Hlasujte pro nejkrásnějšího koně 2016: malá plemena - postupuje hafling 2038 Amaranth

11. 7. 2016 Lucie Hladová Autor fotek: archiv ankety Nejkrásnější kůň 2016

Do finále postupuje hafling 2038 Amaranth // Malí hřebci s velkým duchem. Tak bychom mohli nazvat druhou divizi – B Malá plemena. V ní se o postup do finále poperou rovnou čtyři plemeníci.

Druhým finalistou suverénně hafling 2038 Amaranth

Stejně jako v loňském roce i letos v divizi B Malá plemena zvítězil zástupce plemene hafling. Blonďák 2038 Amaranth porazil s přehledem i svého „protivníka z loňska" - fjordského koně, letos zastoupeného Jabellem. Ten získal 145 hlasů, zatímco hafling Amaranth získal 403 hlasů. Je zde dobře vidět, jak příznivci těchto dvou plemen drží při sobě a své reprezentanty podporují nejen hlasem, ale třeba i sdílením ankety na sociálních sítích. Velkým překvapením je letošní nováček v anketě, mérenský kůň Ramountcho d´Olmes. Ten obdržel 244 hlasů, které ho vynesly na krásnou druhou příčku v divizi! Jistě milé překvapení pro tak málo četné plemeno chované u nás. Pomyslná bramborová medaile zbyla na huculského koně Haidara.

hafling Amaranth

Ve finále se aktuálně 2038 Amaranth sejde s vítězkou první divize Yarpha Bunting (shetlandský pony).

Zájem o anketu stále roste. V této divizi bylo letos uděleno o více než 150 hlasů navíc ve srovnání s loňskou divizí malých plemen. Děkujeme proto mediálním partnerům Distanc.cz, EQUICHANNEL.cz, Farmář, Jezdci.cz, Náš chov a Zemědělec za nezbytnou podporu!

Mezi velké favority patří tradičně hafling a fjordský kůň, a to díky velké podpoře z chovatelských organizací. Pořadím však jistě může zamíchat i huculský kůň, který má mnoho příznivců po celé ČR vzhledem ke své „tradici chovu". Nováčkem v této divizi je merénský kůň. Toto přátelské plemeno má srovnatelné zastoupení v ČR s islandským koněm, kterého letos v hlasování nahrazuje.

 Systém ankety je stejný jako v loňském roce. Po mnoha letech problémů s podvodníky pořadatelé zvolili pro hlasující sice náročnější systém hlasování, ale zato pro soutěžící spravedlivější systém online ankety. Každý hlas je potřeba řádně vyplnit, aby mohl být evidován mj. pod jménem a potvrzenou e-mailovou adresou. Sčítány jsou pouze originální a potvrzené hlasy.

Vyberte si svého favorita a hlasujte na www.nejkuncr.cz!

Do půlnoci 17. července se hlasuje pro malá plemena.

Hlasování začíná v pondělí 11. července a končí úderem nedělní půlnoci 17. července, hlasuje se pouze na www.nejkuncr.cz.

 

FJORDSKÝ KŮŇ
Jabell

Hřebec, plavák, nar. 2013
Otec: Reitze -19960860
Matka: Labella L-281 (po Fjellwin F-74 )
Chovatel: Anna Smyčková, Holubice
Majitel: Veronika Myslivečková a Filip Vincenc, Ekofarma Nelske Dlouhomilov

FJORDSKÝ KŮŇ Jabell

Fjordský hřebec se narodil již v ČR po importovaných rodičích.
Matka Labella byla na svodu ohodnocena 35 body, první chovnou třídou a je jednou z původních kvalitních klisen dovezených do ČR panem Jonkerem.
Otec Reitze vlastní titul Elite Hengst, nejvyšší ocenění za dosažení všech možných titulů - Model, Ster, Preferente, Prestatie a Keur, jako jediný v ČR. Reitze se taktéž účastnil této ankety v roce 2012 a obsadil 4. místo.

Tento letos teprve tříletý hřebec si zatím užívá volnosti v hřebčím stádě, kde setrvá do podzimu. Vhledem k tomu, že je toto plemeno pozdní, začne se obsedat až letošní zimu a do práce přijde až příští jaro.

Jeho dráha bude směřovat do vytrvalostního sportu, kde se prosazuje jeho rodina z matčiny strany, potomci po Fjellwin. Ať to byla legendární fjordská klisna Leika - která ve svých 21 letech úspěšně reprezentovala Českou republiku ve vytrvalostních dostizích, nebo Nelske, obě výkonnost CEI**. Tak jako loňský účastník této ankety hřebec Felskin HVB - zde obdržel 5. místo, resp. 3. místo v poháru odborníků, má taktéž v původu hřebce Fjellwina a letos zatím závodí na úrovni „S".
Proto byl hřebec Jabell na Ekofarmu Nelske zakoupen, tak uvidíme, jestli nezklame.
Do budoucna bude připravován nejen pod sedlo, ale i do tahu, aby mohl splnit zkoušky, které prověřují hřebce do chovu.

