Jaký byl Den Koně na Mělníku? Na pohodu :o)

18. 5. 2009 EQCH redakce Autor fotek: Jana Burešová

Pořadatelé z Českého svazu chovatelů koní objednali na 17.5.2009 do areálu JK Mělník „Na podkově“ opravdu nádherné počasí a tak není divu, že se na krásu vlajících koňských hřív a dusot kopyt přišlo podívat velmi početné publikum návštěvníků, které bylo jistě spokojeno s pestrým programem, jenž byl na Den Koně naplánován.

Na začátek kolem 10.30h se v chovatelské přehlídce návštěvníkům představilo několik koní nejen z JK Mělník, ale i z jiných stájí z mělnického kraje. Diváci při této přehlídce mohli shlédnout ladnost pohybu koní, nebo také rozvernost malých hříbátek, které byli představeni jako mladé naděje budoucího sportu i chovu. V této přehlídce se představili koně např. z Eqilon Mělnická Vrutice, JK Mělník, stáje p. Brože z Mělníka, stáje p. Moravcové z Vraňan či stáje p. Jitky Vojtkulákové z Kokořína.

Den koní 2009 Mělník

Přehlídka koní.

Dále následoval vozatajský parkur a stavitel p. Šafrata si na vozatajce připravil velmi záludnou trasu i s vodním příkopem, přesto se však tito velmi odhodlaní páni i dámy s opratěmi v ruce nenechali zastrašit a jako vždy se postarali o velmi napínavou soutěž o to, kdo z osmi zůčastněných spřežení dojede do cíle jako první, aniž by při trase udělal chybičku. Vítězství však patřilo jen jednomu a žlutý flot poputoval do JK U Ryzáčka prostřednictvím pánů Čmejla a Mrňáka a jejich hnědobílého koňského dua. Druhé místo vybojoval p. Urban s rezavým dvojspřežíma a to bronzové třetí místo  patřilo nakonec samotnému staviteli parkuru, p. Šafratovi z Mělníka s klisnou Lucka.

Vítězné dvojspřeží panů Čmejla a Mrňáka.

Vítězné dvojspřeží panů Čmejla a Mrňáka.

Dvojspřeží p. Urbana.

Dvojspřeží p. Urbana.

Dekorování vítězů soutěže spřežení.

Dekorování vítězů soutěže spřežení.

Poté se diváci mohli těšit na očekávané představení herce Václava Vydry a jeho čtyřnohých partnerů - valachů Gustava a Démona. Sekání melounů, skákání bez otěží a mnoho dalších dovedností, které p. Vydra se svými svěřenci předvedl, jistě nadchlo mnohé, a proto obecenstvo náležitě vše ohodnotilo bohatým potleskem.

Výclav Vydra a jeho koně

Václav Vydra a jeho koně

Václav Vydra a jeho koně.

A Václav Vydra se také uklázal v dalším programu dne, a tím byl již 2. ročník mistrovství v parkurovém skákání bez otěží. Při této soutěži se utkalo o titul mistra 8 koní se svými jezdci a nutno podotknout, že Václav Vydra byl jediným mužem. Doufejme, že příští rok se mnohé mužské protějšky rozhodnou vyjet také bez otěží a soutěžní pole bude přinejmenším vyrovnané.  Na základní vyšce 80 cm se do rozeskakování probojovalo 5 adeptů, bojujících dále o titul, bohužel, Václav mezi nimi nebyl. Vítězkou se nakonec v rozeskakování na výšce 90 cm stala Darina Pálková, reprezentující JK Velvary, druhá se umístila Tereza Lešetická s Jitřenkou 3 a třetí Karolína Hájková s Rozárkou.

Lucie Srbová a Shafran, vítězové 2. ročníku mistrovství v parkurovém skákání bez otěží.

Lucie Srbová a Shafran, vítězové 2. ročníku mistrovství v parkurovém skákání bez otěží.

Velkým spestřením bylo také parkurové skákání masek, kde diváci shlédli jízdu v kostýmech fotbalového týmu, kadeřnice, černošky či automobilového závodníka, ale zcela nejvíce se zalíbil kostým jeptišky, která byla vyhodnocena jako nejlepší.

kostýmové skákání

kostýmové skákání

Kostýmové skákání.

Na své si přišli v tento den nejen milovníci koní, ale také milovníci opeřených dravců, protože ti zde byli k vidění při ukázce výcviku dravců ze Záchranné stanice pro dravce a sovy z Prahy – Komořan.

ukázka práce s dravci

Program byl opravdu pestrý a nechyběly také ukázky barokního ježdění, westernového ježdění, ukázky výcviku dětí a soutěže zručnosti. Mnozí si také mohli prohodit pár slov se samotným Václavem Vydrou a prodiskutovat různá témata týkající se nejenom ježdění bez otěží, ale i péče o kopyta atd.

p. Krajník

Pan Krajník.

jízda zručnosti

jízda zručnosti

Jízda zručnosti.

A tak byl svátek koně pro letošní rok na Mělníku řádně oslaven za účasti mnoha jezdců, koní a především diváků, kteří se zasloužili za „bezva“ atmosféru a přeci jenom se letos počasí umoudřilo a mnozí si domů odnášeli plno zážitků s prosluněného a příjemně stráveného dne.

Jana Burešová

 

Pořádali jste také Den koní, nebo se na něj poslední květnovou neděli teprve chystáte? Napište nám o něm a přiložte své zhodnocení a snímky, rádi o vás dáme vědět ostatním čtenářům našeho webu.

Své akce podobného charakteru můžete také po přihlášení zadat do našeho Kalendáře akcí.

Podobné články
Michaela Pavlisová a její Franklin

Diamond Czech Pony a Jezdecká stáj U ryzáčka… Co je spojuje? A jak se člověk dostane od vrcholového sportu k chovu connemara pony? Cesta je to velmi…

BRNO, ZNOJMO – Policisté na jižní Moravě se zaměřují na kontroly zazimovaných rekreačních chat. Vzhledem k mnohdy špatně přístupnému terénu do akcí…