Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem vstupuje do nové sezóny

6. 4. 2017 Tisková informace

Národní hřebčín Kladruby nad Labem zahájil v sobotu 1. 4. 2017 druhou návštěvnickou sezónu po rozsáhlé a náročné rekonstrukci. V loňské sezóně dorazilo do Kladrub, Slatiňan a Heřmanova Městce rekordních 60 000 návštěvníků.

Obnovený areál v Kladrubech nad Labem láká malé i velké návštěvníky, je oblíbeným cílem výletníků, turistických zájezdů a odborníků nejen z ČR, ale z celého světa. Své kouzlo má i hřebčín ve Slatiňanech, proslavený chovem starokladrubského vraníka a natáčením seriálu Dobrá Voda.

 Do nové návštěvnické sezóny vstupuje Národní hřebčín s novým logem. Autory návrhu jsou Markéta Steinert a Vítek Škop. Jako základ nového logotypu Národního hřebčína Kladruby nad Labem slouží litera „K" doplněná stylizovanou korunkou. Z historického hlediska ovšem reprezentuje písmeno „K" hřebčín již po mnoho staletí, a to především skrze výžehy.

Nejde však pouze o formu, Národní hřebčín bude svou hlavní činnost, tedy chov starokladrubského koně, jediného původního českého plemene (základní kmenové stádo starokladrubského koně je prohlášeno národní kulturní památkou), popularizovat nejen prostřednictvím soutěží spřežení, ale bude se veřejnosti prezentovat celou řadou tradičních i nových velkých akcí pro širokou veřejnost, jako je např. Rudolfův pohár, Den starokladrubského koně, Velký jezdecký den nebo rodinné odpoledne Kladruby naruby.

 Ředitel Národního hřebčína Ing. Jiří Machek k tomu dodává: „Letos nás čeká bezesporu náročná sezóna, nicméně s respektem k dlouhé tradici a hodnotám chovu starokladrubského koně máme i velké ambice. Každý rok chceme přicházet s něčím novým. Doplňujeme expozice, rozšiřujeme služby návštěvníkům, připravujeme vzdělávací i animační programy. Letos bychom se chtěli mimo jiné zaměřit na prezentaci kulturní krajiny." Ochraně kulturní krajiny se bude ostatně věnovat květnová mezinárodní konference pořádaná Národním hřebčínem ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně. Pro návštěvníky jsou letos dále připraveny prezentační akce se starokladrubskými koňmi, koncerty, noční prohlídky zámku, školení, přednášky, kurzy, soustředění a také akce pro děti i seniory. Do expozic bylo letos nově zařazeno trojnásobně vítězné sedlo Pavla Liebicha z Velké pardubické 1981, 1982 a 1983 či nejstarší u nás dochované výžehové železo, používané za vlády císaře Františka I. a nedávno náhodně objevené na půdě staré kovárny.

Hlavní návštěvnickou sezónu symbolicky otevřel křest klisničky, pro které vybírala jméno nejširší veřejnost prostřednictvím sociálních sítí. Na základě březnového hlasování byla klisnička pojmenována Sintarea. Libozvučné jméno je odvozeno od jména její matky. Klisnička je třetím hříbětem desetileté matky, klisny 352 Sintra. Osmnáctiletý otec Rudolfo Curiosa V, reprezentant Národního hřebčína v soutěžích dvojspřeží, se v současnosti věnuje výhradně povinnostem plemenného hřebce. K dnešnímu dni se letos v Národním hřebčíně Kladruby nad Labem narodilo 29 hříbat - 16 klisniček a 13 hřebečků.

Vybrané akce roku 2017
  • 20.-23. 4. Rudolfův pohár - mezinárodní závody spřežení
  • 25.-26. 5. Mezinárodní konference „Ochrana kulturní krajiny"
  • 27. 5. Den starokladrubského koně
  • 25. 6. Velký jezdecký den
  • 6. 8. Dámský den
  • 23. 9 Kladruby naruby - zábavné rodinné odpoledne
  • 28. 10. Hubertova jízda pro veřejnost
  • 26.-27. 12. Zimní království starokladrubských koní

www.nhkladruby.cz

Podobné články

Přímý přenos udílení cen Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro z Nové scény Národního divadla v Praze vysílá stanice ČT Art dne 28.11…

Nová rezervace divokých koní vznikla u obce Krásná, v lokalitě Štítary, nedaleko Aše. Tři klisny divokých koní do těchto míst odjely z milovické…