Kniha jako dárek

5. 12. 2013 Michaela Burdová

Citát neznámého autora říká: Jsou dva druhy knih. Jedny zkrášlují náš život, druhé byt. Pojďme se podívat na letošní vánoční nabídku, která by neměla skončit jen jako dekorace, ale potěšit, pobavit i rozšířit naše poznání. A uvítáme vaše tipy…

Kniha na příjemný sváteční večer

Byerley Turk - první plnokrevník, Jeremy James

Skvělým námětem na vánoční dárek je titul z produkce nakladatelství Slovart Byerley Turk - první plnokrevník od Jeremyho Jamese. Autor sbíral materiály pro tuto knihu spoustu let. Píše, jako kdyby v této době žil, jako kdyby on sám byl podkoním, jehož očima sledujeme příběh neobyčejného koně. Jistě vedle studia nesčetných pramenů k autenticitě knihy přispělo i to, že sám na tureckém koni projel část cesty po stopách Byerleyho Turka z Turecka do Anglie.

Byerley TurkKniha je jednou z těch vyvolených děl, které vám dopřejí cestovat v čase. Ocitnete se v roce 1678 a prožíváte s podkoním na Balkáně starost i radost ze zrození hříběte vzácné krve z kamaranské klisny. Hřebec dostane jméno Azarax - syn ohně. Narodil se v noci zproštění (kdy anděl smrti zapisuje do svých knih...), za bouřky a má na slabinách znamení ostruh otočených nahoru. Tato znamení jsou pro podkoního (seyise) osudová. Ví, že je jeho úkolem koně doprovázet až k naplnění jeho poslání. Sledujete se zatajeným dechem, jak koně vychovává v duchu zapomenutých moudrostí o mystickém spojení mezi člověkem a koněm.

Bere si energii ze slunce a z větru a z moře a z ubývající podlahy světa, který mu kmitá mezi letícími kopyty, jako by to byla nehmotná koule. Teď ještě přidal. A pak, když už to není možné a seyis křičí a oči mu slzí, kůň přidá ještě víc. Seyis povolí otěže, uchopí luk, otočí se v bocích, a když je kůň vytažený do maximální rychlosti, seyis vystřelí tři šípy přesně do posledních třech otisků kopyt. Znamení jezdce a lučištníka.
Dvě srdce, dvě mysli, jedna vůle.
Hassa sipáhí Envir Altinay Paša je dobrý jezdec. Je velmi dobrý jezdec.
Ale jeho podkoní je úplně jiná třída.

A okolnosti se mění - osmánská říše se dere na Západ a seyis s koňmi je povolán do Istanbulu, kde se má připojit k armádě. Začíná výcvik válečného koně - a tvrdá škola i pro seyise.
Když je poprvé vezmou na At Meydan, koňské cvičiště poblíž velké Modré mešity, hrnou se k nim muži prachem ze všech stran, stojí se založenýma rukama, hladí si dlouhé plnovousy a pokyvují „Karaman atik - karamanští koně" říkají. Güzelestirmek - překrásní." Večer se seyis vrací s hřebci do palácových stájí, kde všichni pracují pod hrozbou trestu. „Na bas imrahora si dej pozor," sykne jeden seyis. „Je zrůda. Najde na tvých koních kousíček špíny, dá tě zbičovat. Tvůj kůň shodí jezdce, zastřelí ho. Kousne, zastřelí ho. Jestli tvoji koně budou kopat, zastřelí je."

Cestujete se seyisem a koňmi z Istanbulu, prožijete krvavou a krutou bitvu o Vídeň, kde je osmanské vojsko rozprášeno a Azarax i seyis se ocitnou v rukou Angličanů. Další strastiplná cesta Evropou, drsná plavba po moři až k Doverským skalám. Nádherný sebevědomý hřebec je od začátku středem pozornosti a dostane se do královských stájí. Zde ho odkoupí kapitán Byerley - spolu projdou bitvy u Boyne v Irsku i obléhání Limericku. Bez jediného šrámu se Azarax, tehdy již Byerley Turk, vrací do Yorkshiru, kde působí jako plemeník a předává své kvality. Seyis zmizí. Osud koně je naplněn.

