Lyžařskou trať na Dostihovém závodišti upravuje sněhová fréza

15. 1. 2010 Dušan Korel Autor fotek: archiv Dostihového závodiště Pardubice

Pro běžkaře, kteří o víkendu a v dalších dnech vyrazí lyžovat na Dostihové závodiště v Pardubicích, je připravena další novinka. Stopu pro klasický běh na lyžích i ovál pro bruslení od včerejška nově připravuje sněhová fréza, kterou zdarma zapůjčila firma BEFI s.r.o. Choceň. Podmínky pro lyžování v tomto areálu by měly být opět kvalitnější.

Na závodišti se začalo lyžovat o minulém víkendu. Zpočátku si na své přišli pouze vyznavači klasiky, kteří si prošlápli stopu. Na základě přání lyžařů se na začátku týdne Dostihový spolek, a.s. Pardubice rozhodl připravit i pás v šířce zhruba tří metrů, který je určen pro bruslení. Byl vytvořen improvizovaně válcem, jež se běžně používá pro úpravu trávy na závodišti.

fréza a stopovačeOd pátku 15. ledna se však stopa pro klasický běh na lyžích i pás pro bruslení připravují nově. Firma BEFI s.r.o. Choceň na závodiště zapůjčila zdarma sněhovou frézu ALPINKA, která se používá na úpravu běžeckých tratí a lyžařských areálů. Umožňuje udržovat špičkově upravené běžecké tratě pro výkonnostní sport, turistiku i rekreaci v místech, kde to dosud nebylo možné. Díky progresivní technologii zpracování sněhu je Alpinka více než zdatnou náhradou sněhové rolby. Připojuje se za traktor a připraví tři metry široký pás upravené tratě, který je vhodný pro bruslení. Alpinka je vybavena dvěma stopovači. Po jejich spuštění je do připraveného pásu vytlačována jedna nebo dvě běžecké stopy pro klasický styl.

Nový stroj tak výrazně zkvalitní lyžování v okolí Taxisova příkopu. Trať se v pátek protáhla poprvé a o víkendu se bude upravovat vždy večer. Na oválu budou čtyři stopy pro klasický styl a tři metry široký pás pro bruslení.

Dostihový spolek, a.s. Pardubice ve spolupráci s firmou BEFI s.r.o. Choceň se tak snaží vyjít vstříc lyžařům, kteří projevují značný zájem o běžkaření na závodišti. Vždyť o minulém víkendu, kdy se v areálu lyžovalo poprvé, se na oválu objevilo 250 běžkařů. A v průběhu tohoto týdne se denně na dráze objevilo zhruba 50 až 100 lidí.

běžkování na dostihovém závodišti v PardubícíchDíky velkému zájmu o běžkaření se Dostihový spolek, a.s. Pardubice rozhodl v průběhu týdne rozšířit „otevírací" dobu areálu. Nyní je možné lyžovat denně od 9.00 až do 21.00 hodin. Automobily lze parkovat před vstupní branou do areálu a vstup je zdarma. Běžkařům je vyhrazen více než dvoukilometrový ovál. Je zakázáno vstupovat do střední části závodiště, jež je určena pro pohyb koní.

Podobné články
Deník

Zanedbané a podvyživené psy, koně a další zvířata odvezli koncem letošního srpna z Křižovatky na Chebsku od jejich majitelky Lenky Spáčilové zástupci…

Idnes.cz

Pomůcky pro strojírenství, stavebnictví i automobilový průmysl dnes už celkem běžně vznikají za pomoci 3D tisku. Jakub Ševčík na 3D tiskárně vyrábí…