FINÁLE: Vyberte Nejkrásnějšího koně ČR 2016 - jen do půlnoci

5. 9. 2016 Lucie Hladová Autor fotek: archiv ankety Nejkrásnější kůň 2016

Hlasování končí o PŮLNOCI // Deset dní můžete hlasovat pro jednoho z devíti kandidátů bojujících o titul Nejkrásnější kůň ČR 2016. Do velkého finále se probojovali opravdu krásní reprezentanti populárních plemen. Vedle sedmi vítězů divizí postoupili ještě tradičně dva koně s nejvyšší preferencí hlasů.

V součtu hlasů z divizí kraloval starokladrubský vraník v barvách Národního hřebčína Kladruby nad Labem, ale nebyl jediný, který získal takřka rekordní počet hlasů v základním kole ve srovnání s předchozími ročníky. Obhájí vraník své divizové vítězství i ve finále? Nebo zaútočí jiní krasavci?

 V průběhu těchto dní též probíhá hlasování odborníků. Profesionálové v chovu koní vybírají z finalistů koně, který bude oceněn speciální cenou Pohár odborníků, nad kterou převzala letos záštitu Asociace soukromých zemědělců. Letos jsme nově přizvali mezi odborníky také zástupce mediálních partnerů EQUICHANNEL.cz a Jezdci.cz. Uvidíme, zda právě jejich hlasy zamíchají výrazně pořadím. Velkým otazníkem také letos je, jestli se odborníci shodnou s veřejností, jako tomu bylo v loňském roce, kdy oba poháry bral starokladrubský vraník Solo Farola XXX...

I váš hlas může rozhodnout. Zapojte se a rozhodněte o vítězi sedmého ročníku internetové ankety.

Hlasovat můžete na http://www.nejkuncr.cz/?p=732

ACHALTEKINSKÝ PLNOKREVNÝ KŮŇ Saphire

Hřebec, tmavý plavák, linie Posman, nar. 2008
Otec: Shaar Shael
Matka: Ahsi Shael (po Dorkush)
Chovatel: Jiří Trávníček
Majitel: Kristýna Koděrová a Jiří Trávníček

ACHALTEKINSKÝ PLNOKREVNÝ KŮŇ Saphire

Saphire je typický plnokrevný achaltekinský hřebec narozený v České republice z importované matky Ahsi Shael a po vynikajícím hřebci Shaar Shael. Oba rodiče pocházejí z uznávaného ruského chovu Shael. V tomto roce obdržel Saphire licenci plemenného hřebce.

Saphire je tmavý plavák, na slunci s typicky kovovým leskem srsti, delšího rámce, lehčí kostry, s výborným původem i exteriérem a ladným pohybem.
Saphire je jemný, citlivý kůň, který má vždy energie na rozdávání. Díky jeho vnímavosti je radost s ním pracovat. Již od mala je vychováván podle metod přirozené komunikace, zúčastnil se společně se svou majitelkou mnoha soustředění se Zuzkou Prokopovou, Katkou Santarovou a Lubem Kišem. I nadále se oba snaží stále rozvíjet a učit se novým věcem, zlepšovat ty staré a posouvat se krůček po krůčku k novým cílům, kdy na konci by měl být především spokojený kůň.

ACHALTEKINSKÝ PLNOKREVNÝ KŮŇ Saphire

ČESKOMORAVSKÝ BELGIK 1699 Agy

Hřebec, bělouš, narozen 9. 4. 2009
Otec: 2881 Agar
Matka: 56/302 Tereza
Chovatel: Souček Vlastimil st., 588 13 Polná
Majitel: Zemský hřebčinec s.p.o., 763 62 Tlumačov
Stanice: Jihlava-Kosov, 586 01 Jihlava

ČESKOMORAVSKÝ BELGIK 1699 Agy

Sedmiletý hřebec nevšední barvy pro plemeno českomoravský belgik 1699 Agy se narodil na Vysočině v Polné u pana Vlastimila Součka staršího. Původem po 2881 Agar z 56/302 Tereza po 2392 Bosbar. Nyní je v majetku Zemského hřebčince Tlumačov. Od roku 2011 působí jako plemeník pro přirozenou plemenitbu. V chovu je zařazen též do programu uchování genetických zdrojů pro národní plemeno českomoravský belgik. Letos první rokem působí na stanici v Jihlavě u pana Josefa Anderleho.

