Na co koukat nejen o Vánocích aneb filmy o koních

26. 12. 2016 Eva Holubcová Autor fotek: © autorská práva náleží tvůrcům filmu

Máme teď krásné období, kdy se najde čas třeba i na zhlédnutí nějakého toho filmu. A jak jinak, než o koních! Takže - máte volný čas a chuť podívat se na film? Nechte se inspirovat naším přehledem!

Koně inspirovali mnoho filmů, kde jsou hlavními hrdiny příběhů, ale také hrají podstatnou roli ve většině historických filmů, protože kůň provází člověka historií už přes 8 tisíc let a společně se člověkem historii také vlastně vytvářel.

Tento článek nemá být vyčerpávajícím přehledem koňských filmů, ani není záměrem věnovat se dokumentům o koních a lidech kolem nich, kterých je nepřeberně mnoho. Klade si jedinou ambici, tou je jednoduše přehled nejznámějších filmů o koních.

 Historické filmy

Historické filmy jsou zcela určitě plné nepřesností, co se týče historie, ale i koní, proto nic nebrání obdivovat impozantní koňské scény ve filmech jako "Ben Hur" z roku 1959, z něhož tato 11minutová sekvence závodu spřežení vešla do dějin, a letos byla premiéra remake filmu! Vlastně je to již druhá předělávka filmu, originální film vznikl již roku 1925, ale ten pro četné koňské oběti (tehdy se na welfare nehrálo a natáčení bylo velmi nebezpečné) je lepší jej vůbec nepřipomínat.

Velký prostor ve filmu "Alexander Veliký" dostal i kultovní kůň Bucephalos, kterého tam hraje fríský kůň, určitě zejména zaujme scéna sloni vs. koně.

 Speciální zmínku si určitě zaslouží málo známý film „Zázračná záchrana bílých hřebců" z roku 1963, který je natočen podle skutečných událostí na sklonku druhé světové války. Evakuace kompletních hřebčínů během válek či jiných katastrof je bohužel nepopsanou částí historie, přitom by to bylo velmi poutavé. Film stojí za zhlédnutí, i když je historicky extrémně nepřesný. Reálný (a paradoxně mnohem zajímavější) příběh evakuace lipických koní si povíme třeba někdy příště v samostatném článku.

Dnešní doba paradoxně hraným filmům se zvířetem v roli hlavní postavy paradoxně nepřeje, ale jedna výjimka přeci jenom je - a to „Válečný kůň" natočený Stevenem Spielbergem v roce 2011. Vizuálně velmi atraktivní film má bohužel nereálný příběh zasazený do první světové války vyprávěný z pohledu koně a je lepší nad tím příliš nepřemýšlet, ostatně jako u většiny filmů :-)

Podobně romantizující nádech má televizní film „Hříbě", který se odehrává v období americké občanské války, kdy se neplánované hříbě stane maskotem jednotky.

Divoký západ

 Z westernového žánru je nesmrtelná klasika už z roku 1939, „Přepadení", kde je neuvěřitelně dynamicky znázorněno indiánské přepadení dostavníku taženém šesti koňmi, hlavní hrdina v plné rychlosti přechází oj a nakonec nasedá na vedoucího koně, aby znovu získal kontrolu nad neovladatelnými koňmi. Jedná se o jednu z nejlepších koňských scén v historii westernů a určitě stojí za zhlédnutí.

Velmi populární je dodnes romantický western „Muž od Sněžné řeky" a „Návrat ke Sněžné řece", který se odehrává v Austrálii v honáckém prostředí a krom toho, že se jedná o příběh lásky mezi obyčejným honákem a dcerou rančera, je tam k vidění mnoho nezapomenutelných koňských scén, včetně neuvěřitelného sjezdu prudkého svahu, při kterém vám tuhne krev v žilách.