Kniha je samozřejmě plná výrazů, na které nejsme zvyklí - janičáři, sipahíjové, timár... na konci knihy je slovníček, který tyto pojmy podrobněji osvětluje, ale v průběhu čtení vám jejich význam vyplývá z kontextu.

Vydalo: Nakladatelství Slovart, s.r.o.
Rok vydání: 2013
Počet stran: 366
Cena: od 300 do 380 Kč na internetu

Léčba koněm - Rupert Issacson

Možná ten titul není kdovíjaký, ale nenechte se odradit, není to suché odborné čtení ani smutné, jen vaše vánoční rozjímání možná dostane jiný rozměr. Přečtete jedním dechem.

Recenze knihy vám napoví víc - čtěte zde.

Léčba koněmKniha je skutečným příběhem Ruperta Isaacsona, rodáka z Jižní Afriky, jemuž se v americkém Texasu narodí syn Rowan. Rodina si s Rowanovou výchovou neví rady a nakonec se zjistí, že chlapec má autismus. Rupert však zjistí, že na jeho syna příznivě účinkují dvě věci: jízda na koni a domorodí léčitelé. Proto se rozhodne podniknout se svou ženou a synem cestu do míst, kde se odpradávna stýkají koně a šamanismus: do Mongolska. Kniha je fascinujícím příběhem této cesty - cesty za uzdravením syna.

Kniha poprvé vyšla v roce 2009 a stala se bestsellerem, který už byl přeložen do několika jazyků. O rodině Isaacsonových a jejich cestě do Mongolska byl v roce 2009 také natočen filmový dokument.

Vydal: Portál 2009
Počet stran: 400
Cena: 469 Kč

Pro blaho koní

Masáže koní, Jean Pierre Hourdebaigt

Na pultech knihkupectví a na internetu se dá ještě sehnat kniha Masáže koní (Jean Pierre Hourdebaigt), kterou loni vydalo Nakladatelství Anahita.

I o této knížce jsme vás podrobně informovali a navíc jste si o ni mohli s námi i zasoutěžit.


Ač se zdá, že „jak správně namasírovat koně", se musí především vidět a vyzkoušet si to pod odborným dohledem, kniha mě mile překvapila. Je velmi dobře psaná i pro laiky, kteří si mohou díky jednoduchým textům a názorným ukázkám na fotografiích i kresbách vzít knihu rovnou do stáje jako praktickou příručku.

Masáže koníPo kapitole o anatomii a fyziologii se dozvíme obecné věci kolem masáže koní - jak dlouho masírovat, kdy, jak ke koni přistupovat, co se smí a co se nesmí a jak si zajistit bezpečnost. Následuje kapitola o tom, na jakém principu masáž funguje, masážních hmatech, manipulaci s nervy. Výborná je kapitola o hydroterapii a následují masážní techniky, kineziologie koně, strečink, hodnocení stavby koně. Velmi přínosná je kapitola o stresových bodech. Myofasciální masáže patří mezi novější postupy využívané u lidí, ale stejně tak koním mohou přinášet úlevu a uvolnění plus benefit hlubšího vztahu s koněm. Kapitola dysfunkce čelistního kloubu může pomoci s problémy s přilnutím i s potížemi s přijímáním potravy. V kapitole Kompenzační mechanizmy se dozvíme, jak lokální problém na jednom místě ovlivňuje celý zbytek koně. Je dobré si tuto stať dobře prostudovat - pochopíte díky tomu souvislosti. Předposlední kapitola Špatně padnoucí sedlo by měla být povinnou četbou, např. syndrom studeného hřbetu zná bohužel pořád hodně koní. Problémové partie v závislosti na disciplíně jsou logickým vyústěním knihy, kterou uzavírá autor praktickým návodem, jak si vést záznamy.

Masáž je příjemná, ulevující, uvolňující, uzdravující - i pro koně, pokud ji provádíme správně. Tahle kniha by tedy mohla být pod stromečkem skvělým dárkem pro naše koně i s naším odhodláním se to díky tomuto praktickému průvodci naučit a najít si nějaký ten čas navíc. Jediné, co bych knize vytkla, je brožovaná vazba. Mám obavy, že jako kniha do terénu se může začít „sypat".

