Na Dostihovém závodišti v Pardubicích budou historicky poprvé závodit spřežení

11. 7. 2010 Dušan Korel

Na Dostihové závodiště v Pardubicích míří další jezdecká disciplína. Historicky poprvé se ve zdejším areálu uskuteční atraktivní soutěže spřežení. Uskuteční se od pátku 16. července do neděle 18. července a ve startovní listině se objeví řada vynikajících českých reprezentantů. Záštitu nad tímto závodem převzal Jan Veleba, prezident Agrární komory České republiky.

„Těmito závody se vydáváme na dlouhou cestu. Máme ambice v budoucnu pořádat i velké mezinárodní soutěže. Vzhledem ke kapacitě a technickému zázemí pardubického závodiště bychom se jednou mohli ucházet o pořádání mistrovství světa jednospřeží," uvedl Jiří Kunát, ředitel závodu a zároveň manažer komise spřežení České jezdecké federace a mezinárodní rozhodčí v této disciplíně.

Alexandr SoukupNa pardubickém závodišti se uskuteční národní závody kategorie CAN-A. Ve startovní listině se objeví řada vozatajů české špičky. Scházet nebude Petr Vozáb z Národního hřebčína Kladruby nad Labem, který se se spřežením vrátí na dráhu, kde jako dostihový jezdec s Festivalem vyhrál Velkou pardubickou v roce 1985. Startovat bude i jeho kladrubský kolega Jiří Nesvačil mladší nebo Jan Exnar, který je mnohonásobným účastníkem mistrovství světa.

„Objeví se u nás řada zvučných jmen. Vozatajové jsou zvědavi na premiéru této disciplíny na závodišti a na podmínky, které pro ně vytvoříme. Navíc pro reprezentanty to bude prověrka před mistrovstvím světa jednospřeží v Itálii, na které odjedou o dva týdny později," uvedl Jiří Kunát. „Přestože se jedná o národní závody, budou mít mezinárodní obsazení.

Až překvapivě velký zájem o start u nás projevili naši rakouští a polští partneři. Z Rakouska by mělo startovat pět až šest spřežení," dodal ředitel pořádajícího Dostihového spolku Pardubice.

Pardubický závod nabídne čtyři soutěže. V jeho programu jsou klání jednospřeží, dvojspřeží, čtyřspřeží a dvojspřeží pony. „Vypsali jsme všechny kategorie, které se v současné době jezdí na území České republiky," poznamenal Jiří Kunát. „Divácky nejatraktivnější budou nepochybně čtyřspřeží. Jsou právem považovány za královskou vozatajskou disciplínu. Určitě bude na co koukat."

Ilustrační fotoVlastní program závodu bude zahájen v pátek 16. července, kdy na vozataje a jejich spřežení čeká drezurní zkouška na travnatém kolbišti pardubického závodiště. O den později, v sobotu 17. července, nastoupí k maratonu. Ten bude mít tři části - úvodní z nich se pojede v ulicích pardubické části Svítkov.

„Dopravní omezení budou pouze částečná. Policie bude zastavovat provoz pouze ve chvíli, kdy spřežení budou vyjíždět ven z popkovické brány směrem na Svítkov a kdy se budou vracet zpět," uvedl Jiří Kunát. „Od loňského mistrovství republiky ve vytrvalostním ježdění máme zkušenost s tím, když se účastníci závodu vydávají mimo vlastní prostor závodiště. Nezpůsobili jsme žádný dopravní chaos a nedošlo k žádným problémům. Věřím, že tomu tak bude i letos."

Podobné články

Martinu Slukovou Niederlovou jste ve společnosti jejích shagya arabů už v rámci doprovodných programů různých akcí a výstav určitě viděli. Proč dala…

Léto je v posledních letech teplotně nevypočitatelné a velká část tohoto období bývá nesnesitelná pro lidi i pro zvířata. Ale nejen horké počasí je…