Jezdecký festival 2014 nabídne večerní Fitmin Show

14. 3. 2014 Tisková informace Autor fotek: Josef Malinovský

V rámci premiérového Jezdeckého festivalu v Lysé nad Labem proběhne ve dnech 19. – 23. března 2014 celkem 36 oficiálních soutěží. Se soutěžemi souvisí i projekt Tisíc skoků pro Františka Venturu, jenž bude vzdáním úcty tomuto nedoceněnému šampionovi. Diváci se však mohou těšit také na večerní Fitmin Show, která se uskuteční v sobotu 22. března cca od 19.00 hodin, Lukáše Kloudu a na ty, kteří nebudou moci do Lysé dorazit, čekají živé přenosy!

Během tříhodinového večerního programu je naplánována ještě jedna oficiální, byť velmi netradiční soutěž - tou je Mini-maxi. Jedná se o soutěž síly a zručnosti konající se podle zvláštních pravidel na kombinacích překážek. Postaveny jsou při ní tři dvojskoky, kdy základní výška nesmí být v žádném případě nižší než 110 cm. Prvý skok u všech dvojskoků tvoří dvojbradlí s přední výškou 60 cm, zadní výškou 70 cm a šířkou 70 cm. Tento první skok u každého dvojskoku se v průběhu soutěže nezvyšuje ani nerozšiřuje. Druhý skok u všech dvojskoků tvoří skok libovolného typu, např. zeď, dvojbradlí, trojbradlí, kolmý skok atp., jejichž počáteční výšky budou 110 cm, 120 cm a 130 cm.

večerní showMini-maxi budou předcházet agility neboli psí parkury. V nich své strhující výkony předvede pět dvojic. Chybět mezi nimi nebude např. Aneta Grygarová, která se v Lysé nad Labem ukáže s Irou (Afrodite Star Bohemia Alke). Ta závodí v elitní kategorii A3 a je loňskou mistryní ČR ve družstvech. Další účastnicí bude Kristýna Galbavá, jež se psům věnuje šestým rokem a při Jezdeckém festivalu se představí s fenkou z Chovatelské stanice Fitmin, Heydi. Může se pochlubit titulem vicemistr mládeže ČR, který získala se svojí paničkou v roce 2010, a druhý vicemistr mládeže ČR z roku loňského. Třetím startujícím bude Kristýna Zechová s „Goldem" - přesným jménem Rising Gold Star Fitmin. Je mu 5 let a již má např. titul Mistr východních Čech mládeže, který získal v loňském roce. Lucie Šafářová pro změnu předvede Zairin May Fitmin, což je velmi mladá fenka. Je jí teprve 21 měsíců a na svou závodní kariéru se připravuje. Zatím se prosadila na poli výstavním, kde se může pochlubit celou řadou úspěchů a několika tituly. No a v neposlední řadě diváci uvidí Alžbětu Štěpánkovou. Ta je dcerou zakladatele společnosti Fitmin, která už od roku 1991 vyvíjí a vyrábí krmiva pro zvířata a je sponzorem této show. Spojení se psy měla Alžběta již zřejmě v genech. Je jí 21 let a agility se věnuje od útlého mládí, aktivně už 10 let. Momentálně soutěží se psem jménem Panter Blade Black Fitmin, jehož největší úspěch je zatím z mistrovství ČR juniorů - TEAM 2011, kde se stal vicemistrem. Kromě agility předvedou psí účinkující také ukázku dogfrisbee.

Zpět ale ke koním, kteří budou hrát v Lysé hlavní roli. Divácky vděčná jsou drezurní vystoupení na hudbu, neboli kür. Ten bude k vidění během drezurních soutěží ve čtvrtek i v neděli, a tak na sobotní večer bude připraven v netradičním podání. Nejprve zajede volnou sestavu na hudbu jezdkyně v bočním, neboli dámském sedle. Poté pak mistryně České republiky v paradrezuře Anastasja Vištalová. Z oficiálních jezdeckých disciplín pod hlavičkou České jezdecké federace dostanou svůj prostor pro prezentaci zástupci všestrannosti a vytrvalosti. Chybět bude pravděpodobně pouze reining, jelikož tyto soutěže vyžadují pro kvalitní předvedení cviků zcela jiný povrch. Pro chovatelskou veřejnost je určena přehlídka plemenných hřebců Svazu chovatelů českého teplokrevníka a Zemského hřebčince Písek.