Vydalo: nakladatelství Anahita, 2012
Počet stran: 250
Cena: 349 Kč

Péče o koně bez chyb a omylů - Romo Schmidt

Ač jsem neměla velké očekávání, při listování v knihkupectví se mi kniha moc líbila. Dala bych ji jako dárek každému, kdo si chce doma ustájit svého koně. Cituji z recenze: Nová knížka, která se nedávno objevila v českých obchodech, rozebírá nejrůznější aspekty ustájení koní a snaží se vysvětlit, co je právě z hlediska koní dobré, co lze brát jako kompromis a čemu se vyhnout.

Autor knihy Romo Schmidt je dlouholetým chovatelem koní, který se nad tím, jak jeho svěřenci žijí, vždy zamýšlel a snažil se vycházet vstříc jejich přirozeným potřebám. Přitom se nebál studovat koňskou etologii i historii chovu koní v různých zemích, aby měl z čeho brát inspiraci, nebo aby věděl, čemu se raději vyhnout. Výsledkem jeho práce je kniha, která čtenářům vysvětluje, jak by jejich koně mohli - a měli - žít, aby zůstali skutečně koňmi. Ale nejedná se o nekompromisní zastávání se či dokonce vnucování přirozeného chovu, známého jako „24/7", jak by se mohlo na první pohled zdát! Autor stojí nohama na zemi a ví, že podmínky nejednoho majitele žijícího v přetechnizované západní a střední Evropě jsou ovlivněné tolika omezeními a zákazy, že je takřka nemožné vrátit koně do jejich přirozeného prostředí.
A právě díky tomu je tato kniha velmi inspirativní pro každého, kdo se okolo koní byť jen pohybuje; o to zajímavých a důležitých praktických rad a nápadů k zamyšlení více v ní najdou ti, kteří koně také ustájují nebo o jejich ustájení rozhodují.

Celou recenzi Dominiky Švehlové najdete ZDE.

Vydal: Brázda, 2013
Počet stran: 159
Cena: 420 Kč

Pro dobrý trénink

Jezdecký výcvik se systémemJezdecký výcvik se systémem - Stefan Radloff

Konečně pohotová zásobárna lekcí v jedné knize. Dnes už jezdci nechtějí být trénováni ve stylu vojenské kázně a drilu. Potřebují pochopit jednotlivé situace a vědět, proč, co, kdy a jak. Jak sestavit v daný den lekci. Autor je veteránský jezdec s bohatou zkušeností v průmyslovém managementu. Možná právě proto je jeho přístup tak analytický a přehledný. Najdete zde v jedné knize nepřeberně nákresů skokové gymnastiky a drezúrních lekcí s komentářem.

Kniha je velmi praktický a inspirativní nástroj pro jezdce i cvičitele při plánování tréninku, i když samozřejmě člověka na zemi nenahradí. To je jediné úskalí - ta kniha je tak dobrá, že může svádět k prostému sestavení tréninku, lekcí, vzdáleností na centimetr přesně podle návodu, což nemusí vyhovovat koním, kterým konfekce nesedí. Principy ovšem platí pro všechny stejné.

Vydalo: Nakladatelství Brázda 2013
Počet stran: 168 celobarevných
Cena: 450 Kč

Mistrovské lekce - Jo Weeksová

Mistrovské lekce je dost ambiciózní název knihy a v první řadě jsem se zajímala o jména oněch mistrů. Richard Davidson, britský národní šampion v drezuře, stříbrný medailista v týmech na ME. Dále je tu Judy Harvey, mezinárodní drezurní rozhodčí nejvyšší třídy, nebo Lee Pearson, šestinásobný držitel zlaté paralympijské medaile. A není třeba představovat Carla Hestera. Je několikanásobný národní šampion Velké Británie v drezuře, na OH v Aténách dosáhl nejlepšího výsledku z britských jezdců, OH Londýn zlato v týmech a 4. místo v jednotlivcích.
V první části knihy tito mistři představují svůj přístup k některým aspektům výcviku.

