Jak Američané zachránili vzácné koně z Čech. Báli se, že Rudá armáda je hodí do kotle
"Byli jsme už tak unaveni smrtí a ničením, že jsme chtěli udělat taky něco krásného," vzpomínal velitel 2. jezdecké skupiny americké armády plukovník Charles Hancock Reed. Jeho vojáci před 75 lety, na konci druhé světové války, zachránili 650 vzácných koní. Pomohli jim sami Němci, protože se obávali, co by se s koňmi stalo v rukách Rudé armády.
Příběh začíná na konci dubna 1945 nedaleko předválečné německo-české hranice u městečka Eslarn, kam se po bojích u Ašského výběžku přesunula 2. jezdecká skupina. Kavaleristé byli součástí 3. armády generála George Pattona a po vylodění v Normandii v červnu 1944 se stali noční můrou německých vojáků. Skvěle vycvičení na průzkum se zjevovali neočekávaně za nepřátelskými liniemi, takže jim Němci začali říkat "Pattonovi duchové".
Celý článek přináší Aktuálně.cz: Jak Američané zachránili vzácné koně z Čech. Báli se, že Rudá armáda je hodí do kotle
Martina Drásalová a vytrvalost. Nerozlučná dvojice. Co Martinu čeká v letošní sezoně? Kam míří a zamíří? A jaké byly její jezdecké začátky?
Uhynul nejstarší kůň světa
Arabská klisna Echoquette, kterou Guinessova kniha rekordů oficiálně uznala jako nejstaršího koně na světě, uhynula ve věku 36 let a 222 dní.