ČESKOMORAVSKÝ BELGIK 1699 Agy

Foto: Marta Mastná

ČESKÝ TRAKÉN Ampere

Valach, hnědák, narozen 31. 3. 1999
Otec: Angard
Matka: Andante IV po otci Gunnar
Chovatel: Jan Van Geet
Majitel: Tereza Ištoková

ČESKÝ TRAKÉN Ampere

Foto: Šárka Weinhauerová

Ampere je kůň středního vzrůstu, který je ochoten pracovat jen pro své nejbližší, a pro ty, kteří si získají jeho náklonnost. Začátky sportovní kariéry nebyly vždy jednoduché, ale když získal důvěru ve svého jezdce, kterým byla od jeho čtyř let až do nynějších sedmnácti let Vanda Bělinová, rok od roku se zlepšoval, a veškerou práci do něj vloženou 1000x vrátil, a to až tak, že dosáhl té nejvyšší úrovně - TT Grand Prix, dokonce na mezinárodní úrovni, kde figuroval i ve světovém žebříčku. Kromě nesčetného počtu vítězství a umístění (má absolvovaných více jak 70 soutěží na úrovni Grand Prix) patří mezi jeho veliké úspěchy např. 1. místo v Přehledu sportovních drezurních koní v ČR - ČJF za rok 2013, 2. místo v tom samém žebříčku za rok 2014 a 3. místo za rok 2015. Dále pak 3. místo v rakouském Weikersdorfu při finále Hallencpu 2014, několik zlatých medailí na Mistrovství SČO. V letošním roce stále podává skvělé výkony na nejvyšší úrovni, když v květnu dvakrát zvítězil v Grand Prix Karlovy Vary a to s novým osobním rekordem přes 67 %. Stále patří mezi top české drezurní koně. Je nesmírně vitální a houževnatý, jak se u tohoto plemene očekává. Nyní bude předávat své zkušenosti nové talentované jezdkyni Tereze Ištokové.

ČESKÝ TRAKÉN Ampere

Foto: Šárka Weinhauerová

FRÍSKÝ KŮŇ Willemien Wealtsje W

Datum narození: 17. 5. 2007
Matka: Lyntsje Wealtsje W. Stb Ster. (po Fetse 349 Sport)
Otec: Fridse 423 Sport (po Teunis 332 Sport + Preferent)
Chovatel: A.Wing, Elahuizen, NL
Majitel: Ing. Michaela Lásková

FRÍSKÝ KŮŇ Willemien Wealtsje W

Willemien je devítiletá klisna fríského koně. V roce 2013 se stala šampionkou svodu v Ameland, NL a obdržela titul Ster. I její mateřská linie se pyšní tituly Ster, Preferent, Model, takže klisna má tzv. full papers. Pochází z mateřské linie 43 a její pra-pra-pra bába je matka plemenného hřebce Hearke 254. Otec Willemien je plemenný hřebec Fridse 423, který působí v USA. Willemien si současní majitelé v Holandsku sami vybrali a přivezli před rokem. V Holandsku byla využívána zejména jezdecky. V letošním roce přivedla na svět fríského hřebečka po Wolfert 467. V dalších letech by ji majitelé rádi využívali nejen jako rodinného, rekreačního koně, ale i jako chovnou klisnu.

FRÍSKÝ KŮŇ Willemien Wealtsje W

HAFLING 2038 Amaranth

Hřebec, sv. ryzák, nar. 2. 3. 2011
Otec: Ajax - G
Matka: Šárka
Majitel: Volek František, 671 75 Loděnice u Mor.Krumlova
Chovatel: Braun Petr, 335 44 Kasejovice

HAFLING 2038 Amaranth

Plemenný hřebec 2038 Amaranth se narodil 2. 3. 2011 po hřebci Ajax - G, který byl do ČR importován jako plemeník z Itálie, kde působil dlouhou dobu v chovu a zanechal tam nespočet kvalitních potomků.
Matka Amarantha klisna Šárka byla přivezena svými majiteli jako odstávče z Rakouska. Tato charakterní a moudrá klisna dlouhá léta trpělivě pracuje jako školní kůň, a na jejím hřbetě se základům jezdeckého sportu hlavně díky její trpělivosti naučil už nespočet dětí.
Sám hřebec 2038 Amaranth je velmi typickým představitelem svého plemene. S velmi dobrou barvou, výrazem, dostatečně mohutnou stavbou těla, velmi dobrou horní linií a lopatkou.