FJORDSKÝ KŮŇ Jabell

Foto: Lenka Daňková

HAFLING
2038 Amaranth

Hřebec, sv. ryzák, nar. 2. 3. 2011
Otec: Ajax - G
Matka: Šárka
Majitel: Volek František, 671 75 Loděnice u Mor.Krumlova
Chovatel: Braun Petr, 335 44 Kasejovice

HAFLING 2038 Amaranth

Plemenný hřebec 2038 Amaranth se narodil 2. 3. 2011 po hřebci Ajax - G, který byl do ČR importován jako plemeník z Itálie, kde působil dlouhou dobu v chovu a zanechal tam nespočet kvalitních potomků.
Matka Amarantha klisna Šárka byla přivezena svými majiteli jako odstávče z Rakouska. Tato charakterní a moudrá klisna dlouhá léta trpělivě pracuje jako školní kůň, na jejím hřbetě se základům jezdeckého sportu hlavně díky její trpělivosti naučil už nespočet dětí.

Sám hřebec 2038 Amaranth je velmi typickým představitelem svého plemene. S velmi dobrou barvou, výrazem, dostatečně mohutnou stavbou těla, velmi dobrou horní linií a lopatkou.

Svým současným majitelem Františkem Volkem byl zakoupen ve dvou letech. Ve třech letech byl uchovněn s velmi pěknou známkou 7,7 bodu. Ve stejném roce složil i výkonnostní zkoušky pod sedlem.

Letos má za sebou již druhou připouštěcí sezónu, přičemž mezi narozenými potomky výrazně dominují klisničky. Hřebec je velmi lehce jezditelný, a pro svůj mírný charakter a charisma se stal i milovaným maskotem country tanečního souboru Novovesská štístka, které také trpělivě všechny povozil na svém hřbetě.

Nyní je hřebec intenzivně připravován jezdcem Pavlem Liškou na drezurní soutěže, kterých by se měl účastnit již na podzim a potvrdit tak svůj vynikající charakter a výkonnost a prezentovat tím se ctí toto krásné a výjimečně všestranné plemeno alpských koní.

HAFLING 2038 Amaranth

Foto: archiv chovatele

HUCULSKÝ KŮŇ
1573 Gurgul Haidar

Hřebec, hnědák, nar. 13. 4. 2007
Otec: 797 GURGUL BAVOR
Matka: 31/618 ALMAJ
Majitel: Zemský hřebčinec Písek
Chovatel: p. Peter

HUCULSKÝ KŮŇ 1573 Gurgul Haidar

Tento čistokrevný hřebec plemene hucul působí především jako plemeník. Díky svému původu je zařazen do programu jako genetický zdroj. Narodil se u pana Zdeňka Petera (Dubová Hora) po 797 GURGUL BAVOR z matky 31/618 ALMAJ. Současným majitelem je Zemský hřebčinec v Písku, který ho zapůjčuje do chovatelských stájí po celé ČR. Aktuálně hřebec působí v Praze na Zadní Kopanině v Hucul Clubu.

Z jeho úspěchů lze vyjmenovat například titul vicešampióna plemene v kategorii hřebců - juniorů Topolčianek na Slovensku v roce 2008.

HUCULSKÝ KŮŇ 1573 Gurgul Haidar

Foto: Lucie Hladová

MÉRENSKÝ KŮŇ
Ramountcho d´Olmes

Hřebec, vraník, nar. 29. 3. 2005
Matka: Kansou d´Olmes
Otec: Illamat du Gay
Chovatel: E.A.R.L. DES MONTS D´OLMES (Franice)
Majitel: Martina Jestřábová, Chrastiny, okr. Písek

MÉRENSKÝ KŮŇ Ramountcho d´Olmes

Do České republiky byl přivezen v roce 2009 coby teprve 4letý čerstvě licentovaný hřebec, s cílem zjemnit chov mérenských koní v České republice. Ramountcho patří se svojí jemnější tělesnou konstitucí k modernímu typu mérenského koně. Vyniká velice přátelskou povahu, ochotou spolupracovat a výborným charakterem. Je velice dobře jezditelný pod sedlem, kde se vyznačuje prostornými a energickými chody, ale umí pracovat i v zápřahu.

V chovu v České republice působí od roku 2010 a zatím se po něm narodilo 32 hříbat, kterým předává hlavně výborný charakter.

MÉRENSKÝ KŮŇ Ramountcho d´Olmes

Foto: Tereza Huclová

Hlasování probíhá od 11. do 17. 7. na www.nejkuncr.cz. Nezapomeňte svůj hlas potvrdit v emailu. Hlasy bez potvrzení se nezapočítávají!

Podobné články

Přímý přenos udílení cen Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro z Nové scény Národního divadla v Praze vysílá stanice ČT Art dne 28.11…

Nová rezervace divokých koní vznikla u obce Krásná, v lokalitě Štítary, nedaleko Aše. Tři klisny divokých koní do těchto míst odjely z milovické…