Koňské maso z Mexika do Evropy nesmí!

11. 12. 2014 Michaela Burdová Autor fotek: Kaufmanzoning.net/

8. prosince přijala Evropská komise opatření týkající se dočasného zákazu importu koňského masa a masných výrobků z Mexika. S účinností od 15. ledna 2015 také pozastavuje monitoring přítomnosti koňského masa v ostatních dovážených masných výrobcích.

Přeprava koní na jatkaPodmínečné opatření bylo přijato po opakovaných negativních výsledcích auditů provedených Komisí pro zdraví a Veterinární správou (FVO) v Mexiku, poslední audit proběhl v červnu 2014. Právě tento poslední audit prokázal, že Mexiko nepřijalo opatření k nápravě a byl poslední kapkou a konečně i důvodem, proč dovoz masa do Evropy zakázat.

Nejzávažnějším problémem pro 28 členů komise je nehumánní zacházení s koňmi určenými k porážce na jatkách, a to především v oblasti transportu. Michael Scannell předložil tuto záležitost z Potravinářského a veterinárního úřadu 30. listopadu na plenárním zasedání Evropského parlamentu v Bruselu. Zpráva auditorů hovoří o transportu koní, kteří z USA přijeli již mrtví nebo nebyli ani schopni stát.

Dalším důvodem, který přiměl EU jednat, byly nedostatky v identifikaci a dohledatelnosti totožnosti koní včetně evidence medikací.

87 % koní poražených na jatkách v Mexiku a exportovaných do Evropy pochází z USA. V Mexiku končí na jatkách tisíce tamních koní a desetitisíce koní z USA.

Koně čekající na transportPodle nařízení EU z roku 2010 nesmí být poražen na jatkách za účelem exportu kůň bez celoživotní medikační historie - ale např. v Kanadě a Mexiku vyžaduje dokumentaci jen za posledních 6 měsíců a potvrzení, že kůň nebyl medikován látkou zakázanou v EU. Problém je, že koně v USA nepatří do kategorie jatečných zvířat a nespadají tak pod pravidla pro zvířata směřující do potravního řetězce.

Human Society International, organizace, která nedávno předala Evropskému parlamentu petici týkající se zákazu exportu koňského masa, má zájem na tom, aby toto podmínečné opatření bylo kromě Mexika rozšířeno i na další státy - Kanadu, Uruguay, Brazílii.

Zdroj: http://www.hsi.org/world/europe/news/releases/2014/12/eu-suspensds-mexican-horsemeat-120814.html

Podobné články

Narodila se v Mimoni, tedy v místě, kde stál známý hřebčín a kde se ještě nedávno pořádaly dostihy. Koně jí učarovali už v dětství, které trávila…

Přímý přenos udílení cen Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro z Nové scény Národního divadla v Praze vysílá stanice ČT Art dne 28.11…