Jezdecký tábor: Tipy na přežití

2. 11. 2014 Šárka Návarová Autor fotek: Šárka Návarová

V prvním díle našeho vyprávění o dětských táborech jste se seznámili s veškerou legislativou, která nás coby pořadatele dětského tábora čeká. Pokud vás to neskolilo, stojí před vámi další úkol: připravit pro děti program, zaměstnat je a uhlídat, aby všichni ve zdraví a dobré mysli přežili.

Vzpomínky na vydařené tábory si s sebou neseme všichni celý život a určitě chceme totéž poskytnout i našim svěřencům. Kromě skvělých vedoucích (o kterých jsme psali minule) to závisí především na programu, který pro ně nachystáme.

Dětská práce je trestná! :-)

Kvůli „rozmnožující" se legislativě a nařízení úředníků, kteří nikdy nenavštívili opravdový dětský tábor a navrhují veškerá omezení „od stolu", musíme být při výběru vhodného programu velmi opatrní. Spoustu věcí, které dříve byly samozřejmostí, si již dnes nemůžeme dovolit a věřte, že pokud se v dnešní době nebude program líbit znuděnému dítku, můžete očekávat nejen odvoz dítka z tábora, ale i velkou a pro vás nepříjemnou medializaci možná i ve večerních zprávách televize Nova.

Léto s koňmi na táboře v BečelověDříve bývalo samozřejmé, že začínající děti se kromě ježdění učily též péči o koně, tedy mimo jiné také kydání boxů či sběr bobků po našich koňských miláčcích. Tady si dejte pozor, aby děti nebo rodiče neměli pocit, že nutíte jejich ratolesti pracovat - přeci jen doplnění sena a vyvážení hnoje je vaše práce a i když v dobré víře chcete děti naučit péči o koně, do které může spadat i údržba koňských obydlí, nemusí na to být stejně nahlíženo dětmi a rodiči.

Navíc se docela často stává, že vám na tábor přijedou děti, které nejenže koně viděly jen na Staroměstském náměstí, ale na místě zjišťují, že jim koně vůbec nevoní a vůbec je nelákají. Proto opravdu s dětmi nepočítejte na péči o koně a naopak mějte k ruce dostatek personálu. Mně se osvědčilo - spíše než mít vyhrazené ošetřovatele - mít větší množství instruktorů (kteří se mohou rekrutovat z bývalých účastníků tábora), ti totiž kromě péče o koně mohou zaskočit i při výcviku na jízdárně, doprovodu do terénu, nebo zabavení dětí.

Samozřejmě dětem v pomáhání s pracemi kolem koní nebráníme, ale zároveň je k tomu nijak nenutíme. Děti mohou, ale nemusí koně čistit a připravovat na ježdění, mohou a nemusí čistit boxy a připravovat (pod dohledem) krmení. Stává se nám, že ze dvaceti dětí se jich hlásí tak polovina, že by si to ráda zkusila, ale nakonec to zůstane tak na dvou.

Velmi opatrní po celou dobu tábora buďte v dodržování hesla, že kdo nepadá, nejezdí. Spíše bych se přimlouvala, abyste na něj rychle zapomněli a opravdu se snažili maximálně vyhýbat všem situacím, kdy by dětem hrozil pád. Nepřeceňujte jejich jezdecké schopnosti, i když máte „svaté" koně.
Asi není třeba zdůrazňovat, že při jízdě na koni MUSÍTE trvat na bezpečnostním vybavení dítěte! Základem je bezpečnostní helma. Jelikož pořádáte dětský tábor, nepředpokládejte, že většina dětí bude perfektně vybavena jezdeckou helmou, jezdeckými botami a bezpečnostní vestou. I když je to pro vás naprostou samozřejmostí, rodiče nebudou do jednoho týdne z celého roku investovat tisíce korun do bezpečnostního vybavení pro své dítě. V doporučeném vybavení trvejte alespoň na cyklistické helmě, dlouhých kalhotách a pevné kotníčkové obuvi (nebudete věřit, kolik dětí vám dorazí na první hodinu v kraťasech a sandálech). Určitě mějte připravené náhradní helmy a nejlépe i bezpečnostní vesty (přinejmenším pro pokročilejší děti na skákání), ale prokalkulujte si, kolik bezpečnostních vest v různých velikostech musíte nakoupit.