Mistrovské lekceV knize je zaznamenán na fotografii ten správný moment chyby, způsob nápravy a zlepšení stavu. Rady a komentáře jsou srozumitelné. Špičkoví trenéři v knize řeší problémy jezdců, kteří začínají, mají méně zkušeností. Všichni už máme dost těch dokonalých popisů dokonalých situací, jak se to má dělat. V knize nejsou dokonalí koně ani jezdci. Mistrovské jsou tedy rady trenérů - a je vidět, že fungují. I když tam čtenář hledající řešení svého problému nemusí najít, už jen pozorným přečtením knihy získá další zkušenosti.

Aktivujte mozek (Napojení - Richard Davidson)

V průběhu této lekce jsem Frances připomněl, že pohyb nezačíná v zadních nohou, nýbrž signálem z mozku - jako svíčka u motoru. Odstraňte ji a ten nejlepší motor na světě bude bezcenný. Každý kousíček tréninku koně začíná v jeho mysli. Mohu vám ukázat libovolný počet koní, kteří mají veškerý talent, ale mentálně nechtějí cviky provádět a proto nebudou nikdy dobří...

Vydalo: Nakladatelství Metafora 2011
Cena: 360 Kč
Počet stran: 151 celobarevných stran

Pro lepší vztah s koněm

V harmonii s koněm - Ray Hunt

Komu něco říká horsemanship a jméno Ray Hunt, rozhodně si nenechá ujít tuto knihu, kterou seženete na stránkách nakladatelství, kde se o ní píše: Ray Hunt (1929-2009) byl jedním z nejproslulejších aktivních horsemanů na světě. Stal se doslova žijící legendou. Mnoho let cestoval po celém světě, pořádal semináře a několikadenní koňské kliniky. Zájem o jeho práci byl tak velký, že nestačil uspokojovat veškeré zájemce, kteří žádali o pomoc. Pokud jste měli štěstí a navštívili jste Raye na některém z jeho kurzů, zanechalo to ve vás nejspíš hluboký dojem na celý život, depresivní pochybování o vlastních schopnostech a bezmezný obdiv ke „starému pánovi", který do posledního dechu obsedal jednoho mladého koně za druhým. Sám říkal, že za celý svůj život pracoval s více než patnácti tisíci mladými koňmi. Ray učil přes čtyřicet let a byl úspěšný více, než si uvědomoval. K jeho žákům náleží taková jména, jako například Bryan Neubert, Buck Brannaman, Joe Wolter a jiní. Kniha se od roku 1978 dočkala ve Spojených státech již šestnáctého vydání a bývá označována jako „bible horsemanshipu".

Vydalo: Nakladatelství Harmony 2012
Cena: 200 Kč

Práce ze země - Lesley Bayleyová

Práce ze zeměAutorka v podstatě sepsala a porovnala metody (se zachováním neutrality) a praktická cvičení známých „guru" - Linda Tellington-Jones, Pat Parelli, Monty Roberts, Kelly Marks, zaujal mě Michael Peace.

Fotografie a komentáře jsou názorné a každý si může vybrat, co mu pro jeho koně nejvíc vyhovuje, případně se dále to této metody více ponořit. Je vidět, jak se horsemanship dále vyvíjí, což je jen ku prospěchu koně. Pokud zrovna kůň nemůže chodit pod sedlem, tahle kniha je dobrým zdrojem inspirace ke smysluplným hrátkám ze země. Kniha je útlá a pro někoho příliš stručná, na druhou stranu nezahltí a jednoduše ukáže možnosti. Zvláště pro začínající adepty jezdectví, kteří nejsou zrovna knihomolové a potřebují jen trochu postrčit, je její rozsah přívětivý a inspirativní.

Vydalo: Nakladatelství Metafora 2006
Počet stran: 151
Cena: 419 Kč

Pro milovníky historie a patrioty

Kronika kladrubská - Jiří Hájek

Kronika kladrubskáTak tohle je cenný knižní klenot. Koho by napadlo, že se někde potají celé roky po nocích sepisuje kronika našeho národního hřebčína? Jiří Hájek, který se v Kladrubech narodil a v hřebčíně pracoval 13 let jako údržbář, ve třech dílech kroniky zmapoval 430 let historie kladrubského hřebčína. Kroniku začal psát v roce 1979, kdy hřebčín slavil čtyřsetleté výročí založení. Čerpal z dobových časopisů a novin, později i z archivu. Kronika kladrubská je ojedinělé dílo, které nemá v historii hřebčína konkurenci a nyní z tohoto materiálu čerpají historici a hipologové u nás i v zahraničí. Jeden z rukopisů vlastní i poslední v řadě ředitelů hřebčína - Je to pro mě s nadsázkou taková malá bible, řekl J. Machek v reportáži České televize.