Poněkud atypický western je film „Jack Bull" z r. 1999, který se sice odehrává v prostředí Divokého západu, ale je především o rančerské válce, morálce a spravedlnosti za každou cenu. I za cenu nejvyšší. Mladý rančer se rozhodne dosáhnout spravedlnosti pro své koně, které musel nuceně nechat na přechodu jako zástavu místo mýtného u velkého rančera Ballarda, aby je pak převzal ve velmi zuboženém stavu. Spravedlnosti bylo dosaženo, ale zaplacená cena byla příliš vysoká. Pokud nechcete u filmu brečet, určitě se na něj nedívejte, je velmi emotivní a nekončí vlastně dobře. Teda pro ty koně ano.

Dětské filmy

 Do kategorie dětský film určitě nepatří trilogie Pán prstenů, zčásti se ale sem zařadit dá. Obsahuje mnoho krásných scén s koňmi, mnoho z nich má na svědomí dvojice Gandalf a jeho pán všech koní Shadowfax, ale asi nejkrásnější, byť v počítači vytvořená scéna, je příjezd k téměř prohrané bitvě o Helmův žleb nebo útok jízdy Rohinských. Koneckonců i útěk v podání krásné Arwen s Frodem na bílém koni, kterou pronásledují nazgûlové na „nemrtvých" fríských koních, je nezapomenutelnou záležitostí.

Příběh Krasavce Beautyho patří ke klasice už vlastně třetí století (kniha byla napsána v r. 1877) a v roce 1984 byl i úspěšně zfilmován. Autorka jej napsala s cílem vzbudit sympatii, porozumění a soucit pro pracující koně, kteří tehdy vůbec neměli lehký úděl.

Přátelství mezi koněm a chlapcem prezentuje i populární série filmů o černém hřebci: „Černý hřebec", „Návrat černého hřebce" a navazující seriál „Dobrodružství černého bleska".

 Pohádkou je i film „National Velvet", ve kterém hrají populární herci Elizabeth Taylor a Mickey Rooney. Ačkoliv je už z roku 1944, kouzlo nepostrádá dodnes. Tulák a bývalý žokej Mike Taylor a mladinká Velvet sdílí společný sen, vyhrát Velkou národní s koněm Pie, kterého vyhrála Velvet v loterii.

Málo známý a dnes asi zapomenutý je film „Cesta na západ" z r. 1992, který pojednává o krásném bílém mytickém koni a dvou chlapcích. Kůň přišel s jejich dědečkem do Dublinu, a oba chlapci, žijící v paneláku, si jej zamilují. Když ho někdo ukradne, rozhodnou se ho najít a ujet s ním na západ Irska. Cesta na západ končí u moře, kde pochopí, že kůň není obyčejný a vlastně chlapce přivedl zpět ke kořenům rodiny, kteří byli tuláci a vypravěči příběhů.

Překrásný animovaný film z dílny studia Dreamworks Spirit - divoký hřebec je pěknou pohádkou o hrdém mustangovi, který se vypraví na dobrodružnou výpravu a také se stihne zamilovat :-)

Filmy pro dospělé

Mytické kořeny má i film „The Silver Brumby" z r. 1993, který u nás byl promítán jako „Stříbrný blesk". V kulisách krásné australské přírody se odehrává „souboj" mezi divokým hřebcem, posledním z volně žijicích brumbyů, a lovcem divokých koní, jehož hraje tehdy neznámý Russell Crowe. Ten měl tehdy koňský rok, protože si zahrál druhou hlavní postavu i ve filmu „Mezi kladivem a kovadlinou", který se odehrává v koňařském prostředí a z toho filmu je asi nezapomenutelná hlavně scéna zcela nahého Russella Crowe s koňmi v řece :-) Russell Crowe vůbec měl na koňské scény štěstí, moc pěkná je např. scéna v Gladiátoru, jak jinak než v gladiátorské aréně, kde ovládne chaotickou „simulovanou" bitevní situaci na holém hřbetě koně.