Děti jistě uchvátí skoková soutěž minikoní zařazená jako první kolo PRZECHWOZD TOUR 2014. Bezmála dvě desítky startujících dvojic, kdy skáče pouze minikůň vedený na vodítku, ukáží své dovednosti na zmenšenině klasického parkuru. Velmi zajímavé však bude i halové pólo nebo tzv. Working Equitation.

Na uvedenou večerní Fitmin Show jsou k dispozici místenky na jedné z tribun - a to za 80 Kč na osobu, které zájemci o konkrétní místo k sezení zaplatí navíc ke 120 korunám za vstup. Rezervovat si je mohou na www.jezdeckyfestival.cz.

Tisíc skoků pro Františka Venturu

Nikdo jiný nezískal v celé historii Československa a samostatné České republiky zlatou olympijskou medaili v jezdectví - jen kapitán František Ventura. Nikdy jsme neměli lepšího sportovního jezdce, patřícího k absolutní světové elitě.

Významu Františka Ventury pro český sport (obecně) a český jezdecký sport (především) bohužel neodpovídá téměř nic - a to ani zveřejňované základní informace o jeho životě a kariéře. I v příspěvku na webové encyklopedii Wikipedia najdeme zcela zásadní chyby.

František Ventura se nenarodil v roce 1894 a nebylo to ve Vysokém Mýtě, Hradci Králové ani Pardubicích. Amsterodamský parkur neabsolvoval v hodnosti nadporučíka. Po olympiádě byl sice povýšen na štábního kapitána, ale tím se měl podle služebního postupu v té době stejně brzy stát... A tak by se dalo pokračovat.

Částečné splacení dluhu

Vydavatelství Profi Press reagovalo na tuto nelichotivou bilanci už v roce 2009, kdy jako mediální partner výstavy Koně v akci - Uniformy v sedlech věnovalo zásadní část programu dvojici slavných armádních jezdců: Olympijskému vítězi Venturovi a jeho největšímu příteli, dvojnásobnému vítězi Velké pardubické Rudolfu Poplerovi.

Východočeská obec Cerekvice nad Loučnou potom uspořádala oficiální slavnost, při níž byla otevřena expozice Františka Ventury a na jeho rodném domě č. p. 19 umístěna pamětní deska. Z iniciativy vedení obce vyšla rovněž v roce 2009 vůbec první (a současně i poslední) publikace o Venturovi. Stalo se tak až 40 let po jeho smrti.

Jezdecký festival na Výstavišti v Lysé nad Labem (19. - 23. března 2014) bude další ideální příležitostí k „částečnému splacení dluhu" největší osobnosti českého jezdectví. Ve vypsaných soutěžích tam startující absolvují velké množství skoků - a věnovat tisíc z nich stále nedoceněnému šampiónovi z Amsterodamu bude symbolické a důstojné.
Tisíc skoků pro Františka VenturuTaké tento projekt nabídla pořadatelům festivalu společnost Profi Press.

Olympijská vítězka i dragouni

Vzpomínky na muže, který v uniformě kapitána československé armády porazil 12. srpna 1928 celý svět v sedle Eliota (ryzáka neznámého původu a stáří), se ve středu 19. března v pravé poledne zúčastní jeho příbuzní - vnuk JUDr. Milan Kostohryz a pravděpodobně i vnučky PhDr. Eva Stehlíková a Mgr. Anna Kostohryzová.