Svým současným majitelem Františkem Volkem byl zakoupen ve dvou letech. Ve třech letech byl uchovněn s velmi pěknou známkou 7,7 bodu. Ve stejném roce složil i výkonnostní zkoušky pod sedlem.
Letos má za sebou již druhou připouštěcí sezónu, přičemž mezi narozenými potomky výrazně dominují klisničky. Hřebec je velmi lehce jezditelný, a pro svůj mírný charakter a charisma se stal i milovaným maskotem country tanečního souboru Novovesská štístka, které také trpělivě všechny povozil na svém hřbetě.

Nyní je hřebec intenzivně připravován jezdcem Pavlem Liškou na drezurní soutěže, kterých by se měl účastnit již na podzim a potvrdit tak svůj vynikající charakter a výkonnost a prezentovat tím se ctí toto krásné a výjimečně všestranné plemeno alpských koní.

HAFLING 2038 Amaranth

IRSKÝ COB Conrad SD Farm

Hřebec, Pink blegdon, narozen 2012
Otec: SD Flash Harry
Matka: SD Connie
Zapsán v české i holandské PK
Chovatel: SD Farm Velká Británie
Majitel: Ivana Tomková

 IRSKÝ COB Conrad SD Farm

Conrad SD Farm je čtyřletý hřebec irského coba importovaný k nám do republiky z Francie. Pochází však z Anglie z jedné z největších farem s dlouhou tradicí chovu tohoto plemene. Jedinci z této farmy se vyznačují výborným vzhledem i povahou. Do stáje přijel jako „divoký mustang" (tato přezdívka mu už zůstala), a proto jeho první cesta vedla na Moravu za Zuzanou Prokopovou na Ranč Loučka, trenérkou přirozené komunikace. Tento krásný kus Moravy se mu stal druhým domovem, kde postupně získával důvěru k lidem. Povedlo se jej během krátké doby dostat ze zcela plachého koně na vysokou úroveň výcviku ve volnosti, což svědčí o jeho vynikajícím charakteru a aktivní spolupráci s člověkem.

Po svém otci zdědil barvu a krásnou stavbu těla. Povahou je hřebec gentleman jak k lidem, tak hlavně ke kobylkám. Bezproblémový dobrák s temperamentem a chutí k práci i k lumpárnám.

IRSKÝ COB Conrad SD Farm

PAINT HORSE Jackie Bueno Cherokee

Plemenný homozygotní hřebec APH
nar.: 4. 7. 2012, barva: chestnut/tobiano.
Otec: Emphys Dancing King (APH)
Matka: Mandy Jane Valley (APH)
Chovatel: Hana Gleissnerová
Majitel: Hana Gleissnerová

PAINT HORSE Jackie Bueno Cherokee

Jackie je atraktivní homozygotní hřebec narozený před čtyřmi lety na westernovém Ranchi 3R na severu Čech. Jackie má ojedinělý původ po obou rodičích. V jeho rodokmenu naleznete mnoho legend a vítězů AQH i APH, jako např.: 2x Doc Bar, Doc O´Lena, Poco Bueno, King Fritz, Sugar Bars, 4x King P-234 a spoustu dalších šampionů westernového sportu.

Hřebec má kompaktní silný rámec, neobyčejně vyrovnanou a pohodovou povahu, je ochotný, snadno a rád se učí novým věcem, je opravdu typickým představitelem svého plemene. Vstřícnou a přátelskou povahu předává i na své potomky.

V neposlední řadě zaujme bezkonkurenčně unikátním zbarvením s mnoha zajímavými ornamenty. Toto potvrdil na letošní Summer Paint Horse Show v Hoštce u Roudnice, kde se poprvé účastnil sportovního klání. Hned se stal pro německou rozhodčí vítězem v Colour Class disciplíně a v disciplíně Halter open (4letí a starší) obsadil 3. místo mezi podstatně staršími a zkušenými koňmi. Jackie byl v době soutěže ještě tříletý.

Hřebec se bude od příštího roku věnovat westernové disciplíně Trail i Extrem Trail. Nadále bude působit jako plemeník, k čemuž má nejlepší předpoklady.

