Nejkrásnější kůň ČR 2013 - pony a miniaturní koně - HLASUJTE!

10. 6. 2013 Jiří Křepelka Autor fotek: archiv ankety Nejkrásnější kůň ČR

Dnes je poslední den hlasování pro nejmenší krasavce České republiky v anketě o nejkrásnějšího koně ČR. Nezapomněli jste? Tak šup na anketu a jednoho z nich podpořit...

Hlasování probíhá zde:

http://dev.aschk.cz/anketa/hlasujte-v-ankete-nejkrasnejsi-kun-cr-2013-pony-a-miniaturni-kone

10. 06. 2013 11:00

Dnešním dnem se rozjíždí čtvrtý ročník ankety o nejkrásnějšího koně České republiky. Hlasovat se bude stejně jako loni celkem v sedmi divizích. Dnes vám představujeme divizi první - pony a miniaturní koně. Hlasovat pro toho nej můžete do neděle 16. června.

Divize A: Pony a miniaturní koně

Zástupci čtyř plemen se utkají v úvodní divizi A internetové ankety Nejkrásnější kůň České republiky 2013. Tři klisny budou bojovat s jedním hřebcem, dva vyslanci domácího chovu s „tandemem" importovaným z Nizozemska a Spojeného království, konkrétně Skotska.

Nejkrásnější kůň ČR 2013Český sportovní pony, klisna Irv Desire, propaguje chov Adolfa Odložila a reprezentantka plemene welsh mountain pony Trawel Ria dělá reklamu chovateli Pavlu Blažkovi.

Z renomovaných zahraničních chovů pochází jak nizozemská miniaturní vranka Hailey van Alana, tak stejně zbarvený skotský shetlandský hřebec Harviestoun Petraeus.

Vyloženého favorita tato divize nemá. Připomeňme si, že loni do finále postoupil shetlandský pony 1636 Bruce v. d. Ariaanshoeve.

Hlasování na webu ASCHK začne v pondělí 10. června a skončí v neděli 16. června úderem půlnoci.

Podrobnosti k anketě a pravidla naleznete na www.aschk.cz.

Do 16. června se hlasuje pro divizi A - pony a miniaturní koně.

V této kategorii se vám představují tito koně:

Český sportovní pony
68/294 Irv Desire
Klisna, ryzka, nar. 2008
Chovatel i majitel: Adolf Odložil, Olešnice

Na podzim roku 2011 úspěšně absolvovala výkonnostní zkoušky pod sedlem. Loni startovala ve skokových soutěžích (do stupně LP), letos již „vyskákala" stupeň SP. Účastní se rovněž závodů dvojspřeží. Je zapsána do Hlavní plemenné knihy, první potomek se jí narodil v roce 2012.
Foto: Lucie Odložilová

Český sportovní pony - 68/294 Irv Desire

Miniaturní kůň (Minihorse)
Hailey van Alana
Klisna, vranka (black), nar. 2010
Chovatel: Jan te Grotenhuis, Nizozemsko
Majitel: Petr Koželuh, Nový Bor

Klisna se v prvním roce své výstavní kariéry stala nejen několikanásobným šampiónem své kategorie, ale také Multi Grand a Multi Supreme šampiónem. Patřila jí rovněž Cena sympatie.
Byla nejúspěšnějším koněm Klubu chovatelů miniaturních koní v roce 2012 a na výstavě Kůň v Lysé nad Labem získala ocenění jako nejkrásnější reprezentant malých plemen.
Klisně se daří i po pracovní stránce. V loňském i letošním roce se již několikrát stala šampiónem disciplíny Obstacle (obdoba westernového trailu, kůň je ale veden na ruce) a to nejen s juniorem, ale i se svým majitelem.
Je jak vynikajícím reprezentantem plemene, tak rovnoprávným členem rodiny Petra Koželuha.
Foto: Renáta Kolářová

Miniaturní kůň (Minihorse) - Hailey van Alana

Shetland pony
Harviestoun Petraeus
Hřebec, vraník, nar. 2007
Chovatel: Lucy Poett, Harviestoun Stud, Spojené království (Skotsko)
Majitel: Jiří Marek, Hřebčín Markes, Rosice u Brna

Velmi nadějný hřebec, odpovídající typu originálního shetland ponyho. Pedigree začíná v roce 1875 (jeho předky vlastnil „zakladatel" využití poníků v dolech, markýz z Londonderry). Do České republiky byl importován na podzim roku 2011. Jedná se o zcela typického představitele plemene s výbornou mechanikou pohybu, klasickou stavbou těla a především vynikajícím charakterem. Zúčastnil se šampionátu shetland pony na výstavě Koně v akci (Pardubice), kde se stal nejlepším hřebcem roku 2012.
Letos se narodí první generace jeho potomků.
Foto: Zuzana Buráňová

Shetland pony - Harviestoun Petraeus

Welsh pony (sekce A)
Trawel Ria
Klisna, plavka, nar. 2010
Chovatel i majitel: Pavel Blažek, Hřebčín Trawel, Štichovice

Klisna velšského horského pony (welsh mountain pony) je po hřebci Ysselvliedts Pride of Heartsease (který byl zapůjčen z Nizozemska), z výstavně a chovatelsky úspěšné klisny Trawel Romance.
Trawel Ria se zúčastnila své první výstavy loni. Na Mezinárodním šampionátu Welsh Pony & Cob (Hradec Králové) se hned napoprvé stala v silné konkurenci její celkovou vítězkou: Přišla, viděla a zvítězila.
Foto: Renáta Kolářová

Welsh pony (sekce A) - Trawel Ria

Pro nejkrásnějšího koně divize A - pony a miniaturní koně hlasujte do 16. června na www.aschk.cz.

Podobné články

Martinu Slukovou Niederlovou jste ve společnosti jejích shagya arabů už v rámci doprovodných programů různých akcí a výstav určitě viděli. Proč dala…

Sbírka hipomobilií národního hřebčína se rozrostla o zcela jedinečný ucelený soubor vybavení pohřebního ústavu v Příboře.