Lidé to dokázali. Veřejnost darovala dva miliony na dokončení rezervace divokých koní. K její záchraně chybí poslední podpis

30. 9. 2020 Tisková informace Autor fotek: Michal Köpping

Dramatický zápas o záchranu rezervace divokých koní v bývalém vojenském prostoru Milovice vrcholí. Světově nejsledovanější projekt realizovaný ve Středočeském kraji překonal další překážku. Díky podpoře veřejnosti získala rezervace potřebné dva miliony korun na dokončení.

„To, čemu ještě před několika měsíci téměř nikdo nevěřil, se podařilo. I v době, kdy české hospodářství drtí největší ekonomická krize za poslední desítky let, veřejnost ukázala, jak moc jí na dokončení rezervace záleží. Velká část darů se scházela po třicetikorunových dárcovských esemeskách nebo stokorunových příspěvcích, na záchranu rezervace tak přispěly desítky tisíc lidí. Všem, kdo pomohli, patří obrovské poděkování,“ ocenil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina. Závěr kampaně na posledních 300 tisíc korun probíhal na dárcovském portálu donio.cz.

Podpora veřejnosti je pro projekt klíčová. „Rezervace šest let čelí velmi nevybíravým likvidačním tlakům. Právě obrovská podpora veřejnosti ji nakonec vždy pomohla zachránit,“ doplnil Dalibor Dostál. K definitivní záchraně rezervace již schází poslední krok, podpis smlouvy o zápůjčce se Středočeským krajem. „Věřím, že smlouvu podepíšeme v nejbližších dnech. Od zástupců vedení kraje máme opakované přísliby, že smlouvy k podpisu dostaneme co nejdříve,“ navázal Dalibor Dostál. Právě zpoždění dokončení rezervace již v minulosti způsobilo rezervaci vážné problémy. Zabránilo například možnosti čerpat předjednanou evropskou dotaci a chybějící peníze pak nezisková organizace musela získat právě z veřejné sbírky.

V době pandemie koronaviru bylo přitom získání peněz výrazně obtížnější. „Záchrana rezervace divokých koní se zařadí k nejsilnějším příběhům, které se v Česku během koronakrize odehrály. Lidé darovali peníze i přesto, že se obávají o zdraví svoje a svých blízkých, a nevědí, jestli kvůli dopadům na ekonomiku nepřijdou o zaměstnání,“ ocenil Dalibor Dostál.

Dokončení rezervace je důležité nejen kvůli záchraně velkých kopytníků, ale také mnoha ohrožených druhů živočichů a rostlin, které by jinak bez pastvy divokých zvířat z krajiny postupně zmizely. „Dokončení rezervace bude znamenat průlom v péči o krajinu. Dostatečný rozsah rezervace umožní naplňovat potřeby citlivé péče o zranitelné luční biotopy a ohrožené velké kopytníky, stejně jako řadu menších druhů, kterým pastva vytváří vhodné podmínky k životu. Potřeby a vzájemné působení luk a kopytníků se ideálně doplňují, takže výsledkem jsou zdravé pastviny kypící životem,“ konstatoval Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.

„Poděkování patří desítkám tisíc lidí, kteří přispěli finančními prostředky a zároveň nám adresovali povzbudivé vzkazy. Dárcovským platformám, díky kterým jsme mohli peníze získat. Médiím, která bezplatně zveřejňovala zprávy o sbírce. Firmám, které darovaly v závěru kampaně vyšší částky. Předním vědeckým a odborným institucím a organizacím, které potvrdily správnost tohoto způsobu péče o krajinu a připojily se k žádostem veřejnosti na dokončení rezervace. Institucím a politikům, kteří před lety pomohli ke zrodu rezervace a později ji nenechali padnout. Kvůli divokým koním celé Česko ukázalo to nejlepší, co v něm je. Snad už to teď nikdo nepokazí,“ uzavřel Dalibor Dostál.

Sbírka na rezervaci pokračuje i nadále. Dva miliony byly potřebné na oplocení rezervace, další prostředky pak budou nutné na napajedla, vrty na vodu. Prostředky může veřejnost darovat na dárcovském portálu donio.cz/CeskaKrajina, prostřednictvím dárcovských DMS a dalšími metodami.

Rezervace velkých kopytníků, kde se vyskytují divocí koně, zubři a zpětně šlechtění pratuři, vznikla v bývalém vojenském prostoru Milovice v lednu roku 2015. Od té doby se jim a dalším velkým kopytníkům postupně daří uzdravovat místní krajinu a zachraňovat v těchto místech před vymizením řadu ohrožených živočichů a rostlin. Lokalita se zároveň stala vůbec prvním místem na světě, kde v rámci jedné rezervace žijí tři klíčové druhy kopytníků Evropy, tedy zubři, divocí koně a zpětně šlechtění pratuři.

Rezervace, která získala přezdívku České Serengeti, měla být podle původních plánů dokončena na přelomu let 2015 a 2016. Kvůli administrativním i majetkoprávním průtahům však její dokončení nabralo zpoždění. Středočeský kraj potvrdil poskytnutí pozemků loni v září. Projektu poté výrazně pomohla veřejnost. Když kvůli předchozímu zdržení přišel projekt o možnost získat dostatečně rychle finanční prostředky z dotace přislíbené státem, dokázala se veřejnost na dokončení rezervace během několika týdnů složit. Na záchraně ohrožené rezervace se tak podíleli lidé z celé České republiky.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na dokončení rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět na dárcovském portále Donio.cz/CeskaKrajina. Darovat může také zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Podobné články

Martinu Slukovou Niederlovou jste ve společnosti jejích shagya arabů už v rámci doprovodných programů různých akcí a výstav určitě viděli. Proč dala…

Sbírka hipomobilií národního hřebčína se rozrostla o zcela jedinečný ucelený soubor vybavení pohřebního ústavu v Příboře.