Nejkrásnější kůň ČR 2013: Plnokrevná a čistokrevná plemena - Hlasujte do dnešní půlnoci!

7. 7. 2013 Jiří Křepelka Autor fotek: archiv ankety Nejkrásnější kůň ČR

AKTUALIZACE: Dramatický souboj tří koní // Pět kandidátů nastupuje v dalším, již pátém kole ankety, kde hřebci sice vedou (už před zahájením hlasování) nad klisnami v poměru 4:1 - ale jen podle počtu zúčastněných. Jediná zástupkyně „něžnějšího“ pohlaví totiž patří k plemeni Achal-Teke, jež v předchozích dvou ročnících hrálo jednu z hlavních rolí.

Achaltekinská klisna Allastar musí v divizi plnokrevných a čistokrevných plemen odrážet nečekaně tvrdý útok dvou „dostihových" reprezentantů - amerického klusáka Eilean Donon a anglického plnokrevníka Rosensturm.

Oba kandidáti s arabskou krví naopak přišli o naději uspět už dávno.

Hlasy odevzdané pro dvanáctiletého klusáckého hřebce jsou pozitivní zprávou o tom, že osud tohoto plemene v České republice zajímá ještě hodně lidí. I když Eilean Donon mezi nejlepších 10 finalistů nakonec možná nepostoupí, cíl své mise už splnil. Klusáci prostě i u nás žijí dál!

V boji o postup do finále ankety ale není zdaleka rozhodnuto - půlnoc z neděle 14. července na pondělí 15. července, kdy možnost odevzdat svůj hlas končí, je totiž ještě daleko.

HLASUJTE do dnešní půlnoci zde - http://dev.aschk.cz/anketa/hlasujte-v-ankete-nejkrasnejsi-kun-cr-2013-plnokrevna-a-cistokrevna-plemena

Současně je ovšem třeba dodat, že ani jednoho ze soupeřů plavky Allastar nelze označit za předem poraženého outsidera, a tak nás v tomto kole čeká slušné drama.

Nejkrásnější kůň České republiky 2013Hlasujte do půlnoci neděle 14. července na www.aschk.cz.

Podrobnosti k anketě a pravidla naleznete na www.aschk.cz.

Do 14. července se hlasuje pro divizi E - plnokrevná a čistokrevná plemena.

V této kategorii se vám představují tito koně:

ACHALTEKINSKÝ KŮŇ
Allastar
Klisna, plavka, nar. 1999
Chovatel: Jaroslava a Karel Havlíčkovi, farma Achal-Teke, Chrastava
Majitel: MUDr. Karin Kormanová, Praha - Zbraslav

Allastar byla zakoupena jako odstávče současnou majitelkou s vizí uspět ve vytrvalostních soutěžích. Tento záměr se úspěšně naplnil - Allastar začala startovat na mezinárodní úrovni v roce 2009, v roce 2010 získala na CEI** na 120 km dvě druhá místa a jedno třetí (Kreuth, Stare Zukowcie, Most). O rok později zvítězila v CEI*** na 160 km v Šamoríně.
Kromě samotné výkonnosti je Allastar typickou představitelkou plemene, a to přesto, že z mateřské strany v jejím pedigree najdeme podíl krve anglického plnokrevníka.
Svoji kvalitu potvrdila v loňském roce, kdy v Evropském šampionátu plemene v kategorii podílových achaltekinců nejprve zvítězila ve třídě 7-13letých klisen a následně i ve třídě srovnávací. Zaslouženě se tak stala Absolutní šampionkou Evropy mezi podílovými klisnami, s vysokým ohodnocením typu 8,5 bodu.
Allastar lze označit i za perspektivní matku - její syn Syrgyn (po Samurai) od loňského roku startuje rovněž ve vytrvalosti a v soutěžích stupně L nasbíral již několik umístění.
Otcem Allastar je hřebec Lakmus, vnuk olympijského vítěze v drezúře Absenta a syn šampiónky plemene 1590 Lolly. Lakmus úspěšně startoval na dostihové dráze (mj. 2. místo v Derby) a později dosáhl v drezúře stupně TT.
Matkou Allastar je podílová achaltekinská klisna Andi, dcera držitele achaltekinského rekordu na 1600 m, hřebce Kaltamana, a anglické plnokrevné klisny Amga (Aramis 4).
Allastar v sobě spojuje to, co by mělo být cílem v chovu achaltekinských koní - tedy typ a výkonnost.

Foto: Zdenka Skopalová

ACHALTEKINSKÝ KŮŇ - Allastar

AMERICKÝ KLUSÁK
Eilean Donon (US)
Hřebec, hnědák, nar. 2001
Chovatel: Steve Stewart & Joseph Taylor, Paris, Kentucky (USA)
Majitel: John Bootsman, Boko Stables Holland B.V. (Nizozemsko)
Provozovatel: Mgr. Jiří Svoboda, Ostrava

Dvanáctiletý americký hřebec je synem top - plemeníka USA Angus Hall (rekord 1:10,0, zisk 830 654 USD) z matky Legend Queen (rek. 1:15,8), po Legend Hanover (rek. 1:12,2).
Je otcem favoritů letošního klusáckého derby, klisny Charming Oreau (NL) a hřebce Meteor JDS, držitelů několika národních rekordů.

Eilean Donon (US) dokázal ve své dostihové kariéře získat 403 068 USD (přepočet podle UET je 10 572 473 Kč) a vyběhnout rekord 1:10,9 při vítězství v Meadowlands (1609 m).
Jeho největšími dostihovými úspěchy jsou vítězství v rozjížďce nejprestižnějšího a nejvíce dotovaného dostihu světa Hambletonian Stakes (ve třech letech) a klasické vítězství v Simcoe Stakes. Jako dvouletý vyhrál Ontario Sires Stakes Golden Final a Champlain Stakes, a byl třetí ve William Wellwood.
Celkem absolvoval 31 startů, většinou v absolutní špičce ročníku, z nichž v 11 případech dokázal zvítězit.