Čestnou cenu by jim měla předat i přes své zranění z tréninku olympijská vítězka ze Soči 2014, reprezentantka ve snowboardcrossu (a rekreační jezdkyně) Eva Samková. Do Lysé bohužel nedorazí v sedle svého koně, ale jen o berlích.

Asistovat jí budou dragouni Tradičního pluku č. 14 polního maršála Alfréda knížete Windisch-Graetze z Brandýsa nad Labem - Staré Boleslavi. Jedním z nich bude i bývalý překážkový jezdec Jaroslav Kafka, trojnásobný vítěz Prvomájové steeplechase (Lysá nad Labem) a účastník Velké pardubické 1973.

Jezdecký festival s voltižní účastí Lukáše Kloudy

V sobotu 22. března proběhnou v dopoledních hodinách na výstavišti v Lysé nad Labem při premiérovém Jezdeckém festivalu voltižní soutěže. Startovní pole ozdobí svojí účastí čtvrtý nejlepší jezdec finále Světového poháru 2013/2014 Lukáš Klouda.

Lukáš KloudaLukáš Klouda patří již několik let mezi absolutní světovou špičku, a přestože mu zatím medailové pozice unikají, stabilně se umísťuje těsně pod stupněm vítězů. Všichni příznivci voltiže tak doufají, že se mu to třeba podaří při letošních Světových jezdeckých hrách v Normandii.

Lukáš Klouda žije a pracuje, ale i trénuje voltiž v Kolíně nad Rýnem a v České republice je k vidění jen zřídkakdy. O to víc si pořadatelé Jezdeckého festivalu cení, že bude vážit dalekou cestu do Lysé nad Labem. Cestování si přitom v posledních dnech užívá plnými doušky, neboť ještě ve čtvrtek 13. března startoval na mezinárodních závodech CHI Al Shaqab v Doze (Katar).

Voltižní soutěže startují v sobotu 22. března od 9.00 hodin a na programu jsou celkem čtyři kategorie - junior A, junior B, muži i ženy kategorie senior a nakonec juniorské skupiny.

Více najdete na www.jezdeckyfestival.cz.

Jezdecký festival všech pět dní ON-LINE na EquiTV

Premiérový Jezdecký festival 2014 budou moci sledovat nejen návštěvníci přímo na výstavišti v Lysé nad Labem, ale také diváci u monitorů internetové televize EquiTV.cz, která bude všech pět dní přenášet veškeré dění z arény v hale „C" živě!

Živé vysílání bude od 19. do 23. března 2014 začínat i končit každý den dle reálného časového harmonogramu sportovních soutěží. Standardně tedy od 9.00 nebo od 8.00 hodin a poběží až do závěrečného dekorování poslední soutěže dne.

Více na www.equitv.cz nebo www.jezdeckyfestival.cz.

Jezdecký festival

Jezdecký festival - Jaro s koňmi 2014

Souběžně s Jezdeckým festivalem se uskuteční jubilejní 15. ročník veletrhu jezdeckých potřeb a všeho, co ke koním patří - „JARO S KOŇMI". Výstava se koná v rámci výstavy Zemědělec ve dnech 19. - 23. března 2014.

VLLJezdecký festival jsou v první řadě závody v disciplínách skoky, drezura, spřežení a voltiž spojené s ukázkami dalších tří oficiálních disciplín pod hlavičkou České jezdecké federace - všestrannost, reining a vytrvalost. Akce je pojata jako oficiální zahájení jezdecké sezony a představení všech odvětví tohoto sportu společně s nejvýznamnějšími akcemi v dané oblasti (mezinárodní závody pořádané v České republice a mistrovství České republiky).

www.jezdeckyfestival.cz
www.vll.cz

Podobné články

Martinu Slukovou Niederlovou jste ve společnosti jejích shagya arabů už v rámci doprovodných programů různých akcí a výstav určitě viděli. Proč dala…

Sbírka hipomobilií národního hřebčína se rozrostla o zcela jedinečný ucelený soubor vybavení pohřebního ústavu v Příboře.