Film „Zaříkávač koní" je atypický v tom smyslu, že se zabývá i psychologií koní, i když samozřejmě je to primárně romantický příběh mezi matkou zraněné dívky a zaříkávačem Robertem Redfordem v hlavní roli. Robert Redford ve filmu soucitném vůči koním hrál i o mnoho let dříve. Film se jmenuje „Elektrický jezdec" a hraje tam také legendární Jane Fonda. Hlavní postavou je vysloužilý rodeový šampión a alkoholik Sonny, který se živí děláním reklamy cereáliím, když koňmo doporučuje vločky na různých akcích. Jednou však i s koněm z reklamní akce ujede a rozhodne se ho vypustit do divočiny.

Romantizující prvky má i film z novější doby „Ohnivý oceán", kde Viggo Mortensen hraje hlavní roli kovboje již dávno za zenitem, který je pozván na 3 000 mil trvající závod skrze poušť s koněm Hidalgo. Film je o cti, hrdosti, ale i boji o přežití v extrémních podmínkách.

Filmy natočené u nás

Za komunismu vzniklo několik filmů i seriálů věnovaných koním. Například filmy „Outsider" s hercem Robertem Pancem v hlavní roli, kde Palisandra hrál plnokrevný kůň Vederemo, detektivní film „Dynamit", „Dostih" s populárními herci jako P. Zedníček a L. Mrkvička v hlavních rolích, „Smrt v sedle", ze starších filmů klasiku režiséra Karla Kachyni „Už zase skáču přes kaluže" z prostředí tlumačovského hřebčína, kde je hrdinou malý chlapec po obrně, a chronologicky dřívější film „Trápení" od stejného režiséra, o přátelství mezi osamělou dívkou a divokým koněm, natočený ve spolupráci s hřebčínem v Písku. Nelze nevynechat ani kultovní seriál „Dobrá voda" a z doby nedávné „Zdivočelá země" a „Znamení koně".

Dostihy a další sporty

Dostihy zůstávají bezkonkurenčně královskou disciplínou, co se týče vizuální atraktivity pro film i bohatostí příběhů, ale přesto aspoň zmíním film Jappeloup, o parkurovém vítězi OH v Soulu.

 Příběhy skutečných dostihových šampiónů byly podkladem pro mnoho filmů, za všechny lze jmenovat národního hrdinu Austrálie Phar Lapa, který byl, je a bude jedním z nejlepších australských koní všech dob. Film krásně ukazuje nejistotu turfu, zákulisí dostihového sportu, krásu i stinnou stránku tehdejšího dostihového provozu. Nutno dodat, že smrt Phar Lapa v Americe, tedy spíše v Mexiku, nebyla vlastně dodnes pořádně objasněná. Myslím, že film si užije i nekoňák.

Poněkud volně inspirován osudem dostihového šampióna je i film „Shergar", který vypráví o únosu slavného hřebce a jeho záchraně hlavním hrdinou filmu Kevinem z farmy, kam ho schovali. Kevin se Shergarem uprchne a přitom nachází jak útočiště tak i lásku u starého farmáře a jeho vnučky... Skutečný Shergarův příběh ale takto bohužel nedopadl. Anglický a irský derby-vítěz Shergar byl zabit pár dní po svém únosu, když jeho majitel Aga Khan odmítl za něj zaplatit výkupné 2 milióny liber. Pro majitele by to tehdy nebyl problém, ale jak odůvodnil, nechtěl, aby to podnítilo sérii dalších únosů velmi cenných koní, což by byl velký problém.

