Jezdecký festival v Lysé opět pod hlavičkou ČJF

20. 11. 2014 Tisková informace Autor fotek: Kateřina Návojová

Výstaviště v Lysé nad Labem bude v roce 2015 hostit již druhý ročník Jezdeckého festivalu, který široké veřejnosti představí pod jednou střechou všechny jezdecké disciplíny pod hlavičkou České jezdecké federace i další odvětví tohoto sportu.

Termín uvedené největší jezdecké události v České republice byl stanoven na 18. - 22. března a její součástí bude i 16. ročník veletrhu jezdeckého vybavení pod názvem Jaro s koňmi a v neposlední řadě 42. národní výstava zeleně, mechanizace, pěstitelství, květin, ekologie a zpracování výpěstků - Zemědělec - Jaro 2015.

*Záštitu nad celou akcí převzala Česká jezdecká federace, která během pěti dnů odprezentuje ve výstavní hale „C" všech svých 7 oficiálních jezdeckých disciplín, včetně pony soutěží. Právě děti na pony budou sportovní program ve středu 18. března zahajovat. Stejně jako v roce 2014 budou prvními soutěžemi úvodní kola tradičních seriálů Pony liga, Pony extraliga a Teenager. Bude se jednat již o 13. sezonu těchto seriálových soutěží pro nejmladší jezdce. Odpolední program středečního dne v Lysé nad Labem bude pokračovat skokovými soutěžemi pro velké koně, které jsou naplánované i na celý čtvrtek, kdy pro změnu vyvrcholí v závodní aréně druhý ročník skokové části zimního seriálu Jump and Drive Winter Tour. Jeho vozatajská túra přijde na řadu v pátek, kdy od ranních hodin budou moci diváci sledovat nejprve jednospřeží, následně dvojspřeží a odpoledne pak i královskou disciplínu - čtyřspřeží.

Velkou novinkou pátečního dne by měla být večerní přehlídka plemenných hřebců, která bude určena nejen chovatelům. „V tomto směru jsme se inspirovali v zahraničí, kdy se v tomto ročním období pravidelně konají podobné chovatelské show. V České republice se doposud konaly pouze v komorních podmínkách vybraných různých reprodukčních center, inseminačních stanic apod. Pevně věříme, že tak tato nová možnost majitele plemenných hřebců zaujme a své hřebce při ní budou chtít hojně prezentovat," uvedl hlavní organizátor Jezdeckého festivalu v Lysé nad Labem.

*Sobota na lysolabském výstavišti nabídne vůbec nejpestřejší program. Dopoledne bude vyhrazeno voltiži, která je mnohdy označována jako gymnastika na koni. Česká republika patří v této disciplíně mezi světovou špičku, a tak se návštěvníci mohou těšit na vrcholné sportovní výkony. V odpoledních hodinách nebudou v ochozech kolbiště chybět opět parkuroví příznivci, neboť budou moci sledovat další ze série skokových soutěží. Na večer pořadatelé plánují atraktivní show program, který představí divákům i ta méně tradiční a ne tolik známá jezdecká odvětví. „Nepůjde o klasickou rodinnou show s koňmi ve výpravném provedení, ale jistě o poutavé a zábavné večerní představení, kdy na rozdíl od denních hodin nebude cílem dosahování maximálních sportovních výkonů, ale především pobavení a rozšíření obzorů v koňském světě," upřesnil Josef Malinovský.

Vrcholem celého Jezdeckého festivalu 2015 na výstavišti v Lysé nad Labem se stane neděle 22. března, kdy dopoledne diváci budou moci sledovat od časného rána drezurní soutěže, a to hlavně volné sestavy na hudbu - tzv. küry. Tečku za pětidenním soutěžním kláním udělá parkurová Velká cena.

První ročník Jezdeckého festivalu byl v některých ohledech rokem testovacím, kdy se nový organizační tým ještě seznamoval s nevšedním prostředím pro pořádání oficiálních jezdeckých soutěží. „Určitě počítáme s několika změnami jak pro aktivní účastníky, tak pro diváky. V rámci možností bychom rádi rozšířili kapacity pro ustájení koní. Zvětšit by se mělo také závodní kolbiště, a to o jeden metr po celé délce - tzn. na rozměry 61 x 26 metrů. Lehkých změn dosáhnou i tribuny pro diváky, které budou na dlouhých stěnách kolbiště rozpůleny průchody. Jde jak o bezpečnostní opatření, tak o praktický krok, kdy bude přístup do ochozů arény snadnější hned z několika stran. Tribuny budou navíc vyvýšené již od nejnižší řady a před nimi vznikne koridor pro stojící diváky, kteří se v hale ‚C' nechtějí zdržet delší dobu, nebo jen zkrátka již nenajdou volná místa k sezení, kterých by mělo být více jak tisíc. Celková kapacita by se pak měla pohybovat kolem 1 500 - 2 000 diváků, vč. VIP sektoru a tzv. Riders Clubu. Novinek však bude celá řada a postupně je budeme publikovat na internetových stránkách Jezdeckého festivalu," prozradil Josef Malinovský.

Webové stránky akce najdete na adrese www.jezdeckyfestival.cz.

Podobné články

Většina běžných pamlsků, které nabízíte koním, je v syrovém stavu. Kousek mrkve, jablka, hrušky, dýně nebo melounu prostě vždycky potěší, a to aniž…

Takový počet lidí jsem doopravdy nečekala, ale byla jsem mile překvapená...

Terezu Čermákovou s jejím koněm Romeem jste letos mohli vidět v rámci Dne španělských koní v Jítravském Dvorci či doprovodného programu workingového…