Mistrovství ČR jízdy v dámském sedle se stěhuje na Moravu

2. 7. 2015 Organizační tým IX. MČR DS Autor fotek: archiv Dámy v sedle, z.s., Blanka Satranová

Již o nadcházejícím víkendu 4.–5. července 2015 se uskuteční v areálu Zemského hřebčince Tlumačov devátý ročník soutěžního klání určeného pro jezdkyně v dámském sedle. Vyrazte dámy povzbudit a pokochat se elegancí na koních!

„Již několik let jsme uvažovaly o možnosti přesunout dámské mistrovství na Moravu a umožnit tak účast i dámám, které vynechaly minulé ročníky např. kvůli dlouhému cestování, a to nejen z ČR ale i sousedního Slovenska, Rakouska či Polska," říká Karolína Fränkelová, jedna ze zakládajících členek spolku Dámy v sedle. „Když nám nabídl spolupráci nový ředitel tlumačovského hřebčince MVDr. Dražan, nebylo co řešit." Hřebčinec letos slaví 90. výročí založení, což s devátým ročníkem MČR pěkně koresponduje. Programem bude po oba dny diváky provázet prověřená dvojice moderátorek Iveta Lewingerová a Ivana Seifertová. A jelikož je naším cílem klání zlepšovat a zvyšovat jeho úroveň, čeká dámy i diváky opět několik novinek.

Kontrola ústrojePrvní novinkou je samotné uspořádání soutěží. Doposud byl zaběhnutý systém sobotních zahajovacích kol a nedělních finále. Letos však proběhne úvodní kolo i finále obou kategorií v jednom dni. Sobota bude věnována drezuře a pas-de-deux a proběhne kompletně v hale. V neděli budou parkurové a doplňkové soutěže vč. jízdy elegance na novém předvadišti na nádvoří hřebčince.

Soutěže

Devátý ročník nebude ochuzen o tradiční soutěže MČR v drezuře a parkuru. Tyto soutěže našly své partnery a ponesou tak tituly Cena sedlářství Ramik v případě drezurního mistrovství a Cena společnosti Biogrunt s.r. o. v případě parkurového mistrovství. Parkur samotný navíc doznal zásadní změny. Máme tu mnoho jezdkyň, které se skoky v dámském sedle začínají a na „zetkový" parkur si zatím netroufají. Právě pro ně je výška letošní zahajovací soutěže snížena na 80 cm s hodnocením na styl. Otevřena bude pro všechny dámy bez omezení. Finálové kolo však zůstane na výšce 100 cm.

Drezura také doznala podstatnou změnu. Ačkoliv v propozicích zůstala FEI úloha DJ, je nyní, v úpravě 2015, podstatně náročnější. Drezurní soutěže bylo nutné umístit do haly, jelikož v Tlumačově vede za velkou pískovou jízdárnou hlavní železniční trať a předvadiště na nádvoří nemá dostatečné rozměry pro předpisový obdélník.

Soutěž eleganceDivácky velmi oblíbená soutěž elegance proběhne v klasickém duchu, tedy ve formě přehlídky velkolepých kostýmů. Na rozdíl od uplynulých ročníků si diváci eleganci užijí v neděli. Ale ani v sobotu nebudou o kostýmy ochuzeni. Dobové kostýmy dámy volí i do finálové volné sestavy a pas-de-deux. Další oblíbenou soutěží je jízda zručnosti, určená i pro začínající jezdkyně v DS. Své místo v programu si také zajistila „šampaňská" výzva, která vyžaduje naprosto přesnou souhru jezdkyně a koně. 50 cm vysoký dvojskok musí dvojice překonat se sklenkou obsahující pěnivý mok s co nejmenší ztrátou obsahu. Pokud se na startu sejde dostatek účastnic, budeme moci pokračovat v klasickém skákání MINI - MAXI. Podaří se překonat stávající rekord 145 cm z roku 2008, který stále oficiálně drží Lucie Hřebejková?

Na závěr IX. MČR DS bude opět vyhlášena Dáma roku 2015. Tedy dáma, jež bude během dvoudenního klání nejúspěšnější.

Soutěžemi inovace nekončí

Další novinka směřující ke zvýšení úrovně MČR je zahraniční složení sboru rozhodčích. Hlavní rozhodčí je, stejně jako v posledních dvou ročnících, paní Monika Krausová. Po jejím boku bude rozhodovat dvojice akreditovaných rozhodčích pro dámská sedla z Nizozemí, Harro a Ellen Goudsmitovi. Velmi nás těší, že přijali naše pozvání.

V současné době je přihlášeno 21 jezdkyň, z toho dvě dámy z Polska. Začátky soutěží jsou plánované v sobotu i neděli na 9 hodin a samozřejmě doufáme, že mistrovské soutěže navštíví početní diváci a vytvoří krásnou atmosféru. Přijeďte nás podpořit, těšíme se na vás!

plakát


Více informací na www.mcrds.webnode.cz.

Podobné články

Martinu Slukovou Niederlovou jste ve společnosti jejích shagya arabů už v rámci doprovodných programů různých akcí a výstav určitě viděli. Proč dala…

Sbírka hipomobilií národního hřebčína se rozrostla o zcela jedinečný ucelený soubor vybavení pohřebního ústavu v Příboře.