První setkání s koňmi

Koně a poníci jsou hlavní lákadlo pro děti. Jakmile dorazí na tábor, nezajímá je nic jiného, než kde mohou vběhnout do ohrady mezi koníky a jít se pomazlit. „Mami, pojď, tam jsou koně, jdeme za nimi." Pokud nechcete mít průšvih hned na začátku, buďte na to připraveni, včas je odchyťte a připravte se na koloběh vysvětlování dětem i rodičům, že za koňmi se může pouze v doprovodu zkušené osoby, kterou není maminka ani tatínek nebo starší sestra navštěvující statek ve vsi, a že se určitě ještě týž den seznámí s koňmi. Budete potřebovat pár milých, ale stručných odpovědí, protože v návalu natěšených ratolestí, plných energie a elánu z domova vás již první den odzbrojí hromadou otázek a žádostí. Není na škodu rozvěsit varovné cedulky.

VýcvikBohužel (nebo možná bohudík) je více než 70 % dětí, které navštěvují tábory s koňmi, naprostými začátečníky. To má své klady i zápory. S nezkušenými dětmi je to jako s čistým a nepopsaným listem papíru - máte možnost je naučit dobrým základům. Vysvětlit jim, že kůň je živé zvíře a ne plyšová hračka, kterou mají doma, a ukázat, jak se ke koním chovat. To, že vidí koníčka, není důvodem se rozběhnout a začít radostně křičet, nebo naopak přistupovat ke koni bez promluvení a čekat, zda se kůň lekne. Naopak zkušené děti vás mohou přivést do nepříjemných situací, kdy jste v rozporu s tím, co je naučili jinde ve stáji a snažíte se jim vysvětlit, že toto ale u vašich koní nefunguje. Že správná pobídka není o „nakopání" koně, pětiminutovém mlaskání a křičení na koně HOP, HOP, NO TAK UŽ CVÁLEJ a nakonec zakončení se slovy: „Ten kůň je blbej, můj Ferda v klubu by už dávno cválal". U zkušenějších dětí ale buďte velice opatrní s formulacemi, i když vám možná polezou na nervy, snažte se vyzdvihnout to, co vědí a umějí dobře, protože budou v kolektivu uznávané jako zkušené a jistě nechcete vyvolávat rozbroje a kazit vztahy dětí k vám.

Před první jízdou si vždy ověřte jezdeckou zdatnost dětí a následně je rozdělte do skupin - KROKOVKA, KLUSOVKA a CVALOVKA. Jednoduché, stručné a pro děti i vedoucí naprosto srozumitelné. Z vlastní zkušenosti se mi nejvíce osvědčilo „testování" dětí tím způsobem, že mají připraveného koně, sdělí vám, jakým způsobem jezdí a následovně vám na jízdárně předvedou, zda umí držet otěže, rozejít koně, zastavit, zatočit, naklusat nebo nacválat. Jelikož sami znáte nejlíp vaše koně a víte, jak jsou přiježděni, velmi rychle dokážete poznat, do jaké skupiny je třeba svěřence zařadit.

Učit se, ale i bavit se

vyjížďkaI když mají děti prázdniny a láká je krása rozevlátých hřív při cvalu na nejbližší louce, na našem táboře nejezdíme jen do přírody, ale také trénujeme na jízdárně (viz přesný rozpis níže). Vyjížďky do přírody probíhají vždy v doprovodu minimálně jedné osoby starší 18 let a pomocných instruktorů. Krokové skupiny doprovázíme ze země. Děti tam nejsou natolik jezdecky zdatné, aby koně udržely a nedocházelo k pasení koní při vyjížďce, což vám ve skupině 5 dětí dokáže vycházku značně znepříjemnit. Klusové a cvalové skupiny jsou vedeny vedoucím vyjížďky a doprovodným instruktorem, který hlídá skupinu „zezadu". Dobře si naplánujte trasu - i když máte jezdecky zdatné děti, vyhýbejte se klusání nebo cválání na otevřených prostorách polí a luk, kde hrozí, že nějaký veselý koníček vybočí z řady a začne závod o přežití.

Co se práce na jízdárně týče, můžete dětem ukázat, že to nemusí být jen nuda. Máte možnost nepřeberného množství způsobů, jak dětem oživit klasickou výuku plnou striktních povelů o slalomy mezi stojany, jízdu uličkou, kavaletovou práci a třeba i in-outy.

Spoustu tipů, jak dětem jízdárenskou práci oživit, jsme již uvedli zde: Hraní nebo závodění?

Je samozřejmě potřeba přitom ale nepouštět ze zřetele cíl, kterým je naučit koně dobré základy. S krokovou skupinou se vždy zaměřujeme na správné vedení koně. Dětem se snažíme vštípit držení otěží, aby vždy koni dostatečně ukázali otevřenou rukou, jakým směrem chtějí zatočit (žádné tahání ruky přes krk!), při zastavování hlídáme, aby se děti nepředkláněly, netahaly koně za hubu, ale v klidu zvedly oči a bradu a s výdechem stiskly kolena a lehce přitáhly otěž. Instrukce je třeba přizpůsobit jejich chápání. Pokud dítěti dokážete dobře vysvětlit daný cvik ve správném „jazyce", velmi rychle pochopí, co se od něj žádá a jak to má provádět.

