Metoda Johna Lyonse v Čechách na vlastní oči? I to je možné!

5. 4. 2010 Drahomíra Tattermuschová Autor fotek: archiv autorky

Zajímáte se o horsemanship a obdivujete americké trenéry? Říkáte si, že vidět amerického profíka v akci se vám asi jen tak nepovede? V tom případě vás asi překvapím, protože jak se říká, nic není nemožné...

Pokud jste pro lepší komunikaci s koněm zapálení a zatím jste v českých trenérských luzích a hájích nenašli, co by vás uspokojilo, případně máte dobře našlápnuto a chtěli byste vztah se svým koněm dovést k dokonalosti, pak budete mít jedinečnou možnost učit se od jednoho z nejlepších. Do české republiky totiž zavítá americký trenér Keith Hosman, který je certifikovaným trenérem právě Johna Lyonse (možná máte doma jeho knihu - Výcvik koně). Celá akce se uskuteční první víkend v červnu - tedy 4. - 6. června v Židovicích, takže máte ještě trochu času na přemýšlení, zda se nepřijdete podívat.

A zde je pár stručných informací o Johnu Lyonsovi a Keithu Hosmanovi, pro představu o čem to celé bude:


John Lyons je jedním z nejrespektovanějších trenérů na světě. Jeho myšlenky a koncepty v koňském tréninku ovlivňují mnoho výkonů, jízdních stylů i chovů koní po celém světě. Johnovo upřímné chování k lidem a koním zůstává nezměněno po celou dobu, kdy se věnuje svému povolání.
Před třinácti lety John vyvinul certifikovaný trenérský program, který úspěšně zakončilo téměř 300 trenérů. Tento program vyrostl v jeden z nejlepších programů v zemi, který vytváří velké trenéry a učitele.

John Lyons a Keith HosmanŘešení problému podle Johna:

Vzpomeňte si na chvíle, kdy nemůžete přimět koně udělat něco, co chcete aby udělal. Například znáte situaci, kdy ‚Váš kůň:
- se stále ohýbá pro trávu zatímco jej vedete nebo na něm jedete?
- se stále třese a vrtí, když kovář pracuje na jeho noze?
- tančí kolem vás, když jej potřebujete umýt?
- od Vás ustupuje, když na něj chcete nasednout?
- nestojí v klidu, když vy to požadujete?

Je-li vaše odpověď ano, na kteroukoliv otázku, pak můžete využít Johnovu myšlenku „náhradního konceptu". Je to metoda, kterou často používá, když chce zastavit nechtěné chování koně. V takové chvíli jej požádá, aby udělal něco, co jej přiměje zastavit jeho aktivitu - nechtěné chování. Nedá mu příležitost pokračovat v tom, co dělá. Okamžitě si vybere aktivitu, kterou může koně přimět ihned udělat, a to pokud možno takovou, kterou on potřebuje procvičit. Jeho nechtěná aktivita tím byla přerušena, provedl jinou vámi požadovanou akci a začal opět poslouchat vaše pokyny a vy se můžete vrátit zpět k aktivitě původní.

V mnoha případech je nechtěné chování otravné. Ano, je, ale to je právě příležitost zlepšit vaše výcvikové výkony nebo vaši schopnost reagovat na podněty.  Nakonec tím zlepšíte i schopnost reagovat na podněty vašeho koně, což bude přínosem v dalších jeho výkonech v mnoha oblastech.

Metoda „náhradního konceptu" je často používaná, pro zastavení nechtěného chování koně.


Příklad: Kůň, který se chce stále pohybovat, nepostojí na místě, dostane k procvičování více pohybových cviků. Využijeme jeho stálý pohyb a uděláme jej produktivním. Například tím, že dostane cvičení, zaměřená na vnímavost jeho nohou a na uzdu (ohlávku). Je to jako kdybyste mu říkali : „Dobře, když se chceš hýbat, tak uděláme..." Přemýšlejte o všech věcech, které můžete dělat, aby jste zlepšili jeho schopnosti reagovat na vaše podněty. Můžete jej požádat, aby šel vpřed a pak vzad, a to tak, aby to bylo na ten nejjemnější možný podnět. Můžete jej přimět jít po kruhu kolem vás a měnit směr a zlepšovat tak reakce na změnu směru. Můžete jej požádat, aby ustoupil jeho bokem pryč, jeho ramenem pryč. Možností je mnoho, když používáte náhradní koncept.