Hřebec se vyznačuje vynikajícím exteriérem, vlastním moderním americkým klusákům - je velkého obdélníkového rámce, silné konstituce a striktně korektního postoje.
Disponuje čistým a úsporným chodem, zajištujícím vysokou rychlost v dostihu. Má výborný charakter, džentlmenskou povahu a je klidný a nekonfliktní při práci.
Na dostihové dráze byl naopak úporným bojovníkem s velkým srdcem.
V USA se jako tříletý proslavil tím, že pouhé tři týdny po operaci tříselné kýly opět dokázal zvítězit ve velkém dostihu v Meadowlands.

Jako plemeník začal kariéru v Nizozemsku, potom připouštěl dvě sezóny v Austrálii a od letošní sezóny působí v Bravanticích nedaleko Ostravy. Významnou část jeho letošních partnerek tvoří klisny z Rakouska.
Nejstarší potomci tohoto plemenného hřebce, který nese jméno po známém skotském hradu, jsou letos pětiletí.
Kromě českým fanouškům dobře známých Charming Oreau (2) 15,2, vítězky Joffer Prijs, Velké ceny dvouletých a Ceny Labirinta, a Meteora JDS (3) 16,4, vítěze Breeders Crown dvouletých i tříletých a Jarní ceny tříletých, jsou to dále Bodrum Boko 14,2 - 20 000 EUR, Bronco Boko 13,6 J - 17 250 EUR, Be Mac 15,0/2100m - 19 210 EUR, vítěz Kurt Hörmann-Memorial 2012, Blue Bonnets 15,3 - 14 210 EUR, vítězka Ladies First Kwartet Stakes, Boban Boko 15,4/2100m - 13 065 EUR, Bambi Boko (2)16,6 - 39 370 EUR, vítězka nizozemského Breeders Crown dvouletých a Jugendpreis, Barbara 15,9/2100m - 22 520 EUR, vítězka Driejarige Merries Stakes aj.

Foto: Václav Kucsera

AMERICKÝ KLUSÁK - Eilean Donon (US)

ANGLICKÝ PLNOKREVNÍK
Rosensturm (IRE)
Hřebec, bělouš, nar. 2002
Chovatel: Dr. Christoph Berglar (Německo)
Majitel: Peter Šedivý (Slovenská republika)
V současnosti působí v Maksa Stud, Nepoměřice (Kutná Hora)

Nejlepší tříletý hřebec Slovenské republiky (2005), klasický a listed vítěz, v chovu zařazen od sezóny 2007.
Je synem šampióna německých plemeníků - Monsun (GER) - a matky Roseate Wood (FR).
Jako dvouletý a tříletý absolvoval 4 starty, z toho 3 x zvítězil: Velká jarná cena (1700 m, Bratislava), Starohájské kritérium (2000 m, Bratislava) a Cena společnosti CKP Chrudim (1750 m, Pardubice).
Druhé místo obsadil v Karpatské ceně (1600 m, Bratislava).
Mezi jeho nejlepší potomky zatím patří Moilly, Romans nebo Zairo.

Foto: Šárka Votavová

ANGLICKÝ PLNOKREVNÍK - Rosensturm (IRE)

ARABSKÝ PLNOKREVNÝ KŮŇ
Uriash
Hřebec, bělouš, nar. 2000
Chovatel: MUDr. František Čížek, Drahoslavice (Český Krumlov)
Majitel: Valsoraj Arabians, Nová Víska (Liberec)

Zlatý juniorský šampión (2002) a Stříbrný seniorský šampión (2009) z národních šampionátů Asociace chovatelů plnokrevných arabských koní ČR (ACHPAK), reprezentant plemene na několika mezinárodních výstavách.
Má výtečný charakter i ojedinělý původ, protože jeho tři prarodiče jsou narozeni v Egyptě.
V současnosti působí v chovu arabského plnokrevníka.

Foto: Renata Kolářová

ARABSKÝ PLNOKREVNÝ KŮŇ - Uriash

 

SHAGYA - ARAB
2944 Shagya VII - CZ Kasr
Hřebec, šedý bělouš, nar. 2002
Chovatel: Národný žrebčín Topolčianky (Slovensko)
Majitel: Zemský hřebčinec Tlumačov, s. p.

Syn plemeníka Shagya XXV a klisny po Kasr El Nil (Egypt) absolvoval výkonnostní zkoušky s celkovým počtem 8,9 bodu (za výkonnost dostal 8,6 bodu).
Jedná se o typického představitele plemene, s dobrým charakterem a odpovídající jezditelností pod sedlem. Byl rovněž zapřahán.
Přísluší k linii, kterou založil originální arabský hřebec Shagya (*1830).

Foto: Taťána Havlíčková

SHAGYA - ARAB - 2944 Shagya VII - CZ Kasr

Upozornění:
Svaz chovatelů Shagya-araba v ČR odmítl nominovat svého reprezentanta, pořadatelé ankety proto kontaktovali jednotlivé majitele koní a využili jejich nabídky.

Pro nejkrásnějšího koně divize E - plnokrevná a čistokrevná plemena hlasujte do 14. července na www.aschk.cz.

Podobné články

Martinu Slukovou Niederlovou jste ve společnosti jejích shagya arabů už v rámci doprovodných programů různých akcí a výstav určitě viděli. Proč dala…

Sbírka hipomobilií národního hřebčína se rozrostla o zcela jedinečný ucelený soubor vybavení pohřebního ústavu v Příboře.