Hlasujte pro nejkrásnějšího koně 2016: plnokrevná a čistokrevná plemena - postupuje achaltekinský hřebec Saphire

8. 8. 2016 Lucie Hladová Autor fotek: archiv ankety Nejkrásnější kůň 2016

Do finále postupuje achaltekinský hřebec Saphire // V pořadí pátá divize E představuje plnokrevná a čistokrevná plemena. Tradičně tuto divizi tvoří krasavci z pouště a krasavci z rychlé dráhy. Řeč je o plemenech achaltekinský plnokrevník, shagya arab a dva sportovci anglický plnokrevník a český klusák.

Divizi E ovládl achaltekinský hřebec Saphire

Jméno z pouště (achal-teke) opět na vrcholu, Saphire ovládl divizi E plnokrevná a čistokrevná plemena. Po loňské odmlce, kdy v této divizi zvítězil anglický plnokrevník Rocky of Gracie, se letos na příčky nejvyšší pro postupku do finále probojoval hřebec achaltekinského koně Saphire. Vítězství však neměl jednoduché, porazil s rozdílem pouhých 22 hlasů anglického plnokrevníka Age of Jape. Velkým překvapením této divize je však úspěch českého klusáka, který porazil shagya arabskou klisnu Hannah II. Třetí příčka a 106 hlasů mu ale do finále stačit nebude.

achaltekinský hřebec Saphire

ACHALTEKINSKÝ KŮŇ Saphire
hlasů: 149

ANGLICKÝ PLNOKREVNÍK Age of Jape
hlasů: 127

ČESKÝ KLUSÁK Starboy BN
hlasů: 106

SHAGYA ARAB Hannah II
hlasů: 53

Tento týden o vaši přízeň soupeří teplokrevná domácí plemena, podpořte dalšího favorita při vstupu do finále! Více informací o projektu na www.nejkuncr.cz.

Letos bohužel chybí zástupce plnokrevného araba, kterého svaz chovatelů nenominoval. Zato však můžete svůj hlas udělit jednomu ze tří impozantních hřebců či charismatické klisně. Hlasování probíhá celý týden, tedy do nedělní půlnoci 14. srpna. Nezapomeňte, že každý hlas je důležitý a postoupit může nejen vítěz divize, ale také kůň s nejvyšší preferencí hlasů ze základních divizí.

 Kterého krasavce si vyberete do finále? Hlasování probíhá celý týden 8. -14. 8.

Systém ankety je stejný jako v loňském roce. Po mnoha letech problémů s podvodníky pořadatelé zvolili pro hlasující sice náročnější systém hlasování, ale zato pro soutěžící spravedlivější systém online ankety. Každý hlas je potřeba řádně vyplnit, aby mohl být evidován mj. pod jménem a potvrzenou e-mailovou adresou. Sčítány jsou pouze originální a potvrzené hlasy.

Vyberte si svého favorita a hlasujte na www.nejkuncr.cz!

Do půlnoci 14. srpna se hlasuje pro plnokrevná a čistokrevná plemena.

Hlasování začíná v pondělí 8. srpna a končí úderem nedělní půlnoci 14. srpna, hlasuje se pouze na www.nejkuncr.cz.


ACHALTEKINSKÝ PLNOKREVNÝ KŮŇ
Saphire

Hřebec, tmavý plavák, linie Posman, nar. 2008
Otec: Shaar Shael
Matka: Ahsi Shael (po Dorkush)
Chovatel: Jiří Trávníček
Majitel: Kristýna Koděrová a Jiří Trávníček

ACHALTEKINSKÝ PLNOKREVNÝ KŮŇ - Saphire

Saphire je typický plnokrevný achaltekinský hřebec narozený v České republice z importované matky Ahsi Shael a po vynikajícím hřebci Shaar Shael. Oba rodiče pocházejí z uznávaného ruského chovu Shael. V tomto roce obdržel Saphire licenci plemenného hřebce.

Saphire je tmavý plavák, na slunci s typicky kovovým leskem srsti, delšího rámce, lehčí kostry, s výborným původem i exteriérem a ladným pohybem.
Saphire je jemný, citlivý kůň, který má vždy energie na rozdávání. Díky jeho vnímavosti je radost s ním pracovat. Již od mala je vychováván podle metod přirozené komunikace, zúčastnil se společně se svou majitelkou mnoha soustředění se Zuzkou Prokopovou, Katkou Santarovou a Lubem Kišem. I nadále se oba snaží stále rozvíjet a učit se novým věcem, zlepšovat ty staré a posouvat se krůček po krůčku k novým cílům, kdy na konci by měl být především spokojený kůň.

