Den koní a oslavy 430 let Národního hředčína Kladruby nad Labem

26. 5. 2009 Běla Fialová Autor fotek: Běla Fialová

Na neděli 24. května připadly letošní oslavy Dne koní v Kladrubech nad Labem. Nešlo však jen o oslavu ušlechtilých koní, nýbrž uplynulo již neuvěřitelných 430 let od založení hřebčína. Na návštěvníky čekal odpolední dvouhodinový program, volné prohlídky stájí a projížďky v kočáře po okolí hřebčína.

Návštěvník, který dorazil "po vlastní ose" do malé polabské vsi proslavené chovem kočárových koní, nemohl přehlédnout, že se tu cosi děje. Okolí hřebčína bylo doslova v obležení osobních aut a kolem nich neúnavně kroužila dvě dvojspřeží. Ta v čase mezi desátou a polednem a pak ještě v odpoledním bloku od dvou do čtyř vozila za poplatek návštěvníky.

Hřebčín byl veřejnosti přístupný už od 10 hodin dopoledne, plánovaně do 16 hodin. Ovšem tou dobou se ještě návštěvníci pomalu procházeli už opět stájemi plnými koní. Ale vraťme se včase trochu zpět.

Hlavní dění, soustředěné na nádvoří, začalo přesně v jednu hodinu po poledni. Program zahájil kvartet trubačů slavnostní fanfárou.

Trubači zahajují hlavní program
Trubači zahajují hlavní program

Pak se v prostoru mezi drezurním obdélníkem a diváky objevil první starokladrubský bělouš – plemeník Sacramoso Eroica XLIII. Druhým zástupcem chovatelské ukázky byl Generalissimus Aversa XLIV. Jako třetí a zároveň poslední byl předveden 678 Schönbrunn Landgraf.

Sacramoso Eroica XLIII v chovatelské ukázce, předvádí Michal Mokroš
Sacramoso Eroica XLIII v chovatelské ukázce, předvádí Michal Mokroš

678 Schönbrunn Landgraf  v chovatelské ukázce, předvádí Jan Frantík
678 Schönbrunn Landgraf  v chovatelské ukázce, předvádí Jan Frantík

Po plemenících byly v chovatelské ukázce předvedeny tři klisny s hříbaty.

Klisny 261 Cordoba a 269 Albuza se svými potomky v chovatelské ukázce
Klisny 261 Cordoba a 269 Albuza se svými potomky v chovatelské ukázce

Druhým bodem programu byla voltižní ukázka Střední školy chovu koní a jezdectví Kladruby nad Labem. Šest cvičenek, pod vedením učitelky odborného výcviku Jany Cincibuchové, ukázalo své umění na klisně 282 Corinzia. Jejich výkony diváci ocenili velkým potleskem.

Voltižní ukázka studentek SŠCHKJ
Voltižní ukázka studentek SŠCHKJ

Zatímco cvičenky mizely pohledům přihlížejících diváků, nastupovala šestice plemeníků pod sedlem. Následovala jezdecká čtverylka, která podle slov Petra Vozába zabrala při nacvičování nejvíce času. Jen pro dokreslení, nácvik právě tohoto bodu programu trval zhruba čtrnáct dní.

Jezdecká čtverylka
Jezdecká čtverylka

Každoročně v rámci jezdeckých dnů přicházejí na pořad křtiny hříbat. Tentokrát byl pokřtěn hřebeček Generalissimus Aluma XLV-5 (nikdo mu však v hřebčíně neřekne jinak než Matýsek), který záhy po svém narození 9.3 2009 osiřel. Za svého jej přijala ke svému hříběti – klisničce Espola-15 trpělivá klisna 279 Esencia. Kmotrem se stal Matýskovi a Espole-15 Ing. Karel Mareš, ekonomický ředitel NH Kladruby nad Labem.

Křtiny hříbat
Klisničku Espola-15 křtí ekonomický ředitel NH Ing. Karel Mareš

Pak znovu nastoupili studenti SŠCHKJ pod vedením učitele odborného výcviku J. Fencla. V jezdecké ukázce předvedli před diváky to, jak probíhají dlouhé hodiny jezdeckého výcviku.