První díl byl představen veřejnosti na výstavě Kůň 2011 „Jiří Hájek napsal kroniku do 4 svazků po 400 stranách rukopisu! A nejen to, on ji ještě třikrát ručně opsal! Obsahově je tak zajímavá, že si ji rádi přečtou nejenom příznivci starokladrubských koní, ale i ti, kteří mají vztah k české a evropské historii a mají naši zemi opravdu rádi. Celé psaní je velmi vlastenecky laděno a pravé Čechy pohladí po duši," řekla tehdy o knize vydavatelka Ing. Lenka Gotthardová. V průběhu měsíce října vyšel třetí díl, série je tedy kompletní.

Vydal: Lenka Gottthardová 2011, 2012, 2013 - můžete objednávat u vydavatelky, informace ZDE.

Každý díl knihy stojí 297 Kč.

Pro děti a mládež

Táňa: Jak se rodí jezdkyně - Kateřina Lipinská

Už jste ji určitě zaznamenali - Nová kniha na trhu: Táňa - Jak se rodí jezdkyně.

Jedním uchem tam, druhým ven - i při hojné nabídce různých obrázkových knih o koních pro děti je někdy s podivem, že na koni a ve stáji toho „prostě moc nevědí" a teprve praxe jim umožňuje dávat si dohromady souvislosti. Co s tím? Moderní výuka pracuje s příběhy. Je známo, že žáci si zapamatují daná fakta lépe, pokud je učitel zaobalí do příběhu a případně tento příběh navíc nějak zdramatizuje.

TáňaKnížku Táňa: Jak se rodí jezdkyně můžeme bez obav zahrnout do této metodiky - příběh se dobře čte, je srozumitelný právě pro děti ve věku, kdy už to s koňmi mohou myslet vážně. Hlavní hrdinka prochází situacemi, na jejichž konci je vždy v textu kurzívou napsaná otázka. Pokud si na ni čtenářka odpoví, pravděpodobně si bude pamatovat správné řešení, které prožije ve své fantazii jako zkušenost. Doporučuji rodičům malých holek zblázněných do koní - optimální věk je od cca 9 let výše. Kniha je psaná svěží, čtivou formou a okořeněná ilustracemi Lídy Slavíkové.

A stále platí naše speciální vánoční nabídka - objednávat můžete i na našem redakčním e-mailu info@equichannel.cz za zvýhodněnou cenu.

 

Přes překážky bez porážky - Iveta Lažanská

Přes překážky bez porážkyPři výběru knížek pro malé a mladé jezdkyně je vůbec dobré zaměřit se na autora. Jméno Iveta Lažanská není třeba návštěvníkům EQUICHANNELu představovat (ale pro ty, kteří ještě nevědí, mohou se seznámit zde Iveta Jebáčková-Lažanská: koňák, nebo spisovatel?)

Anotace: Patnáctiletou Emu trápí na gymnáziu matematika a doma přísný otec. Ještě že má věrné kamarády - border kolii Kapitána, nejinteligentnější plemeno psí říše, a ryzáka Rubína, vzorného koně snů. S takovými kamarády po boku se zvládají překážky života bez porážek. Nebo ne...?

Vydalo: Nakladatelství Erika, 2012
Počet stran: 104
Cena: 87‒100 Kč

Jak malovat divoké koně

Tahle knížka mě jako nápad na dárek nadchla - když to zkombinujeme s výtvarnými potřebami, rozhostí se doma klid, jen pastelky možná budou šustit po papíře. Samozřejmě za podmínky existence dítěte, které malování těší a malování koní obzvlášť.

Anotace: Používáním této jednoduché metody krok za krokem bude i ten nejnezkušenější výtvarník schopen živě a realisticky malovat divoké koně - od shetlandských poníků po mustangy. Zorientujte se ve vybavení, které můžete používat při kreslení, získejte praktické rady o portrétování, malování světla, odstínů a barevných kontrastů a zjistěte, jak vytvořit tzv. uzavřený detail!