ACHALTEKINSKÝ PLNOKREVNÝ KŮŇ - Saphire

ANGLICKÝ PLNOKREVNÍK
Age of Jape

Hřebec narozen 12. 3. 2006 v Polsku.
Otec: Jape (USA) po Aleged
Matka: Age od Gold po Belmez (USA)
Chovatel: Pol-Kaufring Spolka z o.o.
Majitel: Ing. Ševčík Miroslav
Stanice: Vlachovice

 ANGLICKÝ PLNOKREVNÍK - Age of Jape

Foto: Ivana Maršálková


Hřebec byl zakoupen po dvouleté sezóně v Polsku za 1 000 000 Kč panem Radimem Bačou, v jehož barvách absolvoval rovinovou kariéru. Posléze byl prodán panu Horákovi - stáji Red Rebels. Do chovu byl zakoupen Ing. Miroslavem Ševčíkem.

Svých vynikajících dostihových výsledků dosáhl v péči trenérů Františka a Radka Holčákových. Za svou kariéru vyběhal 4 080 000 Kč na rovinových dostizích a na překážkových 2 251 716 Kč.

Na základě svého exteriéru je v chovu zařazen do třídy Super Elita. Hřebec je vyrovnaného charakteru, ošetřován a pohybován je výhradně ženami. Díky svým výsledkům v dostizích (12 vítězství v řadě největších dostihů na rovinách, 6 vítězství na překážkách - včetně GD-1), díky výsledkům svého otce Japa - nejlepšího středoevropského plemeníka - a díky výsledkům jeho polobratra Magnuse připustil v roce 2015 celkem 58 klisen a v roce 2016 dokonce 62 klisen. Je vyhledáván nejen českými chovateli, ale i chovateli z Polska, Slovenska a Rakouska a je daleko největší chovatelskou nadějí na produkci rovinových a překážkových koní střední Evropy.

ANGLICKÝ PLNOKREVNÍK - Age of Jape

ČESKÝ KLUSÁK
Starboy BN

Hřebec, bělouš, narozen: 29. 5. 2008
Otec: Sabbath (CS), 1985
Matka: Star Hammering (CZE), 1999
Chovatel: Barbora Nováková
Majitel: Jahodnik s.r.o.

ČESKÝ KLUSÁK - Starboy BN

Foto: Viktor Král

Starboy BN je hřebec dobrého charakteru s výbornou mechanikou v klusu a odolností. Je synem kultovního českého klusáka Sabbatha. S přibývajícím věkem se neustále zlepšuje a v letošní dostihové sezóně se zdá být v životní formě. Letos totiž již čtyřikrát zvítězil a při posledním startu si vylepšil osobní kilometrový rekord. Zařadil se tak mezi nejrychlejší klusáky českého chovu. Jeho dostihová kariéra čítá 57 startů, 16 vítězství, 19 umístění a zisk 239 468 Kč. Nutno podotknout, že klusácké dostihy nejsou honorovány tak jako cvalové dostihy. Jeho kilometrový rekord je 1:15,4. Pyšnit se může mj. titulem vítěz Breeders´ Crownu tříletých (CH) a dvou dostihů v Německu.

ČESKÝ KLUSÁK - Starboy BN
Foto: Martina Hubníková

SHAGYA ARAB
Hannah II OB4/3/Sh

klisna, bělouš, narozena 22. 4. 2012 v Dobroníně
Otec: 1338 O´Bajan IV-CZ Osiek DE
Matka: Hatikva CZ-Sh-A-234
Chovatel a majitel: Ing. Miroslav Novák, Dobronín 245, 588 12

SHAGYA ARAB - Hannah II OB4/3/Sh

Klisna Hannah II se narodila u pana Nováka v Dobroníně. V letech 2014 až 2016 se účastnila Národních přehlídek koní plemene shagya arab, kde vždy zvítězila ve své kategorii. Klisna přísluší k rodině CZ2/542 Magyar 1790 a její celý původ sahá do 18. století, kde se plemeno shagya arab formovalo ve vojenských hřebčínech tehdejší rakousko-uherské monarchie. Hannah II je prvním hříbětem své matky Hatikvy CZ-Sh-A-234. Otcem klisny je plemeník O´Bajan Osiek DE, který byl do ČR zapůjčen z Německa a působil v Zemském hřebčinci Písek v inseminaci, pak na stanicích u chovatelů v přirozené plemenitbě. Do PK Shagya araba se po něm narodilo 14 hříbat.

Klisna je u svého majitele zatím v základním výcviku. Ježděna je pod sedlem a taky chodí v zápřahu se svou matkou Hatikvou.

SHAGYA ARAB - Hannah II OB4/3/Sh

Foto: Lenka Stříbrná

Hlasování probíhá od 8. do 14. 8. na www.nejkuncr.cz. Nezapomeňte svůj hlas potvrdit v emailu. Hlasy bez potvrzení se nezapočítávají!

Podobné články

Většina běžných pamlsků, které nabízíte koním, je v syrovém stavu. Kousek mrkve, jablka, hrušky, dýně nebo melounu prostě vždycky potěší, a to aniž…

Takový počet lidí jsem doopravdy nečekala, ale byla jsem mile překvapená...

Terezu Čermákovou s jejím koněm Romeem jste letos mohli vidět v rámci Dne španělských koní v Jítravském Dvorci či doprovodného programu workingového…