Fandíme vzdělávání: pozvánka na seminář Chiropraxe u koní v praxi

25. 9. 2013 Tisková informace

Srdečně si vás dovolujeme pozvat na první seminář seriálu "Fandíme vzdělávání" - téma Chiropraxe u koní v praxi. Seminář se koná 19. 10. 2013 v Zemském hřebčinci Tlumačov, s.p.

Při prvním semináři nás chiropraxí provede mistr světa ve voltiži MVDr. P. Eim. Veterinární chiropraxi vystudoval v Německu na International Academy of Veterinary Chiropractic. Mezinárodní zkoušku a certifikaci složil pod International Veterinary Chiropractic Association. Zatím první a jediný český člen mezinárodní asociace veterinárních chiropraktiků.

Chiropraxe u koníZeptali jsem se ho na několik otázek k tomuto tématu:

Co je chiropraxie (chiropraxe)?
Napovíme, že se jedná i o veterinární obor, který se zabývá léčbou mechanického poškození páteře a kloubů. Jedná se o manuální techniku, která manipuluje s páteří a klouby. Při našem semináři se zaměříme na pohybový aparát a biomechaniku pohybu koně.

Název chiropraxe pochází z řeckého výrazu pro ruku a léčbu, tj. léčba prováděná rukou. Je definována jako umění a věda o diagnóze a korekci poruch mezi nervovým systémem a míchou cestou manuální manipulace.
Americká veterinární asociace nařizuje, že tato léčba může být prováděna na základě diagnostiky, doporučení a pod dohledem odborného veterinárního lékaře. Chiropraktická léčba je holistickým přístupem pro mnoho zdravotních problémů u psů a koní. Nenahrazuje klasickou veterinární medicínu a chirurgii, ale umožňuje alternativní možnost léčby.

Je to stejné ošetření jako humánní chiropraxe?
Ve veterinární medicíně je používaná terminologie chiropraxe odlišná oproti humánní medicíně. A tak někdy při ošetřování koní humánními lékaři dochází k neporozumění z hlediska jiného výkladu.

Kdy si mám zavolat chiropraktika?
S problémy pohybového aparátu se každý z vás už u koní setkal. Pokud máte pocit, že váš kůň se neochotně hýbe, má problémy se uvolnit, je ztuhlý, je výrazně horší na jednu stranu, nerad pracuje na kruhu, reaguje citlivě na sedlání, nepodsazuje se při práci a není schopen vyklenout hřbet. Velmi často se blokády obratlů projevují i kulháním či jinou vadou pohybu.
Dále bych doporučil kontrolu pohybového aparátu před závodní sezónou.

Jak dlouho vyšetření trvá?
Vzhledem k tomu, že procházím jak páteř, tak klouby a následně pracuji se svaly, trvá vyšetření trvá cca 1 hodinu.

Co uvidíte při chiropraktickém ošetření?
Chiropraxe se zaměřuje na zdraví a správnou funkci páteře. Páteř sestává z komplexu struktur, složených z kostí, vazů, svalů, nervů a krevních a lymfatických cév. Vytváří rámec pro podporu, ochranu centrálního nervového systému a vnitřních orgánů.
Chiropraktické vyšetřovací metody zahrnují palpaci (pohmat) v klidu, palpaci v pohybu a vyšetření bolestivosti. Prozradíme jen, že vyšetření též zahrnuje zahřátí, bolestivost, svalové napětí a křečovité stahy. Více uvidíte na semináři. Po vyšetření následuje napravení a manipulace v potřebných oblastech.
Další péče může zahrnovat akupunkturu, svalovou relaxaci, klid, cvičení, laserovou či ultrazvukovou nebo magnetickou léčbu. Chiropraktická léčba může být zařazena ke konvenční léčbě malých zvířat jako prevence a ve sportovní medicíně.

Za jak dlouho po vyšetření mohu opět začít s koněm pracovat?
Obvykle po třech dnech se můžete vrátit do sedla. Ale vždy záleží na konkrétním případě.

Na semináři se tedy podrobněji dozvíte, co je chiropraxie. Při praktické ukázce se seznámíte s tím, jak vyšetření probíhá a čekají vás i informace, co od vyšetření můžete očekávat.
Němečtí chovatelé a majitelé tuto metodu běžně využívají, přijďte se s ní seznámit i vy. Seminář je určen pro laickou veřejnost i ostřílené profíky. Pokud chcete vědět víc než ostatní a chcete mít ještě lepší chovatelské a sportovní výsledky, přijďte na naše semináře.

Přihlášku na tento seminář zasílejte do 11. 10. 2013 na adresu: fandimevzdelavani@seznam.cz

Více na www.hyje.cz.

Fandíme vzděláváníFandíme vzdělávání - Sportem k chovu a chovem ke sportu!

Novinka na poli seminářů!
Seriál seminářů podporující vzdělání koňařské veřejnosti na Moravě.

Během podzimu 2013 se můžete v rámci seriálu „Fandíme vzdělávání I." dozvědět informace z veterinární praxe. Při prvním semináři nás chiropraxí provede mistr světa ve voltiži MVDr. P. Eim. Dále se dozvíte, jak své koně nejlépe nakrmit, aby podali co nejlepší výkon ve sportu či v chovu. Neopomineme ani činnost, kterou využívá a potřebuje každý koňomilec, tedy zabrousíme i na pole přepravy koní. Informace ze seminářů využijete všichni - všichni přepravujete, všichni krmíte koně a i s problémy pohybového aparátu se každý z vás už u koní setkal.

Semináře jsou určeny pro laickou veřejnost i ostřílené profíky. Pokud chcete vědět víc než ostatní a chcete mít ještě lepší chovatelské a sportovní výsledky, přijďte na naše semináře. U nás se dozví novinky i ti, kteří si myslí, že již vše vědí :-).

Čekají vás víkendy nabité informacemi přinášejícími nové poznatky, zkušenosti, tj. živou praxi okořeněnou teorií. Sledujte tedy informace na www.hyje.cz.

Rozšiřte si znalosti a prospějete tím sobě i svým koním. Navážete nové kontakty a získáte nové informace. Máme pro vás připravené pěkné prostředí, možnosti exkurze po areálech, kde se semináře konají. Setkáte se s živými koňmi. Obdržíte materiály k danému semináři a malé občerstvení. Čeká na vás milé překvapení.

Podobné články

Přímý přenos udílení cen Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro z Nové scény Národního divadla v Praze vysílá stanice ČT Art dne 28.11…

Nová rezervace divokých koní vznikla u obce Krásná, v lokalitě Štítary, nedaleko Aše. Tři klisny divokých koní do těchto míst odjely z milovické…