pohyb od zádě.
Matka Rubana, hnědka po polokrevném hřebci Palatin, se pyšní predikátem „keur". Ten se uděluje výhradně klisnám, které se úspěšně prezentovaly ve sportu.

Esprit Royal u nás závodil pod sportovním jménem Kodex Royal. V současné době již ukončil svoji závodní kariéru a jako plemeník působí na Dvoře Vondrov, v Hluboké nad Vltavou.

KWPN (Holandský teplokrevník) - 1346 ESPRIT ROYAL

Foto: Zuzana Buráňová

Pura Raza Espaňola (P.R.E.)
FUSILERO III

Hřebec, bělouš, nar. 1998
Otec: Victorioso VII.
Matka: Hipica II. (po Hispano VIII)
Chovatel: E. B. Rodriguez, Valladolid, Španělsko
Majitel: MUDr. David Grunthal a Mgr. Vanda Bělinová, Těchařovice (Milín)

Pura Raza Espaňola (PRE) - FUSILERO III

Fusilero III pochází z linie Salvador Guardiola Fantoni a to jak z matčiny, tak otcovy strany. Tyto linie jsou tradičně známy pro šlechtění drezurně talentovaných PRE. Fusilero je dokonce dvakrát prochován na hřebce Maromo. To je jeden ze zakladatelů tohoto slavného chovu a otec legendárních PRE hřebců jako jsou Educado, Centella V, Hispano VIII, Dominanta, Chorlito, Lejano nebo Ebanisto II. Tito synové vynikají korektní mechanikou pohybu a svou schopností ji předat na potomky. Fusilero III byl uchovněn ještě ve Španělsku a v ČR má již tři potomky, samé hřebečky.

Prezentuje se v drezúře s jezdkyní Vandou Bělinovou. Dosahuje dobrých výsledků zatím na úrovni S, ale nyní je již připravován na soutěže nejvyššího stupně obtížnosti Grand Prix.

Pura Raza Espaňola (PRE) - FUSILERO III

Foto: YeguadaD a Šárka Veinhauerová

Fríský kůň
PIETER VAN DIPHOORN

Hřebec, vraník, nar. 2005
Otec: Karel 370
Matka: Marissa (po Leffert 306)
Chovatel: Ensing, Diphoorn (Nizozemsko)
Majitel: Vendula Šponarová, Stáj Studánka (Varnsdorf)

Fríský kůň - PIETER VAN DIPHOORN

Typický představitel plemene se narodil v známém chovu rodiny Ensing z Diphoornu, v Nizozemsku. Do České republiky byl importován ve věku 10 měsíců Vendulou Šponarovou, která si ho vybrala především na základě velmi dobrého původu.
Pieter při své výšce 170 cm vyniká nejen exteriérem, ale také velmi dobrým pohybem. Je to velký hřebec barokního typu s velmi přátelskou povahou, učenlivý, nekonfliktní a rád se předvádí.

V loňském roce se zúčastnil svodu fríských koní v Hradištku u Sadské, kde navíc vystupoval v doprovodném programu. Ve své kategorii hřebců získal titul Ster a titul šampiona hřebců. V letošním roce také začal svoji drezurní kariéru a má za sebou již několik startů v soutěžích na stupni S. Pieter se každoročně účastní všech větších akcí spojených s koňmi, kde je předváděn jak v drezúře, tak na dvou lonžích či ve volnosti. Má za sebou nespočet vystoupení, kde vždy sklízí veliké ovace. Již tradičně se účastní výstavy Kůň v Lysé nad Labem, Mezinárodní výstavy hospodářských zvířat v Brně a mohli jste ho zhlédnout i v Black horse Show. Minulý rok se také předvedl v nejlepším světle na charitativní akci Fríští koně pro Kapku naděje.

Fríský kůň - PIETER VAN DIPHOORN

Foto: Petr Šimek

Ve finále hlasujte od pondělí 4. srpna do nedělní půlnoci 17. srpna na www.nejkuncr.cz.

Podobné články

Martinu Slukovou Niederlovou jste ve společnosti jejích shagya arabů už v rámci doprovodných programů různých akcí a výstav určitě viděli. Proč dala…

Léto je v posledních letech teplotně nevypočitatelné a velká část tohoto období bývá nesnesitelná pro lidi i pro zvířata. Ale nejen horké počasí je…