Hřbet a svaly - podstata jezdeckého koně

6. 1. 2010 EQCH redakce

Hřbet, tedy páteř a okolní svaly, je velmi zatěžovanou a často nemocnou částí těla jezdeckého koně. Je proto třeba se touto problematikou intenzivně zabývat a naučit se svým koním co nejvíce usnadnit jejich jezdecký život. Jednou z možností je návštěva semináře v Herouticích, který se koná 9.-10. 2010.

Náplň semináře bude následující

Sobota:
seminář hřbetDopolední teorie seznámí posluchače s anatomií a fyziologií koňské páteře, vysvětlí jim, jak a proč je páteř pohyblivá a jakou má u koní funkci. Dále se dozvíme něco o svalech, konkrétně o tom, jak je sval konstruován, na jakých principech probíhají jeho stahy, jaké svaly v těle kůň má a jakou práci vykonávají. Podrobněji si popíšeme lokalizaci a funkci svalů ovlivňujících pohyblivost páteře.

Dále budeme probírat vyšetření hřbetu koní, seznámíme se s různými metodami diagnostiky problémů se hřbetem i s tím, jak obtížné je vůbec tyto problémy rozpoznat.

V praktické části si přímo na koních vyzkoušíme vyšetření hřbetu.

Odpoledne budeme pokračovat výčtem nejběžnějších nemocí postihujících páteř a přilehlé svaly (záněty a i artrózy meziobratlových kloubů, onemocnění páteřních vazů, kloubní a kostní problémy páteře včetně jejich neurologických projevů, záněty, poranění i degenerativní nemoci svalů) včetně jejich příčin, příznaků, léčby i následné rehabilitace a samozřejmě prevence. Posledním dvěma budeme věnovat velku pozornost.

Neděle:
seminář hřbetV teorii se budeme zabývat především akutními svalovými problémy koní. Dále se seznámíme se zásadami správné práce s koněm a ježděním, aby nedocházelo k poškozování citlivého koňského hřbetu. Zmíníme se také o sedlání koní.

V praktické části posoudíme pohyb koně z hlediska výcvikového i z hlediska zdraví jeho hřbetu, ukážeme si různá "udělátka", probereme jejich pro a proti a zmíníme se i o sedlání a jeho zásadách a negativech.

Bližší informace o průběhu i platbách najdete na stránkách farmy Heroutice.

Podobné články

Martina Drásalová a vytrvalost. Nerozlučná dvojice. Co Martinu čeká v letošní sezoně? Kam míří a zamíří? A jaké byly její jezdecké začátky?

Arabská klisna Echoquette, kterou Guinessova kniha rekordů oficiálně uznala jako nejstaršího koně na světě, uhynula ve věku 36 let a 222 dní.