Vydalo: EDIKA 2012
Počet stran: 48
Cena: 80 Kč

Osobnosti

Život plný koníŽivot plný koní Františka Vítka - Petr Feldstein

Tato kniha se mi zatím nedostala do ruky, ale anotace mě nalákala: Pozoruhodný příběh legendy dostihů, muže, pro kterého se stal dostihový sport vším. 13. října tomu bude 50 let, co poprvé zvítězil ve Velké pardubické. Čtenáři se zde odkryje nezaměnitelně silné kouzlo dostihového světa. Je to svět dramatický, tvrdý, soutěživý, ale také plný přátelství. Přátelství mezi lidmi navzájem i mezi lidmi a koňmi. Náročný trénink a taktické pokyny udílené trenérem žokejovi v paddocku se střídají s dramatickými okamžiky na překážkách steeplechase nebo v rozhodujících momentech rovinových dostihů, chvíle neuvěřitelných úspěchů se střetávají s okamžiky někdy až tragickými. „Lidé od koní" nemohou svůj profesní život žít jenom napůl.

Vydalo: Práh, 2013
Počet stran: 384
Cena 332 Kč

Tipy na studování

Diagnóza - schvácení kopyt od Konstanze Rasch

Pokud se podíváte na recenze čtenářů v zahraničí, je tato kniha považována za vynikajícího rádce v oblasti první pomoci při schvácení kopyt, pro pochopení souvislostí biochemických pochodů vedoucích ke vzniku laminitidy, možností prevence, léčby, ohrožení. Snad jen paušální odmítání podkování nezohledňuje celou šíři problémů schvácených kopyt, ale celkový přínos knihy toto i cenu dalece přesahuje.

I o této knížce se u nás psalo - Recenze knihy: Diagnóza - Schvácení kopyt - Konstanze Rasch.

Vydal: Koko Productionsservice, s.r.o., 2012

Anatomie - Higginsová Gillian, Martinová Stephanie

AnatomieAbychom mohli koně správně trénovat a poskytnout mu optimální péči, je nezbytné porozumět jeho anatomii a fungování koňského těla. V této unikátní knize se seznámíte s jedenácti tělesnými systémy a z obrázků namalovaných přímo na živých koních se dozvíte, co se odehrává uvnitř, pod kůží a svaly. Ve dvanácti přehledně členěných a bohatě ilustrovaných kapitolách jsou srozumitelně vysvětleny nejen základy koňské anatomie, ale i práce a provázanost všech tělesných soustav.

Tato originální a nanejvýš názorná kniha pomůže každému jezdci či chovateli lépe rozumět svému koni, správně trénovat i jezdit. Výsledkem bude zdravý, výkonný, silný a všestranně spokojený kůň, který bude zpětně dělat radost zase svému majiteli. (Stejná autorka jako u knihy Koně a jejich pohyb)

Vydal: Metafora, 2013
Cena: 429 Kč

Pro náročné

Slušný výběr publikací zahraničních i českých z oblasti veterinárního lékařství najdete např. ZDE - ovšem nevím, zda by to bylo vpravdě vánoční obdarování.

Kde ještě hledat:

Prověřte webové stránky nakladatelství, která vydávají literaturu o koních:

Prozkoumejte také naši rubriku Recenze, najdete tam tipy na knihy osvědčené i ty nové!

Kůň a člověk? Mezidruhová jazyková bariéra není zjevně dírou, ale přímo kráterem na trhu dnešního knižního světa. Pramen nakladatelských počinů koňařských tedy jistě dlouho nevyschne. Je a bude z čeho vybírat. Těšíme se na vaše tipy na knižní dárky!

Podobné články
Dokument „Operation X: The Secrets of the Horse Billionaire“ obsahuje záběry a rozhovory natočené skrytou kamerou reportérem, který v lednu tohoto roku pracoval jako ošetřovatel ve výcvikovém centru Helgstrand Dressage

Když dánská televize TV2 po velkých právních tahanicích odvysílala koncem listopadu dvoudílný dokument „Operation X: The Secrets of the Horse…

Většina běžných pamlsků, které nabízíte koním, je v syrovém stavu. Kousek mrkve, jablka, hrušky, dýně nebo melounu prostě vždycky potěší, a to aniž…