Kvalifikace Zlaté podkovy a mezinárodní závod CIC1* ve všestrannosti

15. 4. 2010 Dušan Korel

Po týdnu se na Dostihovém závodišti v Pardubicích uskuteční další soutěž v jezdecké všestrannosti. O víkendu 17. a 18. dubna se ve zdejším areálu bude konat úvodní kvalifikace 45. ročníku Zlaté podkovy a mezinárodní závod CIC1*.

„V programu je celkem osm soutěží. Přihlášeno je bezmála 140 koní ze čtyř zemí, což je velice dobrý počet," uvedl Jaroslav Grodl, sportovní manažer pořádajícího Dostihového spolku a stavitel trati.

Druhá letošní všestrannost na pardubickém závodišti má ve svém programu jednu novinku. Jedním ze závodů bude mezinárodní jednohvězdičková soutěž, která se do loňska konala na přelomu července a srpna. „Na jaře tyto soutěže v Česku ani na Slovensku nejsou, jezdci za nimi museli vyrážet do Rakouska nebo do Německa. Rozhodli jsme se jim vyjít vstříc, aby nemuseli jezdit do zahraničí," uvedl Jaroslav Grodl.

Soutěž CIC1* bude mít mezinárodní obsazení. Kromě domácích jezdců a koní se v ní představí startující ze Slovenska, Maďarska a Polska, mezi nimiž by měl být vítěz loňské pardubické jednohvězdičkové soutěže Artur Gierlicz s Katonem. „Původně u nás mělo startovat i osm Rumunů, ale ti se v průběhu týdne omluvili," uvedl Jaroslav Grodl. „K favoritům této soutěže by měli patřit Miloslav Příhoda a Lubomír Vrtek. Oba budou startovat se dvěma koňmi. A zapomenout nelze na téměř domácího Tomáše Kociána, který vloni u nás skončil čtvrtý v jedné hvězdě. Ovšem startovní pole je tak vyrovnané, že je těžké někoho vyzdvihovat."

Na pardubickém závodišti zároveň o víkendu naplno začne kvalifikační seriál 45. ročníku Zlaté podkovy, který vyvrcholí finálovým závodem v Humpolci ve dnech 20. až 22. srpna 2010. Zahajovací kvalifikační soutěž, a sice stupeň ZK-Pony, se v Pardubicích konala už o minulém víkendu v rámci Ceny hejtmana Pardubického kraje.

„Program letošních kvalifikací Zlaté podkovy je opět mezinárodní, protože se jeden závod uskuteční na Slovensku v Tatranské Lomnici. Seriál se bude konat ve stejné podobě jako vloni, čítá osm závodů," uvedl Jaroslav Grodl. „Soutěž je letos opravdu mezinárodní, protože se do ní mohou zapojit i cizinci. Absolvování závodu CIC1* bude uznáno jako kvalifikace do finále Zlaté podkovy."

Na pardubickém závodišti se o víkendu uskuteční čtyři kvalifikační soutěže - Zlatá podkova, která bude zároveň Memoriálem MVDr. Vladimíra Matouška, Stříbrná podkova, Bronzová podkova a Soutěž nadějí. „V rámci Stříbrné podkovy se bude konat Kritérium mladých koní pro šestileté a v Soutěži nadějí zase pro pětileté," poznamenal Jaroslav Grodl.

Ve Zlaté podkově se představí jedenáct českých dvojic. Bude mezi nimi tentokrát scházet olympionik Jaroslav Hatla. „Favoritkou nejen tohoto závodu, ale vůbec celé Zlaté podkovy je Radka Dvořáková, která u nás bude startovat se dvěma koňmi Osterem a Damonem 2. Doma už má pět Zlatých podkov," uvedl Jaroslav Grodl.

Nejpočetněji obsazenou soutěží bude Stříbrná podkova, do níž je přihlášeno 37 tuzemských koní. „O tomto závodu i o těch zbývajících platí, že startovní pole jsou velmi vyrovnaná a těžko mezi nimi hledat jasného favorita," poznamenal Jaroslav Grodl. „Třeba v Soutěži nadějí bude zajímavé sledovat, jak si povedou Veronika Příhodová a Miriam Záveská, které tady o minulém víkendu při Ceně hejtmana vybojovaly vítězství."

Posledním závodem bude Hobby soutěž stupně Z, která je určena hlavně pro rekreační jezdce. „Je také dobře obsazená. Prvenství z minulého víkendu bude obhajovat Markéta Čeganová s Libertou," uvedl Jaroslav Grodl.

Program po oba dny bude začínat v 8.00 hodin. Diváci mají vstup zdarma. „Na víkend byly vyhlášeny dny smutku k uctění památky nedávného leteckého neštěstí v Rusku. Samozřejmě se k němu připojíme. Státní vlajky budou po oba dny spuštěny na půl žerdi a památku tragicky zesnulého polského prezidenta Lecha Kaczynského a dalších obětí uctíme minutou ticha," uvedl Jiří Kunát, ředitel Dostihového spolku a ředitel závodu.

V sobotu na startující čeká nejprve drezura na pískovém kolbišti a do půl hodiny po jejím absolvování se přesunou na sousední trávu k parkuru. „V něm máme jednu novinku. Budeme testovat nové laminátové překážky. V parkuru budou umístěny dvě," uvedl Jaroslav Grodl.

V neděli se bude konat kros na dostihové dráze. „Oproti minulému týdnu jsme pro Zlatou a Stříbrnou podkovou a pro jednohvězdičkový závod připravili nové těžší kurzy. Zbývající soutěže budou na úrovni Ceny hejtmana. Ovšem i při nich došlo k menších změnám, protože kvůli rozmoklému terénu jsme museli přesunout některé skoky," uvedl Jaroslav Grodl.

Upozornění pro diváky

Na Dostihovém závodišti v Pardubicích se v těchto dnech staví nové tribuny mezi pískovým a travnatým kolbištěm. Tento prostor bude pro diváky uzavřen. Děkujeme za pochopení.

Pod článkem najdete přiložené PDF soubory předběžných startovních listin jednotlivých soutěží.

duben

Podobné články

Většina běžných pamlsků, které nabízíte koním, je v syrovém stavu. Kousek mrkve, jablka, hrušky, dýně nebo melounu prostě vždycky potěší, a to aniž…

Takový počet lidí jsem doopravdy nečekala, ale byla jsem mile překvapená...

Terezu Čermákovou s jejím koněm Romeem jste letos mohli vidět v rámci Dne španělských koní v Jítravském Dvorci či doprovodného programu workingového…