Jak jsme byli v Marbachu
V neděli 29. září proběhl ve státním hřebčíně a hřebčinci v Marbachu nedaleko Stuttgartu první jezdecký den „Hengstparade" s českou účastí. A vše vyšlo výborně. Naši koně i jezdci se předvedli v tom nejlepším světle, a tak panovalo všeobecné nadšení a spokojenost na české i německé straně.
Program začínal úderem věžních hodin v pravé poledne a trval přibližně do 16. hodiny. Diváci v počtu okolo 10 tisíc zaplnili hlediště předváděcí arény a paní ředitelka hřebčína Dr. Astrid von Velsen-Zerweck přivítala zástupce státu, chovatelských a jezdeckých organizací, zástupce českých chovů a veškeré shromážděné příznivce koní a Marbachu.
Program obsahoval dvacet vystoupení, která připravili zaměstnanci hřebčína, osvědčení hosté z blízkého okolí a česká ekipa. Ta byla složena z 18 koní - 8 starokladrubských běloušů a vraníků, 4 koní Kinských, 4 českomoravských belgiků a 2 noriků a z příslušného počtu velmi obětavých, výkonných a úspěšných jezdců na koních a v zápřeži. K tomu optimisticky vyhrávala dudácká kapela z Ledců u Tachova.
Úvodní čtyřspřeží vedl Jiří Nesvačil z NH Kladruby a Antonín Homola ze ZH Písku. V ukázce parforsních honů se ve společnosti německé smečky francouzských trikolorů a jezdců představili koně Kinští, v jejichž sedle byli Libuše Půlpánová (Nugát Kinský) a Petr Půlpán (Orpheus Kinský), Jana Březinová (Lady Jane Kinská) a Jana Sudová (Limitas Kinský). Ve společné čtverylce jednospřeží byli z větší části zastoupeni čeští koně a jezdci - za NH Kladruby Radek Nesvačil (S Siria I- 29) a M. Závorka (S Sambra IV-20), Daniel Bejl (So Xantora XVII-27) a Jakub Mack (SP Montilla XI), za ZH Písek - Miroslav Ježek (Maral), Ing. Jiří Ptáček (Patriot), Antonín Homola (Scheron) a Ondřej Vojta (Vespan). Tuto osmičku doplnili ještě čtyři chladnokrevníci z Marbachu.
Pro prezentaci plemen byli vybráni dva zástupci starokladrubských koní - G Aversa XLVI a Sacramoso Siria I-29, tři zástupci koní Kinských (vyjma mladého Limitase), jeden norik (Scheron) a dva českomoravští belgici (Almar a Markon).
V dalším čísle představil Jiří Nesvačil trojlístek běloušů v sedlovém randomu a Radek Nesvačil vraníky v randomu v zápřeži společně se dvěma randomy z Marbachu. Vrcholným číslem bylo osmispřeží v dominu vedené Jiřím Nesvačilem a se dvěma dalšími osmispřežími z domácího hřebčína. Hvězdou byl Jirka, který vedl osmičku tak bravurně, že diváci nepřestávali tleskat. Do speciální ukázkové soutěže Jump and drive nastoupily tři trojice složené z jednoho parkurového jezdce a jednoho jezdce spřežení, všichni z Marbachu, vyjma Radka Nesvačila. Díky skvělému Radkovu výkonu a jeho německého kolegy v parkuru zvítězila tato mezinárodní dvojice.
Závěrečný obraz vystoupení České republiky patřil všem našim koním najednou. Kromě výše jmenovaných koní se v zápřeži předvedli ještě čm. belgici Almar a Markon s Josefem Anderlem a Mojmírem Kubíčkem, reprezentující ZH Tlumačov. Všichni koně z Písku a z Kladrub jeli také v zápřeži a koně Kinští ve středu arény předváděli drezurní čtverylku.
Závěr byl nádherný, užili si ho jezdci i diváci, kteří nadšeně tleskali a po společných čestných kolech na rozloučenou si svůj um ještě vychutnali Jiří a Radek Nesvačilovi ve společné jízdě dvou čtyřek vedle sebe a potom v plném cvalu za sebou. Diváci nešetřili potleskem.
Čeští koně a jezdci se na podzimním jezdeckém svátku představili na jedničku. Můžeme být na naše „vlajkové lodě" hrdí.
Za účast na těchto krásných jezdeckých dnech můžeme poděkovat paní ředitelce hřebčína Dr. Astrid von Velsen-Zerweck a také tajemnici ESSA Dr. Alexandře Lotz, která zařizovala veškeré potřebné organizační záležitosti - a že jich nebylo málo - a věnovala se nám po celou dobu pobytu. Rovněž byl navázán velmi vřelý vztah s většinou zaměstnanců, neboť jsme se s nimi každý den potkávali či společně vystupovali. Velmi pěkně o našich koních i výkonech hovořil zkušený moderátor a zároveň šéfredaktor St. Georgu Jan Tönjes a nejvíce nás potěšil nadšený potlesk publika. Bylo to výborné, koně i jezdci reprezentovali naši zemi skutečně skvěle.
Někdy příště si řekneme více o samotném hřebčíně Marbach.
Galerie
Martina Drásalová a vytrvalost. Nerozlučná dvojice. Co Martinu čeká v letošní sezoně? Kam míří a zamíří? A jaké byly její jezdecké začátky?
Uhynul nejstarší kůň světa
Arabská klisna Echoquette, kterou Guinessova kniha rekordů oficiálně uznala jako nejstaršího koně na světě, uhynula ve věku 36 let a 222 dní.