Hospodářův rok - LEDEN

6. 1. 2010 Helena Görnerová Autor fotek: ilustrace Emil Kotrba, foto Martin Blažek

Opatrně našlapují mezi hrboly zmrzlé země, pobílené popraškem čerstvého sněhu. Hlavy vztyčené, nozdrami nasávají čerstvý lednový sněhovír. Počátkem roku nemají vcelku moc co jiného na práci – alespoň dokud sněhová přikrývka nezíská dostatečnou sílu a jejich pánům se nebude chtít znovu do sedel či za opratě. Naše krátké tipy i „moudra starých hospodářů“ vás letos každou první středu v měsíci provedou celým koňským rokem.

Lidové průpovědi

Na Nový rok déšť - o Velikonocích sníh.
Jsou-li červánky v novoroční den, přinesou jistě samou slotu jen.
Na svatého Hygina (11.) pravá zima začíná.
V lednu-li je mnoho sněhu, bude mnoho sena, ale málo zrna.
Leden drsný prospívá obilí.
Lednové mlhy věští mokré jaro.
V den obrácení sv. Pavla (25.) když je voda v koleji, šetřte v žlabě ojedí (píci, neboť nastane nová zima).
Když zimní chlad, tu každý mlád.

Lednovým úkolem číslo jedna je ujistit se, že kůň má stále přístup k čerstvé tekuté vodě.

Koňské tipy na leden

V lednu vrcholí zima, přestože počasí může kolísat od mírného blátivého až po třeskuté mrazy. A především v mrazech je třeba myslet na hydrataci svého koně; zvláště pak v případě, že žije režimem 24/7, tráví velkou část dne ve výběhu či žije ve stáji kde nelze zajistit nepřetržitý přívod běžné vodovodní vody. Velmi často se totiž stává, že když okolní teplota klesne k nule nebo pod nulu, koně pijí méně; pokud pak voda zamrzne nebo se její teplota blíží nule, hrozí dokonce dehydratace a zácpa.

Lednovým úkolem číslo jedna je ujistit se, že kůň má stále přístup k čerstvé tekuté vodě. Nejlepším řešením jsou venkovní nebo vnitřní "ohřívačky" napáječek nebo nádob na vodu. Bohužel ne každý má k dispozici takový luxus, takže je dobré venkovní nádobu na vodu dobře izolovat, chránit ji (a s ní i pijící koně) před extrémním počasím a několikrát denně prolamovat škraloup ledu. Rozhodně se neutěšujte představou, že koně budou místo vody lízat sníh! Ten totiž není vhodnou náhradou vody, zdaleka nestačí pokrýt jejich potřeby tekutiny. A především koně, který má nonstop přístup k senu - protože seno je výborný prostředek k "zahřátí" ve studeném počasí.

Výzkumy ukázaly, že koně v zimě pijí výrazně více vody, pokud je vlažná a ne ledově studená. Obecně platí, že nejvhodnější je voda o teplotě 10°C nebo kousek nad. Přilijte před krmením do nádoby teplou vodu, to koně podnítí k pořádnému napití. Hydrataci koně můžete také zajistit namáčením sena nebo pelet, řezanky či tím, že koni do krmné dávky přidáte namočené řepné řízky.

Spoustu dalších tipů na toto téma najdete v diskuzi našich čtenářů: „Voda v zimě - jak máte řešené nezamrzání?"

 

ilustrace Emil KotrbaKoňská přísloví pro každý lednový týden:

1. Koně nebij, čeledína netup, ženy nepopouzej, chceš-li z nich užitek míti.
2. Není koně bez kopyt.
3. Zle koňovi, kolem něhož osli hýkají.
4. Koně poznáš v horách, přítele v nouzi.
5. Síla koně se pozná na dlouhé cestě; vůle člověka ve zdlouhavé záležitosti.

Z babiččina kapsáře:

7.1. začíná období Masopustu
V lednu baštit kyselé zelí. Krmit ptáčky.
Když se potřebujete pořádně prohřát, udělejte si ZÁZVOROVÝ ČAJ. Necháme lehce přejít varem 3 plátky čerstvého zázvoru na každého, vařit toliko do minutky! Naléváme do vyhřátého hrnku, sladíme medem nebo karamelem.

Hospodáři pamatuj!

(Historická vsuvka pro zábavu i zamyšlení... Nedoporučujeme slepě následovat!)

Zima. Krátké, často jen hodinové denní zaměstnání, na příklad dovoz výpalků z blízkého lihovaru, odvoz dětí do školy nebo obilí do mlýna, považujeme za tréning v zájmu zdravotního stavu koní. Vyskytne-li se v zimním údobí nutnost těžšího nebo těžkého zaměstnání koní, jako je svážení stavebního dříví ze vzdálených lesů nebo namáhavé vyvážení bahna z letněných rybníků, je ovšem koním takto zaměstnaným krmné dávky přiměřeně zvýšit, zejména přídavky sena a jadrné píce. Vyskytne-li se přechodně nucený pracovní klid v době těžké nebo středně těžké práce, na příklad za deštivých dní, nedoporučuje se pak vydatné krmné dávky příliš snižovat.
- Prof. Ing. Dr Josef Řechka, Koně v hospodářství. Rádce zemědělce, 40. Praha 1948.

Leden. Poněvadž v tomto měsíci bývá obyčejně tuhá zima a v přírodě se povětšinu nedá pracovat, sestavujeme osevní plán s ohledem na předchozí hnojení. Zajišťujeme a obstaráváme si hnojiva přirozená i strojená, při mírnějším počasí prohlížíme nářadí, menší opravy provádíme sami, větší předáme ke správě řemeslníkovi. Tupé motyčky, rýče, lopaty nabrousíme. Uloženou zeleninu prohlížíme a za mírného počasí místnosti větráme. Přehlížíme uložené ovoce. Staré mrazové trhliny na kmenech stromů zamazujeme ovocným dehtem, když jsme rány ořezali do zdravého dřeva. Prohlížíme ploty u zahrad a případné závěje u plotů odstraňujeme, aby zajíci nevnikli do zahrad.

A jakéže tehdy byly zajímavé daňové povinnosti?

Například nepřímé daně se odváděly každý poslední den měsíce za měsíc předcházející, a to:
Daň z cukru, daň z droždí, daň z kyseliny octové, daň z minerálních olejů, daň z piva, dávka ze šumivého vína, daň ze zapalovadel u zápalek, daň z elektrických zdrojů záření, daň z vína, moštu a ovocných šťáv a daň z cigaretového papíru.

- Kalendář VINCENTINA - Povídkář, besedník a zpravodaj na rok 1948, Ročník XXVI.
Vydává Vincentinum, dům milosrdenství pod ochranou sv. Vincence a sv. Antonína v Břevnově a ve Smečně, ve prospěch nuzných chovanců tohoto ústavu

Podobné články
Deník

Zanedbané a podvyživené psy, koně a další zvířata odvezli koncem letošního srpna z Křižovatky na Chebsku od jejich majitelky Lenky Spáčilové zástupci…

Idnes.cz

Pomůcky pro strojírenství, stavebnictví i automobilový průmysl dnes už celkem běžně vznikají za pomoci 3D tisku. Jakub Ševčík na 3D tiskárně vyrábí…