Jezdecká ukázka SŠCHKJ
Jezdecká ukázka SŠCHKJ

Po nich se konečně dočkali všichni příznivci vozatajského sportu, vždyť NH je významným producentem kočárových koní. Na řadu přišly ukázky zápřeží. Na nádvoří vjel jako první MVDr. Pavel Jadrníček s hřebcem Generalissimus Aversa XLIV, s nímž NH reprezentuje v soutěžích jednospřeží. Druhé jednospřeží s hřebcem Generale Pastora III vedl Miloš Wimmer, jenž také s tímto mladým hřebcem hájí ve vozatajských soutěžích barvy NH.

MVDr. Pavel Jadrníček
MVDr. Pavel Jadrníček

Miloš Wimmer
Miloš Wimmer

Dalším spřežením byl tandem, tedy dva koně zapřažení za sebou. Opratě tentokrát držel pevně v rukou Roman Vyskočil, který zapřahal hřebce Generalissimus Alta XLIII (s nímž také soutěží) a Generalissimus Altessa XLII. Druhé dvojspřeží, tentokrát ale už to, jaké je běžně k vidění, vedl velmi úspěšný reprezentant NH Jiří Nesvačil jun. Posledním ukázkovým spřežením byla „tradiční“ čtyřka Petra Vozába, rovněž sportovně úspěšného zástupce NH. Všechna zmíněná spřežení jste mohli spatřit přímo v akci, a to na domácí půdě starokladrubáků. Každoročně se tu v dubnu konají mezinárodní vozatajské závody - Rudolfův pohár.

Roman Vyskočil
Roman Vyskočil

Jiří Nesvačil jun.
Jiří Nesvačil jun.

Než se usadil prach, který spřežení rozvířila, obsadila nádvoří dvě družstva jezdců na koních. Tentokrát ale šlo o sportovní klání – koňský fotbal, neboli pushball.

PushballPushball

Závěr pak patřil opět spřežení. Před diváky přivedl Petr Vozáb nádherné osmispřeží starokladrubských běloušů.

Osmispřeží vedené Petrem Vozábem - závěrečné slibované překvapení
Osmispřeží vedené Petrem Vozábem - závěrečné slibované překvapení

Definitivní tečkou za téměř dvouhodinovým programem učinil až každodenní rituál, pro mnohé přihlížející však nevšední podívaná - zahánění stáda.

Zahánění stáda
Zahánění stáda klisen s hříbaty

Co říci závěrem? Počasí vyšlo doslova na jedničku, snad jen mohlo být o něco chladněji. Jistě nepříjemné byly potíže s parkováním. Chybělo zřetelné označení parkovacích ploch. Ti znalí mohli už kolem poledne (nikoliv dopoledne) své plechové miláčky "odložit" ve dvoře technického zázemí hřebčína. Před posledním bodem programu (zaháněním stáda) proto musela celá řada řidičů svá auta přeparkovat.

Program byl pojat obdobně, jako v letech minulých. Pro časté návštěvníky se tedy žádné velké překvapení nekonalo. Celé akci by ale podle všeho pomohlo, kdyby aktivity NH o víkendu oslav 430. výročí založení hřebčína nebyly tak rozptýlené. V nedalekých Kolesách se totiž konaly pod pořadatelským patronátem NH drezurní závody a v Heřmanově Městci military. Pravděpodobně i proto chyběl mezi vyššími představiteli kladrubského hřebčína jeho nový ředitel - MVDr. Jaroslav Dražan. 

Podobné články

Je čas šířit vánoční náladu! Equichannel má pro vás dárky! A jdeme o ně soutěžit!

Dokument „Operation X: The Secrets of the Horse Billionaire“ obsahuje záběry a rozhovory natočené skrytou kamerou reportérem, který v lednu tohoto roku pracoval jako ošetřovatel ve výcvikovém centru Helgstrand Dressage

Když dánská televize TV2 po velkých právních tahanicích odvysílala koncem listopadu dvoudílný dokument „Operation X: The Secrets of the Horse…