Den otevřených dveří u chovatelů moravského teplokrevníka

1. 4. 2013 SCHPMT

Svaz chovatelů a příznivců moravského teplokrevníka s majiteli koní plemene moravský teplokrevník pořádají již v sobotu Den otevřených dveří u chovatelů moravského teplokrevníka.

7. dubna 2013 si chovatelé MT připomenou již osm let od založení plemenné knihy moravského teplokrevníka a právě na tento den, tj. 7. 4. 2013 od 14 hod do 16 hod. připravili majitelé rodinného koně pro všechny generace možnost i jiným seznámit se s tímto plemenem.

Moravský teplokrevníkMoravský teplokrevník, plemeno koní pocházející z Evropy, je tu s námi již po generace. Teplokrevní koně chovaní na bývalém území Rakouska - Uherska v hřebčínech Radovec, Mezöhegyes, Piber, Kisber, Bonczhida, Wieselburg vytvořili kmeny - Furioso, Przedswit, Gidran, Star of Hannover, North Star, Nonius, Shagya, které přetrvaly až do dnešních dní. Od 40. let minulého století se k těmto kmenům přiřadila i linie Catalin vzniknuvší v hřebčíně Motešice. Historický a společenský vývoj v Evropě se podepsal na vývoji těchto kmenů. Tito koně se na území ČR dostali zejména po roce 1918 z likvidační podstaty rakouských hřebčínů, připadající na náš stát. Stejně jako ve světě se historický a společenský vývoj v Čechách a na Moravě se značnou měrou podepsal i na odlišném vývoji chovu koní. Na území Moravy chovatelé shromažďovali koně na podkladě výše uvedených polokrevných kmenů a docílili koně vysoce prochovaného, typově vyrovnaného, ušlechtilého, živého temperamentu. Do roku 2004 byli tito koně zařazeni v plemeni český teplokrevník (ČT), jehož šlechtitelským cílem byli podstatnou měrou ovlivněni.

V roce 2004 na základě nesčetných aktivit SCHPMT došlo k uznání rázu koní moravský teplokrevník za samostatné plemeno. Snaha byla doceněna a 1. 4. 2004 se SCHPMT rozhodnutím Ministerstva zemědělství České republiky stává uznaným chovatelským sdružením pro plemeno moravský teplokrevník.

Z celkového stavu koní v ČR v roce 2004 Ing. Josef Volenec doporučil k regeneraci moravského teplokrevníka na základě analýzy 12 vhodných hřebců a 150 klisen. Do PK MT bylo v roce 2004 zapsáno 10 plemenných hřebců a 67 klisen. I přes krátkou dobu trvání PK MT se podařilo plemennou knihu rozšířit na dnešních 22 plemenných hřebců, 195 plemenných klisen, 120 koní dorostu a to díky nejen přihlášení vhodných koní k regeneraci, ale také i zdárným odchovům našich chovatelů. Ač populace MT není zatím velká, má své příznivce a velká část koní je v rukou malochovatelů.

Chcete se o těchto koních dozvědět víc, přímo od jejich majitelů? Zveme vás k návštěvě.

Kde se setkáte s moravskými teplokrevníky, kam jste 7. dubna zváni na návštěvu:

  • Ing. Jaroslav Richter, Jívka 332, Janovice, Trutnov, 541 01
  • Grunt Galatík s.r.o., Těšánky, Zemědělský dvůr Těšánky 1, 768 02 Zdounky
  • KVATRO-EKOSTATEK s.r.o., Velká nad Veličkou 877, 696 74
  • HŘEBČÍN TASOV, a.s., Líčkov 111 - samota Tasava, 438 01 Žatec
  • Mgr. Josef Pokorný- Hanácký jezdecký klub, Šargoun 945, Karlov, Litovel, 784 01
  • Ilona Zmeškalová, Jindřichov 27, Hranice, 753 01
  • Ing. Jana Burešová - Farma Bureš, Pustiměř 49, 683 21
  • Marie Urbanová, Jindřichov 27, Hranice 1, 753 01

Další informace o moravském teplokrevníku na www.moravskyteplokrevnik.cz, pod článkem najdete v příloze pozvánku - prezentaci.

MT

Podobné články

Narodila se v Mimoni, tedy v místě, kde stál známý hřebčín a kde se ještě nedávno pořádaly dostihy. Koně jí učarovali už v dětství, které trávila…

Přímý přenos udílení cen Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro z Nové scény Národního divadla v Praze vysílá stanice ČT Art dne 28.11…