Klusová skupina bývá již záživnější, ale nehledejte zde pěkné přilnutí a pravidelný kmih. S klusovou skupinou se zaměřujeme na kavaletovou práci, lehký sed v klusu, získávání rovnováhy v klusu. Pokud máte schopné koně, je dobré vzít si děti postupně na lonž a zkusit jízdu v klusu s rukama v bok a ukázat tím, že dobré vysedávání není přitahováním se za otěže, nýbrž správnou polohou kolene a „zvedání se tělem od kolene nahoru". Dětem již můžete ztížit hodinu o kruhy, vlnovky, diagonály či od stěny ke stěně. Pokud máte zdatnější dítě, které dobře a pravidelně vysedává, otáčí se hlavou ve směru jízdy a správně pracuje rameny a kyčlemi, můžete ho vzít na lonž a zkusit s ním první cval.

Výcvik

Cvalová skupina je vždy nejzajímavější, ale také nejpracnější skupinou. Od této skupiny již vyžaduji dobré a přesné pomůcky pro veškeré přechody. Tyto děti mají nejvíce zlozvyků, ale jsou velmi rychle učenlivé a pokud s nimi dokážete dobře pracovat, závěrem hodiny se dostanete k pěknému nacválání, aktivnímu klusu, dobrému přechodu do kroku nebo zacouvání. Pokud vidíte, že máte šikovné děti, můžete zkusit naučit děti počítání cvalových kroků, ozkoušet skokovou gymnastiku nebo ke konci skočit nějaký křížek či menší kolmák. Ze správně vedených hodin odchází nejen spokojené děti, ale i vedoucí výcviku.

plaveníPříjemným lákadlem dětského tábora je také plavení koní. Opět musíte zvážit, zda máte hodné a schopné koně a jaké máte prostředí. Pokud máte v okolí mělký rybník, tak je pro děti obrovským zážitkem jít s koněm do vody. Ať již sedí za druhým (samozřejmě zkušeným) jezdcem, nebo je vedené ze země, je to nezapomenutelný zážitek.

A nezapomeňte, že děti mají jezdit na tábory za odměnu (i když někteří to mají občas i za trest) a vy jim máte jejich pobyt co nejvíce zpříjemnit. Sobě koneckonců také. Pokud máte představu koní pouze jako doplňkového programu dětského tábora (tedy žádná vážnější výuka), upozorněte na to v propozicích vašeho tábora. Není nic horšího, než jezdecky zdatné dítko, které se jede na váš tábor jezdecky vzdělávat s představou kvalitních drezurních a parkurových výukových hodin, pro kterého je naprostým zahanbením jízda v kroku nebo celotýdenní jízda na lonži, a věřte, že takový jedinec dokáže otrávit celý průběh tábora.

Na našem táboře se velmi dobře osvědčilo rozdělení jízdy na koni následujících způsobem:

Pondělí:

 • krokovka - vyjížďka do terénu s vodičem (dle počtu dětí a vodičů rozdělíte na skupinu cca 5 dětí)
 • klusovka, cvalovka - hodinová výuka na jízdárně (opět rozdělit na vhodný počet jezdců, který jste schopni „uhlídat" na jízdárně)
 • večerní jízda na madlech a základy voltiže (5 dětí)

Úterý:

 • klusovka, cvalovka - vyjížďka do terénu s doprovodem (minimálně 2 osoby, 1 starší 18 let)
 • krokovka - hodinová výuka na jízdárně
 • večerní jízda na madlech a základy voltiže (5 dětí)

Středa:

 • výlet s koňmi - děti se střídají v chůzi a jízdě na koni bez sedla cca na 5 koních

Čtvrtek:

 • krokovka - vyjížďka do terénu s vodičem (dle počtu dětí a vodičů rozdělíte na skupinu cca 5 dětí)
 • klusovka, cvalovka - hodinová výuka na jízdárně (opět rozdělit na vhodný počet jezdců, který jste schopni „uhlídat" na jízdárně)
 • večerní jízda na madlech a základy voltiže (5 dětí)

Pátek:

 • klusovka, cvalovka - vyjížďka do terénu s doprovodem (minimálně 2 osoby, 1 starší 18 let)
 • krokovka - hodinová výuka na jízdárně
 • večerní jízda na madlech a základy voltiže (5 dětí)

