MSM vyřazeno ze seznamu zakázaných látek FEI

20. 10. 2017 Michaela Burdová

MSM je běžně používaný prostředek ve stájích pro podporu funkce pohybového aparátu koní (i jezdců). Chemický název MSM stále figuruje na seznamu zakázaných látek FEI. Jeho nadměrné používání je z hlediska antidopingových kontrol rizikové.

DMSO (dimethyl sulfoxid) i jeho metabolit MSM (methyl sulfonyl metan, dimethyl sulfon) figurovaly na seznamu zakázaných/kontrolovaných látek už v letošním roce. U DMSO platila hranice 15 mikrogramů na 1 ml v moči nebo 1 mikrogram na ml plazmy. Viz: 2017 Equine Prohibited Substances List_0.pdf (1102725)

V červnu se v předběžném seznamu zakázaných látek pro rok 2018 objevilo MSM v kategorii zakázaných /specifických látek, což vyvolalo pozdvižení, hlavně u výrobců oblíbených doplňků obsahujících MSM. Seznam zde: FEI-Update-11-2017_2018 proposed EPSL changes.pdf (162218)

 Ozvala se britská expertka na výživu koní Dr. Sara Matthews, která řekla, že FEI pravděpodobně zaměnila MSM a DMSO. DMSO je rozpouštědlo, licentovaný lék schválený pro léčbu zvířat i lidí. MSM není lék a nikdy nebylo jako lék autorizované. Mluvčí FEI řekl, že veterinární oddělení FEI potvrdilo, že DMSO může být v těle metabolizované na MSM (tato reakce může být údajně vratná - viz čl. Fitmin). Laboratoře měří hladinu MSM.

Náměstkyně obchodní společnosti British Equestrian Trade Association (BETA) Claire Williams prohlásila, že podle BETA by měla FEI přezkoumat svou definici DMSO/MSM. FEI nakonec MSM - dimethyl sulfon ze seznamu zakázaných látek vyřadila - viz: 2018 EPSL changes.pdf (243548) Důvodem je fakt, že MSM se přirozeně vyskytuje v rostlinách (např. vojtěška).

Zázračné MSM - historie

V roce 1965 se v USA provádělo na 1500 studií týkajících se účinků DMSO na zánětlivé procesy muskuloskeletárního systému - na 100 000 pacientech. Toho roku však také vypukl skandál s Thalidomidem (lék pro těhotné ženy způsoboval deformace plodu) a instituce FDA (Food and Drug Administration) odpovědná za schvalování léků řekla v zajetí noční můry s Thalidomidem v té době NE všemu včetně DMSO. Druhou příčinou odmítnutí byla i zahlcenost obrovským množstvím studií na téma DMSO.

Bez bezedných kapes farmaceutických gigantů pak bylo obtížné dostat DMSO na trh - ale v roce 1970 bylo schváleno pro veterinární účely. V roce 1978 mu FDA dala zelenou pro léčbu výhradně intersticiální cystitidy, přestože bylo doporučováno odborníky širší využití. Mezi atlety se však stalo velmi populární pro mírnění potíží se svaly, šlachami a klouby. V roce 1973 se pomocí DMSO v bývalém Sovětském svazu léčilo 30 milionů pacietů s lupénkou, arthritidou a diabetickou nohou. Globálně se DMSO používá ve 125 zemích světa včetně Kanady, Velké Británie nebo Švýcarska (a ČR). Využívá ho kolem půl miliardy lidí a na jeho účinky existuje 55 tisíc studií.

MSM - DMSO

V roce 1975 studovali vědci z Oregon Health Sciences University metabolity DMSO a začali se zabývat metabolitem DMSO2 - alias dimethyl sulfon neboli methyl sulfonyl methan = MSM.

Jaký je mezi nimi rozdíl?

DMSO je výchozí látkou pro MSM. Kromě jiného chemického vzorce se liší především zápachem - tedy MSM je prosté pachu, DMSO je cítit po česneku.

DMSO (dimethyl sulfoxid) se používá především zevně jako mast - snadno proniká kůží a efektivně funguje jako nosič jiných léků, které je potřeba dostat do těla - zvyšuje tak absorbci medikamentů - někdy se využívá i jako nosič MSM, což má výrazné účinky.

DMSO se využívá pro alternativní léčbu osteoartritidy, jako součást protirakovinné alternativní léčby (efekt vědecky nepotvrzen).

DMSO / Dimethyl sulfoxid ze seznamu zakázaných / kontrolovaných látek FEI vyřazen nebyl.

Pár faktů o MSM a DMSO
 • Asi 15 % DMSO se v těle metabolizuje na MSM
 • MSM zůstává v těle déle než DMSO (480 hodin, DMSO jen 120 hodin)
 • obě látky mají velmi malé molekuly schopné dobře procházet buněčnými membránami stejně jako molekuly vody
 • obě látky dobře pronikají pokožkou, proto se využívají i ve formě gelů a mastí
 • DMSO funguje jako transportní látka schopná dopravit další léčivé látky, kam je potřeba, MSM nikoliv
 • DMSO je silný antioxidant, u MSM tento účinek není zcela jasný
Účinky
 • mírní bolestivost
 • mírní zánět
 • vasodilatační účinek
 • inhibitor cholinesterázy
 • mírní křeče svalstva, uvolňuje svaly
 • redukuje a zvláčňuje jizvovitou tkáň
 • antiparazitické účinky, především na giardie způsobující průjmy
 • úprava imunity (bylo sledováno u některých autoimunitních onemocněních jako lupénka nebo revmatická arthritida)

MSM v přírodě

Když chceme najít původ MSM v přírodě, musíme za fytoplanktonem do oceánu - z něj se uvolňují sloučeniny síry - DMS (dimethyl sulfid), který jako plyn uniká do atmosféry, kde se fotochemickou oxidací mění na DMSO2 (MSM) nebo DMSO. Ty se do oceánu vrací v podobě deště.

Na pevnině se pak MSM vyskytuje ve tkáních zvířat, v rostlinách, krmivech, v lidském těle, kravském mléce. Měřitelné množství lze detekovat ve vojtěšce. Vypadá to, že by rostliny mohly být výchozí surovinou pro výrobu MSM, ale ty ho obsahují tak nepatrné množství, že by nebylo průmyslové zpracování možné. Proto je MSM, které kupujeme, výsledkem chemické technologie a jeho "přírodní" varianta není běžná. Někteří výrobci prezentují své MSM jako přírodní přípravek vyrobený z lýka severoamerických borovic.

Zdroj:

www.fei.org

The Miracle of MSM - Stanley W. Jacobs

http://www.horseandhound.co.uk/news/msm-removed-from-banned-substances-list-634169

Podobné články

Martinu Slukovou Niederlovou jste ve společnosti jejích shagya arabů už v rámci doprovodných programů různých akcí a výstav určitě viděli. Proč dala…

Léto je v posledních letech teplotně nevypočitatelné a velká část tohoto období bývá nesnesitelná pro lidi i pro zvířata. Ale nejen horké počasí je…