Mezinárodní šampionát jízdy v dámském sedle, Zakrzow, 12. – 13. 5. 2007

17. 5. 2007 Karolína Fränkelová Autor fotek: archiv autorky

Polský jezdecký klub Lewada uspořádal minulý víkend Mezinárodní šampionát jízdy v dámském sedle. Kromě závodnic z Polska, Velké Británie, USA a Německa se šampionátu zúčastnila i tříčlenná česká ekipa.

Závody v dámském sedle nejsou ve východní Evropě příliš časté a právě Polsko se o jejich rozvoj pilně snaží. Díky podpoře EU a vlastnímu zázemí může LKJ Lewada uspořádat závody těchto rozměrů bez velkých problémů. Občanské sdružení Dámy v sedle bylo přizváno na šampionát letos v únoru, avšak propozice tradičně, po několika urgencích, došly začátkem května. Přesto se česká ekipa do Polska vypravila ve složení Jana Vedralová, klisna ČT Pohoda, Helena Vrbická, huculská klisna Linda a Karolína Fränkelová valach ČT Century nákelský a frís Fabian van de Pluum.


Sobota 12. 5. 2007

Sobotní program začínal drezúrou. Jelikož Angličanky a Němka vznesly proti úloze L6 protest (startovaly na zapůjčených koní JK Lewada), byla povolena čtená verze provedení. Po prvním kole se na prvním místě umístila P. Keely, za ní C. Lewis (obě GBR) následována H. Lions (USA). Z našich obsadila šestou a sedmou pozici K. Fränkelová s Fabianem a Centurym, devátou příčku J. Vedralová s Pohodou a desátou H. Vrbická na Lindě.


Fabian

Fabian


Parkur o šesti skocích byl náročný na točení. Po prvním kole prošly čtyři závodnice čistě a muselo dojít na rozeskakování. První příčku zabral Century s dvouvteřinovým náskokem před polským Lawirem s M. Skowron a Pohodou s J. Vedralovou. Helena s Lindou bohužel získaly penalizaci za uzavřený kruh již v základním kole.


Neděle 13. 5. 2007

V nedělním finále probíhaly dvě soutěže současně a to sice kür a soutěž elegance. Obě soutěže vyhrál bezkonkurenčně britský tým, který si rozdělil první tři příčky jak v drezúře, tak v eleganci. 1. (150, 79%) , 2. Claire Lewis (149, 57%), 3. Sarah Hislam (128, 79%). Český tým obsadil sedmou (Century), osmou (Pohoda), devátou (Fabian) a jedenáctou (Linda) příčku.

  Paula Keeley
Paula Keeley

Pohoda

Pohoda

Linda

Linda


Parkur byl postaven opět technicky náročný a se zvýšením skoků jsme se dočkaly i více chybování na překážkách. Chyba na prvním skoku znamenala pro Centuryho a Karolínu odsun na třetí pozici a otevřela vítěznou bránu domácí závodnici Malgorzate Skowron s Lawirem. Jana Vedralová s Pohodou se s čistým skóre posunula na druhé místo.


Co říci závěrem?

Již z výsledků je patrné, že se naše zástupkyně mohou celkem bez obav rovnat s polskými závodnicemi, ale s Angličankami a ostatními nikoliv. Musím říct, že po seznamovacím večírku jsem zapochybovala, zda mám vůbec v drezúrách startovat. Dámy z Anglie, Německa i USA jezdí všechny v dámském sedle déle než patnáct let, většina z nich jsou oficiální instruktorky a rozhodčí WSFI a i s půjčenými koňmi jsou schopné zajet úlohu nad 70%.


Britská organizace má v současnosti více než 1200 aktivních členek. Ve srovnání s polskými 15 a českými 22 je to číslo skoro neuvěřitelné. Polská a německá strana projevila zájem na vytvoření evropské organizace, která by pořádala seriál závodů DS, který by měl vyvrcholit šampionátem v Cáchách. Vzhledem k tomu, že všechny ekipy návrh přivítaly s nadšením, zůstává otázkou, jak rychle proběhnou ustanovující jednání zástupců jednotlivých zemí a jak se k celé záležitosti postaví FEI. O dalším vývoji Vás budeme samozřejmě informovat.český tým

český tým


stáje

stáje


Na závěr bych jménem české ekipy chtěla poděkovat doprovodnému týmu, Jarmile Kutnarové za psychickou podporu a pomoc při obstarávání koní i oblékání do kostýmů a Ivanovi Grůzovi za tlumočnické služby a vyjednávací schopnosti. Paní Evě Kotyzové za čtení úloh v neustávajícím dešti a přepravcům našich koní na místo určení a zpět.

Foto: archiv DvS

Podobné články

Martinu Slukovou Niederlovou jste ve společnosti jejích shagya arabů už v rámci doprovodných programů různých akcí a výstav určitě viděli. Proč dala…

Léto je v posledních letech teplotně nevypočitatelné a velká část tohoto období bývá nesnesitelná pro lidi i pro zvířata. Ale nejen horké počasí je…