Pokud nechcete u filmu plakat, nedoporučuji film „Ruffian". Ruffian byla koněm snů, urostlá krásná černá klisna s bílou hvězdičkou, zrozená k tomu být šampiónkou. Stala se jednou z nejlepších dostihových klisen v americké historii a zůstala neporažena. V matchi s nejlepším hřebcem Ameriky Foolish Pleasure si ale v přímém přenosu pro 20 miliónů (!!!) diváků po 600 metrech zlomila nohu. Ačkoliv byla úspěšně operována, probuzení klisny po těžké a náročné tříhodinové operaci se nepodařilo, klisna si v následné panice přivodila frakturu znovu a ještě více komplikovanou s nepatrnou nadějí na úspěch, a tak padl nezvratný ortel. Klisna je dnes pohřbena na závodišti nosem k cíli.

 Ruffian byla vnučkou Bold Rulera, který dal také Secretariata, jehož životní příběh jste mohli vidět celkem nedávno ve filmu „Secretariat" z r. 2010. Secretariat podobně jako Ruffian byl zrozen doslova se zlatou lžičkou v puse, elitním rodičům do luxusních podmínek, ale to pochopitelně nezaručuje nic, natož že se z něj stane doslova národní kult. Secretariat neporažen nezůstal, ale jeho památné dostihy určitě stojí za zhlédnutí i pro nedostihového fanouška, např. jeho „tour de force" v Belmont Stakes, kde vyhrál o 31 délek v novém světovém rekordu na 2400 m.

To film „Seabiscuit" pojednává o životním příběhu koně, který rozhodně nebyl zrozen ani nijak ke slávě předurčen. Malý, krpatý koník, který nedokázal ve svých prvních 17 startech zvítězit a byl od slavného trenéra Fitzsimmonse prodán marginálnímu trenéru Tomu Smithovi, kde se rozvinul v koňskou superhvězdu v dobách velké hospodářské krize. Dodal naději mnoha lidem v beznadějné situaci, že i u nich se situace zlomí. Bylo o něm natočeno tedy filmů poměrně dost, čtenáři EQCH budou asi spíše znát ten nejnovější, jiný je např. z r. 1949 „The Story of Seabiscuit", kde hrála slavná Shirley Templeová.

Poměrně nový je film „50 k 1", který je o tom, jak se kovbojové z Nového Mexika vydali s „herkou" do Kentucky vyhrát nejdůležitější dostih Ameriky. Příběh koně Mine that Bird a jeho týmu byl už na stránkách EQCH prezentován ve článku Nemožné vítězství, tak jenom dodám, že filmově je jeho dostih Kentucky Derby podán do puntíku přesně, jakkoliv to vypadá neuvěřitelně :)

Pokud hledáte naději, inspiraci a optimismus, doporučuji film „Závod se smrtí", který je o životním příběhu po zranění odepsaného koně Aldaniti a žokeje Boba Championa, kterému našli rakovinu. Odepsaný kůň a téměř fatální diagnózu přeživší žokej zvítězí po jejich comebacku poté ve Velké národní. Zajímavostí je, že Aldaniti ve filmu hraje sám sebe, žádný dublér nebo „podobný kůň".

Nu a příští rok do kin přijde nový film jménem „Kincsem". Bude se odehrávat v prostředí Rakouska-Uherska a jak už název napovídá, hlavní hrdinkou by měla být Kincsem, nejlepší maďarský a středoevropský kůň všech dob, neporažená v 54 startech. První ukázky ale však ilustrují, že Kincsem bude spíše tvořit kulisu pro milostný příběh, tedy bude to úplně o něčem jiném, navíc historicky nepřesné (úsměvný je zejména start z boxů :-)), ale i tak by to mohlo být snad zajímavé.

Seznamy koňských filmů najdete různě po internetu, já osobně asi doporučuji tento český přehled, dále seznam 50 nejlepších filmů o koních či tu :-) Který je pro vás ten nej?

Podobné články

Martinu Slukovou Niederlovou jste ve společnosti jejích shagya arabů už v rámci doprovodných programů různých akcí a výstav určitě viděli. Proč dala…

Léto je v posledních letech teplotně nevypočitatelné a velká část tohoto období bývá nesnesitelná pro lidi i pro zvířata. Ale nejen horké počasí je…