Jak pomoct koním v naléhavých situacích?

Někdy se kůň dostane do situace, kdy je třeba, aby majitel nebo jezdec jednal rychle a správně - a zachránil mu tak život a zdraví, připravil dobrou výchozí situaci pro odbornou veterinární léčbu. Jak postupovat v těchto případech, se můžete naučit na semináři v Herouticích již tento víkend.

Oblíbený a osvědčený seminář s názvem Veterinární minimum - první pomoc v naléhavých situacích zde vede MVDr. Dominika Švehlová. Bude sezabývat základním vyšetřením a ošetřením koně, rozpoznáním příznaků a první pomocí při běžných onemocněních, ale i akutních stavech a úrazech.

Teoreticky si řekneme základy vyšetření nejdůležitějších zdravotních ukazatelů (dech, tep, teplota, sliznice, mízní uzliny, střevní peristaltika, neurologické příznaky apod.), vysvětlíme si i jejich anatomickou a fyziologickou podstatu a řekneme si, kdy je použít, co nám řeknou - a jaké další možnosti vyšetření má veterinární lékař.

Dále se budeme věnovat nejběžnějším příznakům zdravotních problémů koní (např. výtok z nosu, kašel, horečka, průjem, kolika, ekzém, otoky aj.). Řekneme si, proč k těmto problémům dochází, na co se při vyšetření koně zaměřit, jak koni poskytnout první pomoc, jak bude pravděpodobně vypadat odborná léčba i jak vůbec můžeme těmto problémům předejít.

Nevynecháme ani problematiku úrazů, ran a akutních stavů. Posluchači se seznámí s tím, jak by měli jednat ve vážných situacích, například při černém močení, alergické reakci, úpalu a přehřátí, dehydrataci či šoku. Podrobně se seznámí s postupem ošetření rány i s tím, co by mělo být ve stájové lékárně.

Chybět ale nebude ani praxe, kterou si mohou účastníci skutečně užít! V praktické části si na koních ukážeme všechny probrané vyšetřovací postupy, budeme se také věnovat ošetření poraněného koně. Ukážeme si, jak zastavit krvácení, jak zajistit zapíchnuté cizí těleso, jak ošetřit ránu a obvázat končetinu koně. To vše si pak každý z posluchačů osobně vyzkouší, aby věděl, kde a co trénovat a zlepšovat. Protože v praxi je prostě důležitá - praxe ;-)

Zájemci o seminář se mohou hlásit u pí. Perníčkové na e-mailu heroutice@heroutice.cz nebo telefonu 604 232 834. Další informace najdou na stránkách farmy Heroutice.

Podobné články

Martinu Slukovou Niederlovou jste ve společnosti jejích shagya arabů už v rámci doprovodných programů různých akcí a výstav určitě viděli. Proč dala…

Léto je v posledních letech teplotně nevypočitatelné a velká část tohoto období bývá nesnesitelná pro lidi i pro zvířata. Ale nejen horké počasí je…