Sobota:

 • krokovka, klusovka, cvalovka - vyjížďka do terénu
 • v odpoledních hodinách zakončení jízdy na koni jízdou zručnosti

Nejen koňmi živo je táborové dítě

Je potřeba se vyblbnoutI když jsou samozřejmě děti na koně natěšené, kdyby se celý program točil jen kolem nich, brzy by se jim to „zajedlo". Mějte tedy připraven i nekoňský program. Nezapomeňte na „suchou" i „mokrou" variantu her, pokud počasí pozlobí. Pokud máte čas a aktivní kolektiv vedoucích zapálených „do boje", je fajn připravit pro děti celotáborovou hru a zapojit je do kolektivní spolupráce. Stále jsou to děti s obrovskou představivostí a leckdy tematicky správně připravená hra je dokáže potěšit víc než příjemná hodina v sedle. Spoustu her naleznete na internetu, ale využijte také dětských pohádek nebo rodinných filmů jako témat pro celotáborové hry. Nebo využijte vlastních jezdeckých a chovatelských znalostí a připravte hry, ve kterých budou děti popisovat koně, jezdeckou výstroj, základní výživu koně, atp. Mějte také připravené chvilkové hry na zabavení mezi ježděním, večeří, nebo v případě deště. Deskové hry, jako dostihy a sázky, carcassonne, monopoly, karty, nebo osvědčené město palermo (Mafie), milionář atp. děti zabaví i v nepřízni počasí.

Další, co můžete pro děti pořídit, je trampolína (pozor ale na bezpečnost) a malé lanové centrum - lana pevně uvázaná nízko nad zemí mezi stromy. Nevěřili byste, jak se děti dokáží „vyblbnout" jen s několika provazy.

V rámci tábora je pro děti krásným zážitkem táborový výlet. Možnosti jsou na vás, ale alespoň jeden výlet by za ten týden měl být. Je otázka, zda s koňmi, nebo bez. Jednoduchou matematikou si spočítejte, že máte-li 7denní turnus a děti přijíždí první den v odpoledních hodinách, velmi těžko zajistíte hodinovou jízdu pro každé dítě již v den příjezdu. To samé platí o posledním dni tábora. Pokud plánujete na sebe navazující turnusy, v den odjezdu končícího turnusu a příjezdu nového turnusu máte velmi málo času na úklid ubytovacích prostor a je to jeden z mála dní, kdy mohou koně načerpat novou „šťávu" do dalšího týdne s dětmi. Tím pádem vám odpadají 2 dny jízdy na koni z každého turnusu. Pokud uspořádáte výlet do nedalekého města např. do muzea, ztratíte další den jízdy na koni a opět se vám může stát, že si děti budou stěžovat, jak málo jezdily. Proto zvažte, zda nevzít děti spíše na výlet s koňmi po nedalekém okolí a nechat je okusit jízdu bez sedla, nebo pokud máte klidné koně, kteří umí chodit v zápřahu, věřte, že nezapomenou ani na první jízdu kočárem nebo vozem taženým koňmi.

Noční hra je jednou z dalších tradic dětského tábora - mám podezření, že je to jediný legální způsob, jak vedoucí mohou dětem oplatit systematické decimování jejich duševního zdraví. Nepřežeňte to ale. Spousta dětí se může opravdu bát a večerní zprávy televize Nova... však víte. :-) Malé děti nechte raději ve dvojicích nebo v doprovodu staršího. Uvidíte, že ani nemusíte připravovat žádné strašáky, jejich představivost udělá své a nakonec se zpovzdálí pobavíte, jak se děti vystraší navzájem.

Ukázkový program tábora:

Denní režim

 • 07.30 Budíček
 • 07.45 Osobní hygiena
 • 08.00 Snídaně
 • 08.30 Dopolední nástup + příprava jízdy na koni
 • 09.00 Jízda na koni
 • 10.30 Svačina
 • 10.45 Jízda na koni
 • 12.50 Osobní hygiena
 • 13.00 Oběd
 • 13.30 Polední klid
 • 15.00 Odpolední program
 • 16.30 Svačina
 • 16.15 Odpolední program
 • 18.55 Osobní hygiena
 • 19.00 Večeře
 • 19.45 Večerní nástup
 • 20.15 Večerní program + volná zábava
 • 21.15 Osobní hygiena
 • 21.30 Večerka
Podobné články

Co má společného kůň Jana Žižky na Vítkově a ten u zámku ve Slatiňanech?

Ještě před několika lety byly v těchto místech nevábné porosty starých, suchých trav. Pastva velkých kopytníků však proměnila stovky hektarů bývalého…