Keith Hosman je certifikovaným trenérem trenérského programu - John & Josh Lyons a pravidelně se svými semináři cestuje po celém světě.

Keith HosmanZde je pár otázek, které Keith klade zájemcům o jeho semináře a které na nich pak pomáhá řešit :

 • Jste připraveni mít koně, s nímž se budete moci pochlubit ?
 • Jste unaveni vyjetými kolejemi při tréninku koní?
 • Chcete začít s novým koněm nebo chcete dát svému starému ještě šanci?
 • Táhne vás kůň stále k východu z jízdárny?
 • Staví se na zadní, nenechá se vést, nezvedá nohy i když jste jej poslali již mnoha trenérům a chtěli jejich názor?

Keith nabízí semináře rozdělené na jezdeckou část a práci ze země. Ty jsou určené pro jezdce na všech úrovních. Pokud investujete čas i peníze do jednoho víkendu, máte možnost, udělat ze svého koně takového, jakého jste si vždy přáli. Naučíte se jednoduché, objektivní metody Johna Lyonse.

Můžete vybudovat vztah jaký jste vždy chtěli s vaším koněm mít. A to díky použití logických, systematických a laskavých metod, propagovaných Johnem Lyonsem a zdokonalených jeho synem Joshem. Během jednoho víkendu se můžete naučit jak lépe komunikovat s vaším koněm a také řešit problémy s jeho chováním. A můžete také své ježdění učinit zábavnějším. Ať už je vaším cílem, aby si váš kůň sám zvedl vodítko, jestli se chcete naučit sidepass nebo jakékoliv odvážné kousky, pak neváhejte a zúčastněte se víkendu s Keithem. Pokud nebudete jezdit, prostě se jen dívejte. Ptejte se a učte se od ostatních. Všem zúčastněným se dostane společných i individuálních pokynů a rad. Rozložením tréninkových metod na jednotlivé, jednoduché kroky, vás Keith naučí bezpečné a laskavé způsoby, jak si získat respekt Vašeho koně.

Pro zvědavé tu mám i příklad průběhu semináře (náplň je vždy šita na míru skupiny a potřeb koní):

 • schůzka jezdců: diskuze o tréninkových principech, stanovení cílů
 • vyhovění tlaku, změkčení / uvolnění krku, kontrolování výšky hlavy
 • získání kontroly kyčlí a ramen pro diagonální pohyb, boční chod, poloviční a úplný překrok
 • zastavení na tři kroky: zlepšení, rychlejší provedení, ráznější zastavení, zlepšení couvání
 • zdokonalování kontroly ramen, začít spin, otěže na krku
 • získání důkladného zastavení na volné otěži
 • regulace rychlosti jízdy: získat emocionální kontrolu spolu s kontrolou rychlosti
 • porozumění vedení a změnám vedení
 • a další témata - vše záleží na tom, co vás bude zajímat a na čem se s Keithem domluvíte ...

Pokud Vás možnost účasti na kursu oslovila, konkrétní info najdete na www.hofiteam.estranky.cz nebo v přiložené příloze.
Informace jsou čerpány převážně z internetových stránek Keitha Hosmana a Johna Lyonse:
www.horsemnanship101.com a www.johnlyons.com

Za překlad důležitých informací pro tento článek děkuji Štěpánu Bartošovi.

Podobné články

Martinu Slukovou Niederlovou jste ve společnosti jejích shagya arabů už v rámci doprovodných programů různých akcí a výstav určitě viděli. Proč dala…

Sbírka hipomobilií národního hřebčína se rozrostla o zcela jedinečný ucelený soubor vybavení pohřebního ústavu v Příboře.