PAINT HORSE Jackie Bueno Cherokee

SHETLAND PONY Yarpha Bunting

Datum narození: 13. 5. 2008
Barva: plavák
Pohlaví: klisna
Otec: Eynhallow Bluemoon
Matka: Yarpha Lucky Lady po otci Mormond Superb
Míry: KVP 104 cm, KVH 94 cm, OH 136 cm, Ohol 13.00 cm

SHETLAND PONY Yarpha Bunting

Plavá klisna Yarpha Bunting se narodila 13. 5. 2008 na Orkneyských ostrovech ve Velké Británii u známého chovatele Shetland pony p. Slatera (Yarpha Stud). Do České republiky byla dovezena jako dvouletá.

Bunting je krásná klisna, typická představitelka staršího tradičního typu shetlanda s velmi dobrou kostrou, ušlechtilou hlavou a dobrým pohybem. V jejím rodokmenu převládají tradiční a velice známé a uznávané linie Harviestoun a Wells.

Yarpha Bunting byla zapsána do hlavní plemenné knihy v r. 2011 a podmínky pro zařazení do akceleračního programu splnila v r. 2013 po absolvování zkoušek výkonnosti. Klisna absolvovala výkonnostní zkoušky v zápřeži s výborným hodnocením.

Klisna Yarpha Bunting je kvalitní chovná klisna hřebčína Viklan Kadov majitelky Lucie Kočovské. Zatím odchovala čtyři hříbata. První hříbě se narodilo v r. 2013 - klisnička Kadov Berry (hnědka) po Llanshiver Bagins, která byla v letošním roce zapsána do hlavní plemenné knihy. Dále v r. 2014 se narodila klisnička Baloo of Kadov (šedá plavka) po Wells Major General, v roce 2015 se narodil hřebeček Kadov Iris (medový plavák) po Eiger Izzard, vítěz hříbat na Národním Šampionátu SHP 2015. V r. 2016 se narodil hřebeček po otci Philip v.d. Schaapshoeve, krásný šedý plavák.

Yarpha Bunting je nejen kvalitní chovná klisna, ale i velice úspěšná výstavní klisna. Na Národní výstavě Welsh pony a výstavě SHP Plasy 2013 zvítězila ve třídě klisen, získala titul Šampión SHP a nakonec i Vicešampión celé výstavy. V loňském roce zvítězila ve své třídě na Národním Šampionátu Shetland pony, získala titul Šampión Shetland pony i Overal Šampión.

SHETLAND PONY Yarpha Bunting
Foto: Aneta Hnyková

STAROKLADRUBSKÝ KŮŇ Solo Siria XXIX

Pohlaví: hřebec
Narozen: 20. 5. 2002
Otec: Solo Ela X
Matka: 415 Siria (So VIII)
Majitel a chovatel: NH Kladruby nad Labem

STAROKLADRUBSKÝ KŮŇ Solo Siria XXIX

Foto: Dalibor Gregor

Solo Siria XXIX je typický starokladrubský hřebec s velmi dobrým exteriérem. Vyniká dobrým charakterem, výbornou jezditelností, je temperamentní a pracovitý. Hřebec je využíván k plemenitbě od roku 2011, zatím má narozených 13 klisen a 13 hřebců. Dříve reprezentoval NH Kladruby nad Labem v soutěžích spřežení, kde dosáhl výkonnosti stupně T. K jeho nejlepším výsledkům patří druhé místo na MČR v kategorii jednospřeží v roce 2010 a první místo v oblastním mistrovství v témže roce.

V současné době úspěšně reprezentuje na vystoupeních a závodech v dámských sedlech v této disciplíně např. získal bronzovou medaili na MČR v drezuře v dámských sedlech v roce 2013, v roce 2014 se stal vícemistrem republiky v drezuře v dámských sedlech.

STAROKLADRUBSKÝ KŮŇ Solo Siria XXIX

Foto: Jan Kameník

Hlasování probíhá od 5. do 15. 9. na www.nejkuncr.cz. Nezapomeňte svůj hlas potvrdit v emailu. Hlasy bez potvrzení se nezapočítávají!

Podobné články

Přímý přenos udílení cen Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro z Nové scény Národního divadla v Praze vysílá stanice ČT Art dne 28.11…

Nová rezervace divokých koní vznikla u obce Krásná, v lokalitě Štítary, nedaleko Aše. Tři klisny divokých koní do těchto míst odjely z milovické…