Dražební noviny 2/2014: Nepropásněte Středoevropskou dražbu!

27. 8. 2014 Tomáš Janda

Místo, kde lze pořídit koně pro klasické dostihy, perspektivní překážkáře i plnokrevníky pro jezdecký sport a rekreační využití. Středoevropská dražba anglického plnokrevníka se za uplynulých sedm let stala pevnou součástí českého dostihového kalendáře.

Její letošní ročník se uskuteční v tradičním termínu a na obvyklém místě - v pátek 10. října 2014 na závodišti Pardubice, kde dražba před hlavní tribunou odstartuje třídenní dostihový festival vrcholící 124. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. „Koně z předchozích katalogů jdou na dráze od úspěchu k úspěchu. Doufáme, že se nám i letos podaří dát dohromady kvalitní katalog a očekáváme silnou účast kupců včetně těch zahraničních," řekl organizátor Tomáš Janda.

Středoevropská dražbaV dobré paměti zůstává povedený loňský ročník, který navzdory menší kvantitě nabízených koní přinesl druhou nejvyšší cenu v historii dražby díky ryzce Sázavě (540 000 Kč). Ta letos v nových barvách a pod novou trenérkou běžela slovenské derby, dokázala se umístit čtvrtá v Jarní ceně klisen a těsně druhá v tradičním dostihu klisen na 2200 metrů, známém pod názvem Cena hřebčína Napajedla. Naopak za nejlevnějšího koně, ryzku Vierville, zaplatil nový majitel pouhých 11 000 korun. I tento rozptyl výmluvně ukazuje pestrost nabídky a celou řadu možností, které se na Středoevropské dražbě pro různé kupce otevírají. „Sázava, Lužnice a mnozí další potvrzují, že se na dražbě dají vydražit velmi zajímaví koně, což ale platí pro všechny cenové kategorie. Například z prvního ročníku dražby stále běhají koně jako Macaone nebo Danubit, kteří dál dělají majitelům radost, ačkoli byli kdysi pořizováni za minimální částky," vypočítává Janda.

Tuzemským chovatelům dražba nabízí jedinečnou možnost prezentace a možnost komfortně a přímo oslovit kupce. Pořadatelé se dlouhodobě snaží, aby se dražba stala svého druhu přehlídkou toho nejzajímavějšího z českého chovu, jakkoli je to v současné těžké době obtížný cíl. „Zkušenosti z předchozích let ukazují, že většina kupců nemá zájem ani čas objíždět jednotlivé chovatele individuálně, v tom je velká výhoda dražby. Stejně tak je možné nabídnout koně v tréninku celé řadě zájemců najednou, každý rok se tak daří prodávat plnokrevníky i mimo dostihový sport nebo do chovu," dodává Janda.

První uzávěrka přihlášek koní do dražby je 29. srpna, druhá uzávěrka bude 19. září.

Vzhledem k levnějším poplatkům u prvního termínu organizátoři doporučují směřovat přihlášky ideálně již k srpnovému prvnímu termínu. Veškeré další informace včetně dražebních podmínek a přihlašovacích formulářů najdete na oficiálních stránkách www.drazbykoni.cz.

Začátek 7. Středoevropské dražby anglického plnokrevníka je naplánován na 10. 10. 2014 kolem 14. hodiny, přesný čas zahájení ale záleží na počtu přihlášených koní a bude ještě upřesněn.

Nové číslo Dražebních novin najdete v příloze pod článkem nebo na www.drazbykoni.cz.

Podobné články
Dokument „Operation X: The Secrets of the Horse Billionaire“ obsahuje záběry a rozhovory natočené skrytou kamerou reportérem, který v lednu tohoto roku pracoval jako ošetřovatel ve výcvikovém centru Helgstrand Dressage

Když dánská televize TV2 po velkých právních tahanicích odvysílala koncem listopadu dvoudílný dokument „Operation X: The Secrets of the Horse…

Většina běžných pamlsků, které nabízíte koním, je v syrovém stavu. Kousek mrkve, jablka, hrušky, dýně nebo melounu prostě vždycky potěší, a to aniž…