Jaké byly podkovářské dny 2016

26. 4. 2016 Pavel Komárek Autor fotek: archiv autora

Ve dnech 11. a 12. března proběhlo, jako každoročně, v Jaroměři na půdě střední školy řemeslné v Jaroměři již 19. podkovářské sympozium s mezinárodní účastí. Toto sympozium bylo sponzorováno firmou Mustad.

Podkovářské dny jako vždy začínaly v pátek v brzkých dopoledních hodinách prezentací a drobnou svačinou, chvíli předtím, než pan Karel Kysilka zahájil seminář, společně s paní ředitelkou školy Jitkou Kočišovou. Program byl velice bohatý. Z Německa za námi přijel certifikovaný podkovářský mistr Uwe Lukas a na programu měl přednášky o:

  •  Podkovářském ošetření končetin hříbat
  • Rakovině kopyt z hlediska ošetření podkováře
  • Základech podkování
  • Ortopedickém podkování v praxi

Z Brna přijel pan MVDr. Zdeněk Žert, CSc, dipl. ECVS, jehož přednášky se týkaly:

  • Rakoviny kopyt z hlediska ošetření veterináře
  • Orientace ve čtení RTG snímků

Jako tradičně se přednášky velice vydařily a vždy po obědě následovala praktická část sympózia v podobě podkování a ošetření kopyt koní. V pátek za námi přijel mladý 3letý koník s již odeznělým zánětem v chodidlové části nášlapu. Dutina vytvořená po zánětu byla velice rozsáhlá a výrazně poškodila chodidlovou a stěnovou škáru. Uwe Lukas bez jakékoli sedace koníka ošetřil odstraněním nekrotické tkáně, dezinfikoval a v místě dutiny vytvořil tlakový obvaz, který doporučil každé 2 dny měnit.

 Druhý kůň, který byl v plánu na sobotu, trpěl přetížením vnější strany pravého zadního kopyta. Rotace kopyta probíhala už od pánve přes hlezno. Uwe Lukas koně podkoval s velkou extenzí (rozšířením) na vnější straně. Zbytek koně podkoval pan Karel Kysilka. S majitelem jsme se domluvili, že za měsíc natočí video, jak se bude koník pohybovat. Video by mělo být přístupné na stránce www.podkovari.cz.

Za sebe a zúčastněné bych chtěl velice přednášejícím poděkovat za opět fantastické sympozium určené pro podkováře, majitele a chovatele koní a rovněž za výbornou atmosféru.

Přidávám odkaz na video pořízené profesionální firmou, doporučuji zhlédnout: https://www.youtube.com/watch?v=HuSJLA-8VOU

Podobné články

Co má společného kůň Jana Žižky na Vítkově a ten u zámku ve Slatiňanech?

Ještě před několika lety byly v těchto místech nevábné porosty starých, suchých trav. Pastva velkých kopytníků však proměnila stovky hektarů bývalého…